Автор Тема: Кактуси на открито у нас  (Прочетена 101489 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #60 -: Декември 10, 2012, 07:39:16 pm »
А, ако някои от тия новохабитатни кактуси успеят да направят и семки... това ще е супер интересно и ми се струва, че SPINY няма да може да се отърве от поръчки от тук присъстващите за поне по 5-10 семки за сеитбена проба на тия вече от поколение назад климатизирани растения  :P

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #61 -: Декември 10, 2012, 10:01:22 pm »
Точно тази част ми е най-интересна и на мен Scleri - колко ще успеят да се адаптират към влажната ни зима и ще създадат една по-устойчива популация. Най - старите ми кактуси там са изкарали три зими и тази ще им е четвърта. Това са Echinocereus reichenbachii , Ech. bailey , Ech. triglochidiatus и Esc.missouriensis. Всички други са сяти една - две години по-късно. Дори три зими не са достатъчни за някакви генерални изводи - глупаво е да се правят. Но все пак е доста обнадеждаващо. Напролет живот и здраве съм отделил още един куп с нови видове за сеене.
el pistolero - аз вече си събрах първата реколта от семена . Мисуриензиса , който цъфтя обилно миналата година тази имаше няколко червени плодчета , които си ги събрах /едното отиде при Еми/ . Бейлитата и двете ми цъфтяха тази пролет и също вързаха плод - за съжаление успях да взема само единия , а другия го бях оставил да доузрява , но като отидох липсваше -- явно е бил отнесен от вятъра. Напролет ще сея баирни семки. По- интересно би било , ако вземат да се самозасяват , ама това вече ми се струва доста фантастише. Да се надяваме , че ще има още много , много семки за събиране в бъдеще !

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #62 -: Декември 10, 2012, 11:13:18 pm »

Наистина четири зими не са много, но да не забравяме че някои от тях / особено последната / бяха доста люти. На мен ми измръзна една райска ябълка въпреки че бях взел мерки срещу студа.  Така че според мен шанса за успех е доста голям.
Що се отнася до размножаването, аз нямах в предвид добива на семки. То е ясно че щом растението се е закрепило вероятността да цъфне е достатъчно голяма / зависи и от видовата принадлежност все пак /. Съвсем друго е трънчо да ръсне семенца и от самосева да поникнат семеначета които да оцелеят при наши баирски условия. 

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #63 -: Декември 11, 2012, 07:31:17 am »

Наистина четири зими не са много, но да не забравяме че някои от тях / особено последната / бяха доста люти. На мен ми измръзна една райска ябълка въпреки че бях взел мерки срещу студа.  Така че според мен шанса за успех е доста голям.
Що се отнася до размножаването, аз нямах в предвид добива на семки. То е ясно че щом растението се е закрепило вероятността да цъфне е достатъчно голяма / зависи и от видовата принадлежност все пак /. Съвсем друго е трънчо да ръсне семенца и от самосева да поникнат семеначета които да оцелеят при наши баирски условия.

Пламен,при теб в Хасково замръзна райска ябълка (Dyospiros kaki)?

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #64 -: Декември 11, 2012, 08:36:57 am »

И то от един от най - студоустойчивите сортове - Tsurunoko. Наричан още шоколадова райска ябълка. Интересното при този сорт освен факта че издържа до минус двайсет градуса е липсата на стипчив вкус при плодове които са опрашени. По принцип Райската ябълка дава плод и без да е опрашена от друго дръвче. Само че тогава в плода няма семки. / Такива са повечето плодове на пазара / Когато дръвчета от сорт Tsurunoko се опрашат семките вътре в плода отделят алкохол който конгломерира танините, плодовото месо става кафяво / шоколадово /, и плода добива много специфичен вкус.  Ако няма опрашване плодовото месо остава оранжево както при другите райски ябълки, и стипчивоста му изчезва едва когато се размекне.


Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #65 -: Декември 11, 2012, 10:02:36 am »
Разбирам ви този вид! До колко градуса през зимата при вас района в Хасково?

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #66 -: Декември 11, 2012, 11:03:18 am »

Ами като цяло все пак сме Южна България, но веднъж на шест, седем години температурите се случва да паднат и под минус двайсет градуса. Макар и за кратко.  Тогава доста неща измръзват / смокини, нарове, райски ябълки, киви / и се налага да се подновяват.

За наша радост условията позволяват в неотопляема оранжерия да се отглеждат доста видове студоустойчиви кактуси.  Ако Спини ги накара да приемат и влагата, вече ще ги сеем на открито.  Леле какъв двор ще си направя тогава.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #67 -: Декември 11, 2012, 11:19:02 am »

  Леле какъв двор ще си направя тогава.
Като на този австриец, например :) http://www.wuestengarten.at/

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #68 -: Декември 11, 2012, 11:51:16 am »
Пламен,това не е възможно замръзване при вас южните райони! При нас тук зимуват до - 27 градуса и успешно развива у нас! Само понякога измръзват смокиня и реже клони отдолу и расте нови млади клони! Вероятно си засадил неправилно изложението?

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #69 -: Декември 11, 2012, 12:09:07 pm »

  Леле какъв двор ще си направя тогава.
Като на този австриец, например :) http://www.wuestengarten.at/
Калинче от къде го изкопа тоя, направо ми се разхлопа сърцето. Невероятно много труд са вложили и ми идва да метна една палатка на гръб и да отида на поход из имението на хората.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #70 -: Декември 11, 2012, 12:26:04 pm »
Знаех си, че ще ти хареса..Не знам от къде го изкопах, ама е готино дворче.От време на време го разглеждам и винаги му се кефя


Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #71 -: Декември 11, 2012, 12:31:34 pm »

Тоя австриец се е разхождал из сънищата ми.  Там е бъкано с такива идеи.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #72 -: Декември 11, 2012, 03:33:16 pm »
Първи дни и нощи на минуси за моите моржове - от 07.12.2012 вече са на открито. Стресово изнесени, но нямаше начин, най-вече поради липса на време…
Имам вече подобие на "къща" за тях - пролетта измайсторих пързалка за малкия Дзвер и сега площадката между стълбите и корубата е заета от 2 тавички. Пързалката опаковах със сгънат на 2 ПЕ-лист "с надеждата дупките да не съвпадат" - от вица за българските презервативи едно време. :D
Билото на пързалката е на около 50 см над тавите, а скатовете са под 45°. Сняг почти не се задържа, вече се уверих. Отстрани на билото са сгъвките на ПЕ-листа и въздух преминава. Та, чакам вече първите предпролетни "топли" (>0°C) дни и мразовити нощи на февруари, за да ги квася и пускам да тлъстеят…

Жалко за жертвите от водното милосърдие на милата ми майка през изминалото лято, :( но повечето от тях вече си намериха замстници (остава да възстановя само Pediocactus peeblesianus ssp. peeblesianus var. peeblesianus SB571), Pediocactus paradinei SB502 и Pediocactus simpsonii var. minor).
Свалям от по-нататъшни проби Tephrocactus articulatus var. inermis и Tephrocactus articulatus var. papyracanthus - повреждат се почти напълно под -15°C.

08.12.2012 - моржуващи 2012/2013:
  

Моржовете поименно отляво-надясно и отгоре-надолу по общата снимка (има и нови видове участници, и заместници на вече участвали успешно):
В лявата тавичка 4×5 растиния:
    Pediocactus simpsonii var. simpsonii RP110 (заместник, пловдивчанче от 2012)
    Pediocactus sileri SB1872 (ветеран, пловдивчанче с -20°C 2011/2012)
    Pediocactus peeblesianus ssp. fickeiseniorum var. fickeiseniorum RP145 (ветеран, пловдивчанче с -20°C 2011/2012)
    Pediocactus bradyi ssp. winklerii RP102 (ветеран, пловдивчанче с -20°C 2011/2012)
    Pediocactus knowltonii SB304 (заместник, пловдивчанче от 2012)
    Pediocactus knowltonii SB304 (заместник, французойче от 2012 - ще правим BG×FR тук (h))
    Pediocactus nigrispinus HK1203 (ветеран, германче с -20°C 2011/2012)
    Sclerocactus mesae-verdae SB303 (ветеран, пловдивчанче с -20°C 2011/2012)
    Escobaria sneedii ssp. sneedii var. sneedii (ветеран, софиянче с -20°C 2011/2012)
    Escobaria sneedii ssp. sneedii var. leei SB397 (нов участник, румънче от 2011)
    Escobaria missouriensis ssp. missouriensis var. similis (ветерани, софиянчета с -20°C 2011/2012)
    Pediocactus bradyi ssp. despainii SB989 (нов участник, французойче от 2012 - за съжаление ашлама без да предположа, но ще дава издънки след жестокото сваряване от миналото лято и ще участва равностойно с вкоренено поколение догодина, живот и здраве)
    Escobaria vivipara var. neomexicana SB129 (ветерани, софиянчета с -20°C 2011/2012)
    Escobaria vivipara var. vivipara JRT1112 (нов участник, румънче от 2011)
    Escobaria missouriensis ssp. missouriensis var. missouriensis (ветерани, софиянчета с -20°C 2011/2012)
    Echinocereus knippelianus (нов участник, русенлийче от 2009)
    Coryphantha macromeris SB841 (нов участник, румънче от 2011)
    Mammillaria wrightii ssp. wrightii (нови участници, германчета от 2011)
В дясната тавичка 4×5 растиния:
    Първите 7 са Opuntia-и, които по снимката не се сещам как са подредени, но са по азбучен ред тук:
    Opuntia fragilis var. fragilis (нов участник, варненче от 2012)
    Opuntia fragilis var. fragilis "Kanada" (нов участник, варненче от 2012)
    Opuntia fragilis var. fragilis SB95 (3 нови участника, варненчета от 2012)
    Opuntia fragilis var. fragilis LZ343 (нов участник, варненче от 2012)
    Opuntia fragilis var. oplocarpa (2 нови участника, варненчета от 2012)
    Opuntia fragilis var. sydowiana (нов участник, варненче от 2012)
    Opuntia rutila "Super Minima" (нов участник, варненчета от 2012)
    Echinocereus viridiflorus ssp. chloranthus (ветеран, софиянче с -20°C 2011/2012)
    Echinocereus fasciculatus ssp. boyce-thompsonii (нов участник, варненче от 2012)
    Echinocereus russanthus SB420 (нов участник, румънче от 2011)
    Echinocereus fendleri? ssp. rectispinus? SB51 (ветеран, софиянче с -20°C 2011/2012) - някой може ли да потвърди или отхвърли името?
    Echinocereus fendleri ssp. fendleri var. kuenzleri SB353 (нов участник, пловдивчане от 2012)
    Echinocereus triglochidiatus SB104 (2 ветерана с -20°C 2011/2012)
    Echinocereus nicholii? (2 ветерана с -20°C 2011/2012) - някой може ли да потвърди или отхвърли имената?
    Echinocereus reichenbachii ssp. perbellus Belva, OK, USA (нов участник, румънче от 2012)
    Echinocereus reichenbachii ssp. baileyi DJF 1308 (нов участник, румънче от 2012)
    Echinocereus reichenbachii ssp. reichenbachii (2 нови участника, ямболийчета от 2012)

Opuntia-ите навън в градината вече са под снежна покривка.
Миналогодишният оцелял семенак от самопосева вече е към 10 cm червей. Останалите семеначета от тазгодишния самопосев ще ги видим напролет.
Въпреки обилната есенна влага и глинестата почва, през последния месец изхвърлиха доста вода от себе си и си легнаха обичайно една върху друга по повърхността на почвата.
Видовете са:
    Corynopuntia clavata (ветеран, балчиклийче с -20°C 2011/2012)
    Opuntia aureispina (ветеран, балчиклийче с -20°C 2011/2012)
    Opuntia engelmannii var. engelmannii (ветеран, софиянче с -20°C 2011/2012)
    Opuntia engelmannii var. lindheimerii (ветеран, балчиклийче с -20°C 2011/2012)
    Opuntia erinacea var. utahiensis (ветеран, балчиклийче с -20°C 2011/2012)
    Opuntia fragilis ×"Wenatchee" (ветеран, балчиклийче с -20°C 2011/2012)
    Opuntia humifusa (ветеран, балчиклийче с -20°C 2011/2012)
    Opuntia (winteriana) (ветеран, балчиклийче с -20°C 2011/2012)
Поздрави, Андрей

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #73 -: Декември 11, 2012, 03:48:05 pm »
Жалко за жертвите от водното милосърдие на милата ми майка през изминалото лято,
Като не си обучил милата си майка както трябва  (whew) виж мен как са ме дресирали, чак съм приватизирала кактусите на синът и хората знаят, че са моите и аз със чужда пита помен правя  ;)
за моето единствено студоустойчиво мъниче есента се оказа благоприятна, полях го няколко пъти, времето беше топличко то се наду и сега вече да трепери само в оранжерията  :) Никога не бих си позволила да го оставя на вън, ако Андрей не споделяше опит и снимки, за което съм му много благодарна.

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #74 -: Декември 11, 2012, 07:55:14 pm »
Много окуражаващи резултати от exotica!
И аз от липса на светло място за зимуване (и с температури до 10 градуса) се ровя да видя кое мога да зимувам на светлото преддверие. За там нямам информация до какви "минуси" е падала температурата зимата, но едни -20 ще са сигурни  (tmi)

Всъщност поста започнах да пиша заради тези данни:
http://www.kakteengarten.de/upload/874314_VarietyList2010.pdf

от многото видове ще събера една касетка за студа  (think)

Кактус БГ

Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #74 -: Декември 11, 2012, 07:55:14 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33