Автор Тема: Кактуси на открито у нас  (Прочетена 102770 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #30 -: Август 23, 2012, 08:57:10 pm »
Радвам се , че сте започнали да пишете в тази тема  (clap) . Тя /темата/ не е особено актуална в летните жеги  :) Списъкът даден от Галин е добре да се ползва като някакъв ориентир - тези фиксирани температури са твърде условни според мен и зависят от много фактори. Но, въпреки това списъка определено би свършил работа като някаква насока.
Лично аз , като най- нестудоустойчиви от посочените намирам два вида астрофитуми - 1. A. ornatum. и 2. A. myriostigma.
Това са единствените видове , които съм убеден , че не мога да  гледам зимата в почти неотопляема стая. Нямам представа колко пада температурата в стаята / аз съм далеч от нея/ , но от огромния брой кактуси там , това са единствените видове , които редовно хвърлям в ранна пролет. Същите ги имам и при мен , където карат зимата в отопляема стая - е , при тях  нямам проблем.  Съвсем различно е положението при другите видове астрофитуми , дето ми са в тая неотопляема стая - каприкорне /няколко подвида/ , сениле и астериас - карат си безпроблемно зимите. А астериаса го намирам за учудващо студоустойчив - миналата зима оставих два-три от тях на терасата си /неостъклена/ и бяха там докато не падна температурата до - 10`С .
Извинявам се , че се поотплеснах на астрофитумна тема - в крайна сметка астрофитумите са много далеч от представите ми за студоустойчивост , а и опитите с тях са си доста рискови.  Също така принципно намирам повечето южноамерикански кактуси за много студоустойчиви - ако зимуват абсолютно сухи ! Но във влажна среда дори тези от тях , които ги дават като особено студоустойчиви - като гимно гибосум в. нигрум - се скапват. Същото не може да се каже за `колегите` им моржове от Северна Америка - те са `железни`!!!! Кефят ме отвсякъде и не случайно през последните три - четири години съм се насочил почти само към тях .   (rock)

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #31 -: Септември 10, 2012, 12:16:27 pm »
здрасти Спини, ще продължаваме да пишем в тая тема  ;) и мен ме интересуват студоустойчивите растения много.
за астротата... при мене ornatum и myriostigma сякаш са по издръжливи, ама ще пробвам и тези дето ти ги даваш. gymnocalycium gibbosum v. nigrum  заедно с g.bruchii ги видях при Еми презимували на открито в Ловеч. не съм тествал моите досега, ама таз зима ще берът студ пък да видим. Джони беше при мене в събота напълнихме две сандъчета с растения, които заминават на 70 км на юг на един баир близо до аврен, ще са покрити само с найлон. чакам да качат снимките за да ги видим(да ги обсъдим), предполагам че повечето няма да изкарат, но трябва да се опита. за влагата през зимата ще ти пиша друг път имам доста опит. 

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #32 -: Септември 10, 2012, 07:30:33 pm »

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #33 -: Септември 10, 2012, 08:23:28 pm »
omg John ! Kakvo e tasi Musica ! :P
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #34 -: Септември 10, 2012, 08:28:26 pm »
omg John ! Kakvo e tasi Musica ! :P

Весела и ритмична, точно като движенията на Доктора!  :D

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #35 -: Ноември 04, 2012, 04:06:03 pm »


Някой да е виждал опунциите на един от хълмовете в Пловдив? Opuntia humifusa, мисля. Вижда се как процъфтяват през онази така суха пролет на 2009-та. Казват, че са занесени там от кактусари като нас.



Мисля, този вид ще расте навсякъде добре в Бълтария.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #36 -: Ноември 04, 2012, 04:14:52 pm »
Чувал съм за тях. Има ги на още няколко места растящи в големи популации. При студена зима цъфтят обилно края на май. Ако зимата е топла цъфтежът обикновено е доста по-слаб, понякога никакъв.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #37 -: Декември 06, 2012, 09:38:33 pm »
Днес имах малко свободно време и стартирах педио-експеримента. Благодаря Exotica за чудесните подаръчета. Засях ги в много пропусклив субстрат / с мъничко варовик/ на малка скална тераса с южна експозиция и скална козирка отгоре им , която може би ще ги пази донякъде от силен дъжд. Това е възможно най-защитеното и сухо место , което открих. Напролет ще стане ясно дали съм уцелил `десетката`. Ето и няколко снимки :
Pediocactus knowltonii SB304 San Juan Co., NM

Pediocactus simpsonii v.minor RP41, Chaffee Co.,COL

Pediocactus simpsonii v.simpsonii RP110 Burntfork, Sweetwater Co.,WY

И обща картинка :

Всичките са на собствен корен и наистина ще чакам с интерес пролетта , за да видя резултата от зимуването. Честно казано не съм голям оптимист , но трябва да се пробва ! Смятам още при стопяването на снега през февруари или март най-късно да проверя състоянието им.
На връщане минах през част от моржовете ми , които са засадени там на баира от преди четири години /най-старите/ . Има и засадени преди две години както и тази година. Ето ги готови да зимуват:

Ech. chloranthus v.cylindricus

Ech. reichenbachii - те ми са любимите - сигурно защото са и най-старите ми моржове/ сях ги преди четири години/

А тоя е Ech. reich. v. albispinus , Troy. OK - или бяло бейли от Оклахома. Цъфти най-рано от всичките - още в началото на май.

Заедно с Esc. vivipara SB209 и две обикновени бейлита на заден план

Ech. triglochidiatus SB749 - то е от две години там , за разлика от другите триглохидиатуси/от семена на баба Радка/, които са там вече четвърта година :

И за последно , че май попрекалих :

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #38 -: Декември 06, 2012, 09:43:59 pm »
романтика, бодли и мечти  :$ много се кефя на този експеримент и ми харесват стегнатите тръни които се получават при суровото отглеждане  :)

Неактивен tania1704

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 148
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #39 -: Декември 06, 2012, 09:48:13 pm »
Спини,голяма красота е този твой експеримент...Страхотни растения стават.Размечтава ме направо....

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #40 -: Декември 06, 2012, 09:53:18 pm »
Много ми хареса !!!  (bow)

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #41 -: Декември 06, 2012, 09:56:48 pm »
Спини,Браво на теб! Имаш експерт на студоустойчиви кактуси! Пробвал ли си там да засадиш на открито Maihuenia poeppigii? Ако нямаш и мога да ти дам от тях,ако искате?

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #42 -: Декември 06, 2012, 10:06:48 pm »
Мaihuenia -та иска доста вода Галине , не знам дали ще оживее летем , когато няма капка дъжд.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #43 -: Декември 06, 2012, 10:08:47 pm »
Мaihuenia -та иска доста вода Галине , не знам дали ще оживее летем , когато няма капка дъжд.

Знам,Пробвай ги! Аз ги пробвах без вода,то е успешно развива!

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #44 -: Декември 06, 2012, 10:25:57 pm »
Malka postinq na Spiny :D bravo na pteb , prekrasni sa :) moi favorit , Ech. chloranthus , mnogo sa kekevi ve4e :D na na4aloto s moiti kogato bqha taka , rejih edin za da sym siguren 4e ne bqha  umreli :D
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Кактус БГ

Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #44 -: Декември 06, 2012, 10:25:57 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33