Автор Тема: Проблем с кактус  (Прочетена 51485 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус
« Отговор #60 -: Юни 28, 2012, 06:40:51 pm »
И аз си мисля , че изсветляването на иначе обикновено свежо зелените кактуси се дължи на многото слънце и високите температури - основно на слънцето ! Загубата на малко хлорофил и заместването му с друг пигмент имало някакъв протективен ефект за самия кактус , като е изложен на екстремни условия. 
През месец юли и до средата на август повечето ми кактуси под найлоните на навеса ми изглеждат трагично - стагнирани , свити , жълтеникави .... абе изобщо не са за гледане.    Затова и изобщо не ги поглеждам тогава  (rofl)
Края на август и целия септември стават пак едни свежари - напомпани , зелени . Целия този цикъл си е напълно естествен.  Сигурно сте гледали снимки от нета на кактуси растящи в естествената им среда - нима сте виждали например тъмно зелено грузони /каквито са по магазините/ да расте по баирите на северно мексико ? ??  Няма и да видите. Изобщо туй което приемаме за свеж вид на кактуса си го има основно в сбирките на кактусчиите - в природата няма глезотии и свежеста доколкото я има е за много кратко време.

Неактивен Stan

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 39
  • Activity:
    0%
Re: Проблем с кактус
« Отговор #61 -: Ноември 06, 2012, 10:08:25 pm »
  Тази година този кактус порасна доста . Петната са му от миналата година, но сега са много по големи. Засегнатото място е твърдо на пипане и предполагам че не е загнило.Трябва ли да режа :( (:|

Извинявам се за лошото качество на снимката (от телефона е)

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус
« Отговор #62 -: Ноември 07, 2012, 11:06:35 am »
За да си по-спокоен - режи! Растението и без това има мегдан за рязане.
Valyo

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус
« Отговор #63 -: Ноември 07, 2012, 11:50:22 am »
Не искам да съм лош пророк , но мисля че за това растение прогнозата е лоша . Каквато е и за повечето холандци с цереусовиден хабитус / без ехиноцереусите/. Затова подобни спрях да купувам. Със или без хирургия растението е обречено . Ще се радвам ако не съм прав ... ама надали.

Неактивен Stan

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 39
  • Activity:
    0%
Re: Проблем с кактус
« Отговор #64 -: Ноември 07, 2012, 08:59:14 pm »
От пет години е с български паспорт и си беше много добре до миналата година. Даже бях решил, че може да му се размине кончината, понеже съм чувал че повечето холандци така завършват живота си. Май ще се наложи животоспасяваща операция  :S . Благодаря за мненията!

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Проблем с кактус
« Отговор #65 -: Ноември 07, 2012, 09:20:10 pm »
ne e zagubena oshte , samo reji i vkorenqva dravi par4eta . moje pak da trygne .
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус
« Отговор #66 -: Ноември 08, 2012, 08:52:09 am »
Дано не си почнал да режеш.Нищо му няма.Обикновен трихоцереус,те така си правят при влажна есен с по-ниски температури, и по-слабо слънце.Вид вдървесиняване.Бе хора,ако имате хрема-носа ли режете????Малко петно и дай да режем,кончина и т.н.Ако няма фатални грешки при отглеждане и растението е здраво,в повечето случаи само се оправя растението.Много четете,много третирате,а понякога е вредно....Ако пръстът ти потъва-зле е,ако е твърдо-шанса е голям да му мине.
Много пъти съм писал за моите методи на отглеждане-растат на покрива,духа ви вятър и ако нещо ме съмнява-оголвам корените и една седмица на слънце и вятър.Почти винаги има ефект.Фунгициди НЕ ПОЛЗВАМ,освен за семената.Имам проблем само с вредители,и то защото доскоро не обеззаразявах почвата.НО:на покрива имам 1 кв. метър почва без никакво покритие.И почти само поливка от природата-когато дойде.Там слагам пробите и излишъците-е те там няма ни въшки,ни друго.Не всички оцеляват,около 70 % само.
А трихото е невероятно за подложки-почти като пейрескиопсис е-90-95% успешни присадки,расте с по сантиметър на месец и дебелее заедно с присадката.

Неактивен Stan

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 39
  • Activity:
    0%
Re: Проблем с кактус
« Отговор #67 -: Ноември 08, 2012, 07:53:28 pm »
Цитат
..Ако пръстът ти потъва-зле е,ако е твърдо-шанса е голям да му мине.
Ами не потъва значи казваш може и да го бъде. Забравих да спомена че започна да пуска корени по цялата дължина на ствола, това на какво се дължи ?

Неактивен sluncho.77

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 46
  • Activity:
    0%
Re: Проблем с кактус
« Отговор #68 -: Ноември 08, 2012, 08:06:25 pm »
Такива петна не са от вдървеняване. Или е бил мокър и го е парнало слънцето или е загнил.  :(

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Проблем с кактус
« Отговор #69 -: Ноември 08, 2012, 08:21:30 pm »
... Забравих да спомена че започна да пуска корени по цялата дължина на ствола, това на какво се дължи ?

Според моята логика (да не се бърка с опит) се опитва да се вкорени, защото не му функционират корените дето са в саксията. :)


Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус
« Отговор #70 -: Ноември 09, 2012, 09:56:55 am »
Трихоцереуса е като бурен-расте при всякакви условия,със здрави корени дори постоянно накисна т във вода.Има склонност от време на време да пуска такива въздушни корени.Ако е единично растение ,обикновено го закопавам малко по-надълбоко.Ако онова е гниене,бързо ще разбереш,че нещо не е наред-при твоя има доста мегдан да се почака....

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус
« Отговор #71 -: Ноември 09, 2012, 10:53:28 am »
Това е определено  болно  растение (wait)

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус
« Отговор #72 -: Ноември 09, 2012, 05:38:42 pm »
Всъщност,може и да си прав ,Андромире-като осветлих снимката, може би!Стан,прережи най-лявото от снимката растение напреко през мястото с петното и дай снимка.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Проблем с кактус
« Отговор #73 -: Ноември 09, 2012, 09:58:07 pm »
Тъкмо излизам от операционната- час и половина оперирах два спешни случая.  :S
Първия беше 3 годишно семеначе Адениум, който усетих вчера че "нещо му пада хемоглобина", извадих го от субстрата който се оказа че не е изсъхнал цели 10 дена  (tmi)  допреди малко съхнеше по корени преди да пристъпя към рязане на съмнително покафенели корени- окастрих всичкото корен и се спрях до чисто чак в началото на каудекса.
Вторият случай беше по- тежък и операцията продължи повече от час  (whew)
Единия ми Феро латиспинус от Ортеговите- ония тукмаците с мощните бодли.  Съмняваше ме нещо в него и при снощната инспекция издърпах и него от саксията. Оказа се че няма функциониращи корени и има едва едно чуканче, което евентуално не е поразено и изсъхнало.   Сега при рязането се оказа че здрав корен няма, а точно централното чуканче е налазено от оная червена гад, която обича да ходи нагоре по проводящите цеви.  Тук добре знаем всички процедурата или се хвърля в коша или се реже до здраво, като съответно трябва и да се подостри околната тъкан, за да е подготвено за бъдещо вкореняване. Да ама след махане на 2 реда ареоли и рязане на 2 филийки от основата на ферото, в центъра на растението все още стоеше гадната мизерия ... а аз желание за махане на още десетина ареоли с клещи-резачки за ламарина вече нямах и отидох до кухнята, взех хирургичният инструмент "картофобелачка" от старият тип със заострен край и издълбах едно хубаво, както се дълбае черното в картоф.  До около 2 см навърте стигнах след пълното почистване. След това отидох до банята и там от медицински препарат "Белина" сипах едно хубаво в кратерчето, после окъпах пациента в леген с разтвор от същото лекарство и накрая намазах откритата рана с мехлем съставен от  вкоренител Лактофол+ Инфинито+ малко вода ... и те така.
Пациента е настанен в реанимацията за през зимата и ако няма летален изход напролет може да продължи козметичната операция по отстраняване на маникюра и педикюра, за да бъде възможно подострянето като молив.
След като видях какво е сполетяло единия, утре е ред на другия ми ортегов Феро да бъде инспектиран.  Несъмнено влошаването в здравословното състояние на испанчетата е настъпило в следствие на моите грижи, понеже преди година и половина, когато пристигнаха, те бяха с идеални корени.
Пуста мъгливост и морска влажност в комбинация със студ в последните 2 седмици  (envy)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Проблем с кактус
« Отговор #74 -: Ноември 09, 2012, 10:41:36 pm »
Дай снимки де. Вече сме предупредени, че ще е грозна гледката. (nod) Има новобранци като мен у форума дето не са я виждали тази "червена гад".  (y)

Кактус БГ

Re: Проблем с кактус
« Отговор #74 -: Ноември 09, 2012, 10:41:36 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33