Автор Тема: Кактуси на открито у нас  (Прочетена 101486 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Кактуси на открито у нас
« -: Юни 20, 2012, 01:30:51 am »
Невероятно, но факт! След последната зима почти всичко от тези Tephrocactus articulatus var. papyracanthus и var. inermis, зимували навън при -20° C, измръзна и го изхвърлих. Едва вчера забелязах на 2 от papyracanthus-ите начеващи нови членчета! (dance)

18.06.2012:
Поздрави, Андрей

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #1 -: Юни 20, 2012, 03:48:06 pm »
тази тема живо ме интересува  ;)  бях писал в темата за пустинеума с какво съм експериментирал ама май няма други освен ел пистолеро и професора да са оставяли растения навън. Андро тез тефрота на двора в саксията ли бяха или в земята направо засадени?
ето едни опунции от мене..... леко тревясали... :D



Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #2 -: Юни 20, 2012, 08:59:42 pm »
при мен успешно виреят на открито три вида опунции. Не им знам имената, за табели в каменистото кътче неможе и да си мечтая, защото и моят  пустинеум ато на Галин морякът лекичко седумясва  :D
тази опунция ми е от Клеман /благодаря ти приятелю/ Първите двет-три години я покривах със борови клонки против обледяване. Миналата есен поради "технически" причини не се състоя покриването, но опунцията издържа зимният период.

а, това растение е купено от Радка Серафимова, за него не съм полагала специални зазимителни грижи

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #3 -: Юни 21, 2012, 12:59:10 am »
В последното ти мнение, според мен, жълто-цъфтящата с розово дъно е aureispina, а розовo-цъфтящата - erinacea var. utahiensis.

2-та варианта на articulatus-а бяха сред моржовете изкарали зимата на балкона под найлон. Бяха нарочени да умрат от студ и почти успяха, но…  :^) Природата е велика! (nod)

В КБФ допреди известно време пишех редовно за моржовете си. Там писах и за градинските. Надявам се да успея да обобщя и пренеса споделения от мен там опит тук някой ден…  :)
Поздрави, Андрей

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #4 -: Юни 21, 2012, 10:17:20 am »
тази година ще експериментирам с доста растения (имам излишни)  ;) обаче най важното си остава влагата - голям проблем е през зимата, ако я нямаше с един найлон можеш да постигнеш чудеса  дори и на нашите зими :).

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #5 -: Юни 22, 2012, 12:40:00 am »
Днес отвориха и следващите 2 цвята на Opuntia aureispina

заедно с първия и единствен цвят на Opuntia winteriana (другите пъпки ги изядоха охлювите)

Очаквам и humifusa до ден два да отвори единствената си останала неизядена пъпка.
Поздрави, Андрей

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #6 -: Юни 23, 2012, 12:40:05 am »
Здравейте приятели ! Виждам , че сте си спретнали много уютно местенце . Благодаря за поканата - няма как да не я приема. Поздравления за админа и екипа му - свършили сте чудесна работа !!!
Както много от вас знаят , темата за моржуващите кактусчета ми е слабост от известно време насам - правя си леко налудничавите си опити и изпитвам огромно удоволствие от резултатите. Много се радвам и на всеки споделен опит от страна на кактусарите - моржове : Exotica , Neli ... а сега и Галин ! Супер !!  Множим се !
Галине , давай смело и експериментирай ! Имаш ли растения в повече - не се колебай. Най-добрия учител е собствения опит. А и в тази компания наистина може да се понаучат доста неща - Exotica е спец в екстремното зимуване на `мохавейци` и педиота.  Neli си гледа опунцийки в условията на `крайния`север. Галин Радков има огромна открита градина в Балчик. И аз съм си заел моята скална кактусова ниша .... по-нататък вярвам че ще има какво да споделям по темата.
Още веднъж искам да споделя задоволството си от прекрасно направения форум и радостта от присъствието ми ТУК !

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #7 -: Юни 23, 2012, 12:53:13 am »
SPINY, да не се повтарям в приветствията, баш ми е драго!  (happy) (nod)

Ето развитието от днес на градинските ми тръни.

22.06.2012 - Opuntia winteriana и Opuntia aureispina
Поздрави, Андрей

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #8 -: Юни 23, 2012, 11:18:00 am »
Здравейте Spiny,Благодаря ти че си хареса градината в Балчик! За съжаление не сме виждали на живо! Питам,откъде си? Ако идвате насам в градината в Балчик,обади му се!
Поздрав Професор!

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #9 -: Юни 23, 2012, 11:19:59 am »
Приятелю Андрей,радвам се успешно развива мойте кактуси което съм дал! Радвам се успешно зимуване в софия!
Професор

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #10 -: Юни 23, 2012, 02:44:21 pm »
Здравейте Spiny,Благодаря ти че си хареса градината в Балчик! За съжаление не сме виждали на живо! Питам,откъде си? Ако идвате насам в градината в Балчик,обади му се!
Поздрав Професор!
Здравей Професоре ! Живея в Ямбол , родом съм от Хасково. Гледам кактуси и тук и там. А моржовете ми се препичат ееееееей там - на третото място .

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #11 -: Юни 23, 2012, 02:48:02 pm »
Разбира се! Честито имате хубава колекция! Продължавай да грижиш за тях!

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #12 -: Юни 23, 2012, 03:58:24 pm »
Приятелю Андрей,радвам се успешно развива мойте кактуси което съм дал! Радвам се успешно зимуване в софия!
Професор
Галине, всеки път като си гледам опунциите, седумите и семпервивумите, първо се сещам за теб! Винаги с благодарност, разбира се! (f)

Напиши, моля те, какво знаеш за Opuntia winteriana като произход. Освен информация за първоначалната публикация през 1905 от Berger на този вид, никъде нищо не мога да намеря. Никъде не се споменава нито като вид, нито като видов синоним. Откъде е дошла в УБГ?
Поздрави, Андрей

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #13 -: Юни 23, 2012, 08:26:11 pm »
Здрасти Андрей,този вид Opuntia winteriana са получени семена от Ботанически градини ,те засяти преди няколко години!
Искам да четеш хубаво на този линк : http://www.theplantlist.org/tpl/record/kew-2392208
Този вид е родина на северна америка!
Поздрав Професор!

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #14 -: Юни 23, 2012, 11:32:23 pm »
http://www.theplantlist.org/tpl/record/kew-2392208
Това не върши работа - бил съм и тук, и навсякъде другаде, където има попадения - единственото ценно като информация е "This name is unresolved" = "Това име няма съответствие". Това е максимумът информация в Интернет за Opuntia winteriana. Според мен е phaeacantha или някой от природните ѝ хибриди. Затова те питах откъде я имате в УБГ с това име.
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #14 -: Юни 23, 2012, 11:32:23 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33