Автор Тема: Водорасли по субстрата на семеначетата.  (Прочетена 10435 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Вече си имам и водорасли по субстратя на първите семеначета.  (nod)



Според мен това са синьо-зелени водорасли и реших да ги напръскам с Макропен. (y)
Някакви други идеи, предположения и методи за борба с тази гад?

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #1 -: Декември 10, 2012, 07:04:27 pm »
Преварената вода, и то по възможност в тенджера под налягане предпазва от появяването им. При вече появили се водорасли (само ако не ме е мързяло да преваря водата) ако семеначетата не са чак толко малки като твоите аз правех следното - оставям кутийката отворена докато изсъхне субстрата (зеолита) и с шило "прекопавам" повърхностния слой на засегнатия участък докато водораслите се скрият. След това поливам само с преварена вода. Никога след това на такова място не са се появявали пак. А антибиотикът макропен незнам с какво ще ти помогне.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #2 -: Декември 10, 2012, 07:09:21 pm »
Аз не мога да помогна Петре , :( , не за друго - свикнал съм да стерилизирам субстратът в бурканчета ( знам че ще ми се смеете - ма бъзето от гъби е по-силно ) , поради тази причина никога досега не съм имал водорасли. Но доколното ми е известно , не пречи. Това с което искаш да пръскаш  да не повреди бебоците  :S ?

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #3 -: Декември 10, 2012, 07:16:57 pm »
накрая с тоя антибиотик може пък да се получи и друг ефект- масово появяване на варегати и монстрози... годзилчета разни  (devil)

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #4 -: Декември 10, 2012, 07:25:31 pm »
Кмете,махни капачета и изсъхне малко! Налей де един път калиев пергамент! (handshake)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #5 -: Декември 10, 2012, 07:26:12 pm »
Поне леко ще изкарат върлуващия грип.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #6 -: Декември 10, 2012, 07:31:03 pm »
... А антибиотикът макропен незнам с какво ще ти помогне.

:) Перфектният трепач на алги е Еритран, но той отдавна не се произвежда. А с макропен съм чистил доста пъти аквариуми пълни със синьо-зелени.. няма причина да не помогне и в този случей.  (think) (d)
За това за напред ще сеем само в чашки за пиканье..  (nod)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #7 -: Декември 10, 2012, 07:41:00 pm »
Дано успееш. Тогава няма да има нужда да ровя в кухнята и всеки път да давам обяснения за какво ми е тенджерата.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #8 -: Декември 10, 2012, 07:42:18 pm »
Стерилизирането на субстрата не може да предпази семеначетата от синьо зеленото водорасло.  Както и Асен е казал основният път за заразата е поливането с не добре преварена вода.  Аз имам възможност / разбирай дестилатор под ръка / и поливам семеначетата само с дестилирана вода. За това досега не съм имал проблеми с това водорасло.  Добрата новина е че то все пак не е вредно за семеначата. Поне не и в прекия смисъл на думата. Когато е тънка коричка върху повърхността на почвата няма проблем. Когато слоят стане по-дебел, и при бавно растящи видове опасността е от механично избутване на семеначето на горе при което корените му излизат над почвата и то изсъхва. Най-доброто лекарство е слънцето. Излагането на кутийката със семеначетата  на пряко слънце за пет, шест минути решава проблема. За толкова малко време слънцето не успява да навреди на семеначетата, но унищожава напълно водораслото. То изсъхва като коричка на повърхността и може лесно да се отстрани.
Вярвам че и метода на Джони ще даде ефект. Щом помага в акваристиката, няма причини да не помогне и при кактусите.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #9 -: Декември 10, 2012, 07:55:24 pm »
ot kolkoto vijdam , te idvat ot tabelka. vse pak te ne pre4at. as pravq kakto galin , ostavi da se syhne malko substrat. kogato e suhu mahni vodorast , idin block shte doide . i voila .
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #10 -: Декември 10, 2012, 09:11:49 pm »
Във твоя случай проблемът е или от не добре стерилизиран субстрат или си вкарал заразата от водата.Казвам заразата,защото тези водорасли не винаги са безобидни и много яд съм брал със тях,особено ако семеначетата са малки .Когато се развият напълно и създадат една гадна мокра повърхност,понякога задушават дребннте кактусови поници.Дано успееш със антибиотика,но борбата с тях не е лесна ,защото са много упорити,и Склери много добре акцентира върху оставяне да исъхне повърхността на субстрата и  да се изчисти до колкото може механично.

Неактивен sara736

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #11 -: Октомври 02, 2014, 09:42:42 am »
Напълно родкрепям горното мнение. Кварцов пясък отгоре е много удачно, щото може да се позаровят семената в него, той е доста прозрачен. Иначе доста коренчета остават открити отгоре, налага се интервенция за заравяне, което е допълнителен риск, да се избягва.
Save your time and get on 1z0-899 dumps in wikipedia and testking University of Wisconsin - Madison exams by using our latest

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #12 -: Октомври 02, 2014, 10:54:35 am »
от: John Stalker
Цитат
Перфектният трепач на алги е Еритран, но той отдавна не се произвежда.
Еритран състав: Erythromycin 10 mg. Помощни вещества: метилпарахидроксибензоат,....
Има в състава антибиотик и някакъв консерват производен на бензоатите ;)
Вероятно Натриев бензоат може да свърши работа ;)
Така де - трушия  :D

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #13 -: Октомври 02, 2014, 03:52:54 pm »
Водорасли от антибиотик не се  повлияват .Само ,ако има бактериоза по епидермиса на растенията може да се повлияе с пръскане на  антибиотици от групата на сулфонамидите. Бактериозата е характерна с това, че се развива бързо  и не  трябва да  се бърка с гъбични заболявания.

guest8

  • Гост
Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #14 -: Октомври 02, 2014, 10:09:18 pm »
много слаб разтвор на син камък им спира часовника (ако се обърка концентрацията - на семеначетата също  (rofl))

Кактус БГ

Re: Водорасли по субстрата на семеначетата.
« Отговор #14 -: Октомври 02, 2014, 10:09:18 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33