Автор Тема: Подготовка на почвеният субстрат и пресаждане на кактуса - от Scleri  (Прочетена 40794 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Старата мазилка е по-ронлива от тебешира, а и мисля че нито едното няма да стане на каша за година -две.
Както и да е, само това имам и сложих вече.
Ще видим после резултата  (beer)
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
=== Вижте и природата : Най- голямото флористично разнообразие има за основа карстовите терени - това са варовици . Пример - планината Славянка /Алиботуш/ е изцяло карст , огромна част от Родопите ..... и т.н.
Всичко е много относително - при нас в Скалистите планини, където е почва от чист варовик по баирите е почти пустиня, щото не се задържа вода, тоя камък лесно се троши и дренира водата. Където е друга скала - гранит, кварцит, образуващи една по-кафява почва, флората е явно по-обилна. Може би е въпрос и на съпътстващи елементи, киселинност и съчетание с климатичния фактор.

Аз не бих слагал алкални елементи на ребуции и селкоребуции. На Ортегото може. Пък и водата в България е доста варовита на повечето места. Мисля най-добре е да съчетаем варовика с неутрална или леко-кисела среда, инече се акумулира в почвената смес и почвата се засолява видимо след някоя година. Може би вече го имаме с пясъка от смеската? Мидички - да те са от варовик, но защо са били там - по незнание, безхаберие или случайно, ние не знаем, не трябва да се осланяме на мъдростта на предишния отглеждач, него не се знае какви мотиви са го движели.

Слягам по-едри камъчета варовик - в дренажа и огторе, потякога в сместта, най-вече на астрофитуми, епителанти и други дето им е все едно. Чак вар или тебешир не бих. А по единичен случай добавяне, няма и да се разбере за действието - трябват си 2 достатъчно големи опитна и контролна групи.
« Последна редакция: Февруари 13, 2014, 10:33:12 pm от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
След толкова хипотетични мнения няма  да  се правя на алхимик и да давам предположения  лишени от доказателства. Ако тръгнем да наподобяваме  субстратите в колекциите ,с тези в хабитата - никакви "извънредно" добри резултати няма  да се постигнат.Там има специфичен микроклимат и редица условия, които не могат да се пренесат в нашите географски ширини. Нито дъждовете са като нашите -като киселинност, нито минералите са със същият състав,като в нашите скали и почви, нито слънчевата радиация е такава като тук-просто нищо общо няма.Залитане в такава посока не води до нищо положително.И като чуя, че тези или онези кактуси не обичали никаква органика и др. тен подобни,ами там в хабитата просто са принудени да оцеляват почти без органика ,но ако им дадеш в умерени количества храна те ще я усвоят с удоволствие !Ще ви кажа от опит, че ползвам универсален субстрат за всичките  ми видове кактуси и сукуленти и така е било винаги.Като гледам  добре им се отразява.Друг е въпроса ,че ако искаш да съсипеш нещо на всяка цена , можеш да правиш всякакви "манджа с грозде"и  импровизации.Тебешир....?Едно време в училище някои го ядяха за да вдигат температура и  да не ходят на училище -уникална простотия!

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Като информация, тебеширът не е гипс.  Тебеширът е вид варовик образуван от утаени в минали геологични епохи микроскопични планктонни организми, фораминиферии и др. имащи карбонатен скелет. Като ученици ронехме тебешир и с микроскоп разглеждахме фосилиите на тези организми.  ;) Тебешир в почвата трябва да се слага в много малки количества (ако изобщо се слага) защото той карбонизира силно и много бързо субстрата !
Мите, това е вярно за времето преди 30 - 40 години, когато тебешир се правеше от креда, а кредата е варовик. В днешно време тебеширите са отливки от индустриален гипс.
Поздрави, Андрей

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
ufff krai ....
tesi bqha posledni mi kaktusi za prisajdane zaredi gubeneto na substrat kym dubkite ...

4 snimki predi i sled :D 4etox vsi4ki seveti , i zapushih dubki s salfetki za kuhnqta . nai eftini sa , bes nikakyv parfum .

lipsvashe  pone 2 cm substrat ....


i sega




pove4e se vijda tuk ..



sled

kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
аз чак не видях каква е разликата от преди и след, гледах кактусите  :D  сега пак няма да мога да спя  (rofl)

Неактивен jerekarova

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Здравейте. Попрочетох и си измислих как да си забъркам субстрат. Натрошен активен въглен от аптеката ще замести ли въглищата?

Неактивен kerin2

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 131
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Здравейте. Попрочетох и си измислих как да си забъркам субстрат. Натрошен активен въглен от аптеката ще замести ли въглищата?

Не ти е нужен нито активен въглен, нито дървени въглища. По важно е дали спазваш поливният режим.

Неактивен jerekarova

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Уау, не очаквах толкова бърз отговор, много благодаря :)

Ето ги двете , с които започвам :)

Еchinofossolucactus - за него ми казаха, че следващата година да го пресаждам, но както му виждате субстрата като полея и водата чак след няколко минути тръгва надолу. Четох/понеже за момента само това мога, нямам никакъв опит/, че не бива да е така и съм се наточила да го пресадя утре-другиден. Казаха ми да го поливам веднъж седмично, което отговаря и на описанието, което намерих за него:

http://i.imgur.com/ailQxT6.jpg

и Echinopsis chamaecereus - това в което е, доколкото разбирам, е в торф и трябва да се смени for sure :) На първо четене за него не намирам колко често се полива, пише само, че зимата не се полива хич.

http://i.imgur.com/OCe1s9s.jpg


п.п. а, то ми било под носа - в Уики пише, че се полива след като засъхне. Никаква изненада  :D Това, което ми стана интересно е, че също пише, че иска калиева тор през лятото...

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат

Echinopsis chamaecereus

Внимавай! Растението е с коренови въшки (белите "прахчета" по периферията на чима). Набави си адекватни на врага инсектициди и започвай веднага обработка, за да не ти пламне цялата колекция.
Поздрави, Андрей

Неактивен jerekarova

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
О.О  :(

Предполагам в темата за Превантивни мерки и борба с вредители ще има инфо - какъв препарат, откъде и как да третирам.


Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Да, прегледай писаното тук и в сродните форуми. Препаратите са достъпни. Започни третирането още преди да си пресадил(а) като най-добре първо разбий чима, за да останат възможно най-чисти от стария субстрат корените, после може да потопиш направо цялото растение в разтвор с добавен омокрител (напр. Акарзин или обикновен домакински препарат за миене на чинии). Ще трябва да продължиш с третиранията и след пресаждането.
Поздрави, Андрей

Неактивен jerekarova

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Вчера ми донесоха скала от Локорско, дали има противопоказания да я смеся в субстрата на трънчовците?

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Капни малко оцет върху парче от тая скала, за да видиш дали не е варовик и ако не прави много мехурчета би трябвало да става за ребуцията и ехиноцереуса. А, ако пък е варовикова, ще може да я ползваш за варовиколюбиви мексикански кактуси от други видове.

Неактивен jerekarova

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Ок... иначе самата тя е тъмносива на цвят. Ехинофосулокактус е едното, поне така казаха /освен ако не е едно и също с ребуция :D /

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33