Автор Тема: Размножаване на кактус чрез издънка  (Прочетена 61556 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен zuzi

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 6
  • Activity:
    0%
Размножаване на кактус чрез издънка
« -: Януари 24, 2012, 08:17:57 pm »
Моля за съвет. Преди време си откраднах една издънка от кактус, който много ми хареса. Прочетох как да я размножа и направих всичко, което пишеше в интернет: оставих я 5-6 дни на сухо и тъмно място преди да я поставя в почвата. Почвата направих сама: 3 части пръст от цветарския магазин, 1 част пясък и малко натрошена кора от палма. Поставих си кактусчето в почвата, полях го с вода и го оставих в топло помещение на най- светлото възможно място. Вече минаха 2 месеца и въобще не расте, напротив, дори ми се струва, че започва да се "набръчква" все едно скоро ще повяхване съвсем. Трябва ли да се полива и какво бъркам, че не се вкоренява?

Благодаря предварително.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #1 -: Януари 24, 2012, 09:28:43 pm »
ако имаш възможност да ни покажес снимка на издънката. Аз не слагам натрошени кори във почвата, може да се вкорени успешно във счукана пемза или смес от едър речен пясък и перлит. Ако е отчупена издънката през зимата съвсем спокойно можеше да си я държиш засушена докато пусне сама коренчета има и начин над вода, но все пак трябва да видим какво е кактусчето.

Неактивен zuzi

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 6
  • Activity:
    0%
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #2 -: Януари 25, 2012, 12:43:35 pm »
Благодаря за бързия отговор. Палмова кора не знам защо сложих, ама сложих. С морски пясък (добре измит) дали може да стане? Много държа точно на тоя кактус, не че е нещо супер особено и не че не мога да го купя от магазин, но мястото, от което го взех е специално за мен.

Неактивен zuzi

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 6
  • Activity:
    0%
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #3 -: Януари 25, 2012, 12:56:31 pm »

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #4 -: Януари 25, 2012, 03:52:09 pm »
Определено ще се хване :)

слагам по голямата картинка ей тук да могат и другите да видят :)
http://s5.tinypic.com/2pzxydw.jpg

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #5 -: Януари 25, 2012, 05:05:14 pm »
Да разбирам ли, че картинката, която е сложил змейчо е на зузкиния кактус  ;) много ми липсва тука един кактусист, който сега щеше да напише защо не трябва пясъкът да е морски, а речен.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #6 -: Януари 25, 2012, 06:07:04 pm »
Да разбирам ли, че картинката, която е сложил змейчо е на зузкиния кактус  ;) много ми липсва тука един кактусист, който сега щеше да напише защо не трябва пясъкът да е морски, а речен.

Практически, едва ли има голямо значение какъв е пясъкът, щом е добре измит?! :) Аз лично за всичките ми аквариуми използвах само морски пясък, колкото и да беше изписано по темата, че не е редно. А водните ми растения си растяха прекрасно и въобще не проявиха никакви от предписаните из статиите негативи. :)

Неактивен zuzi

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 6
  • Activity:
    0%
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #7 -: Януари 25, 2012, 06:47:57 pm »
Благодаря на Змейчо, че ми е уголемил снимката. Дано се хване, че вече 2 месеца го чакам.
А някой дали е ползвал този метод с кактуса над водата за пускане на коренчета, че не ми е интересно дали става?

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #8 -: Януари 25, 2012, 07:33:39 pm »
Бях си купила един астрофитум със видимо изгнил корен, растението се клатеше върху почвата и кореновата шийка беше започнала да гние. Много ми дожаля за кактусчето и дадох един лев на продавача, който щеше и без друго да го изхвърли. Това беше още в началото на увлечението ми към кактуси и незнаех какво да го правя. Помогнаха ми тогава съветите на кактусисти, които пишеха по онова време в dir.bg. Спасителната операция се изразяваше в това, че изрязах над кореновата шийка до здраво място с нож изчистен със спирт. Напудрих раната със счукани дървени въглища. Така растението стоя 10 дни на сянка и после го сложих над вода /буркан пълен един пръст под гърлото на буркана, капачката се отрязва, като отвора трябва да е с по-малък диаметър от растението и то се поставя над водата/. Жадното растение се стимулира да пусне корени. Така стоя може би над два месеца. Коренчетата излизат като брада и  вкоренено растението може да се засее в почва. Този кактус вече цъфти и аз много си го харесвам защото съм го спасила, пък и съм се научила на нещо.
това е героя сниман през пролетта на 2011г.


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #9 -: Януари 25, 2012, 07:36:07 pm »
Прилича на Astrophytum capricorne?!

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #10 -: Януари 25, 2012, 07:46:49 pm »
Да прилича на A. capricorne но не съм му сложила табелка. По принцип харесвам кактусите ми да имат табелки с имената си, обаче не държа чак толкова много на това. Предпочитам да е без име отколкото да сложа нещо което е според мен, а то да се окаже друго  :-[ Пък и имам горчив опит от писането на табели. В началото се бях впрегнала всички кактуси да са с табели и бях се престарала, като бях ги надписала с маркер за CD. Точно за едно лято маркера избледня от слънцето и дъжда. Толкова много мразя да правя едно и също нещо два  пъти, че ми мина мерака за табели. Стигнах до избода, че престараването е.ава майката на старанието. И затова сега кактусите ми са неглиже  8)
Ако забелязвате, че "прическата" му не е толкова буйна колкото трябва, но да се надявам, че след 10-на години "косата" му ще бъде буйна точно толкова, колкото трябва. :)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #11 -: Април 06, 2012, 07:17:05 pm »
Понеже имам един стелещ се кактус Stenocereus eruca, се наложи да го оперирам, че ми дразнеше окото, та реших да го пробвам да го вкореня в перлит, така както си вкоренявам хибискусите. ;) Използвах любимия си вкоренител на Байер.  :D






Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #12 -: Април 06, 2012, 11:07:21 pm »
според мен мокрия вариант е най-лошия  (nod)
така затворен има възможност да се хване, но и голяма опасност да изгние и да мухляса  :|

моят метод за вкореняване:
след операция веднага топвам във вкоренител на прах и оставям 2-3 дена в суха саксийка с хартийка на дъното  (wasntme)
на 3тия ден духвам вкоренителя и оставям на топло, много светло (но не на слънце) и сухо, докато пусне корени  (nod)
чакам корените да станат поне 4-5мм и тогава садя  8)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #13 -: Април 06, 2012, 11:39:18 pm »
Змейчо, нали ме знаеш, че съм експериментатор по душа?!  :P Публично проведените ми тест-експерименти по вкореняване на невкореняеми хибискуси завършваха с почти 95% успех. Логиката която следвам е проста, перлита е една стерилна среда, на която използваме хигроскопичната и стерилна особеност да не внася бактерии и да поддържа влажност. :) Та за това реших да я тествам и при кактусите. :) Периодично, ще поствам тук за резултатите, каквито и да са те. ;)
Има ли невкореняеми кактуси?!  (think)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #14 -: Април 07, 2012, 11:16:45 am »
Хибискуса можеш да си го захлюпваш, ама моля ти се веднага му махни похлупака но тоя, защото ще се скапе (tmi) Аз толкова ти се радвах на еуруката, като я мернах на клипчето. Виждаше се, че е достигнал възръст за полягане на растението. Ако си мислиш, че трябва да стърчи няма да си удовлетворен. Растението ще се стреми да поляга над почвата  ;) и ще му трябва пространство, което пък на тебе ще ти изглежда неизползвано  :P (rofl)

Кактус БГ

Re: Размножаване на кактус чрез издънка
« Отговор #14 -: Април 07, 2012, 11:16:45 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33