Автор Тема: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата  (Прочетена 10769 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #15 -: Април 12, 2013, 04:39:06 pm »
Моят съвет е да се слага вермикулит за сметка на перлит(става за песп) или лава :)
Ползвам го в комбинация с добре обгорял оборски тор :)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #16 -: Декември 23, 2013, 01:39:39 am »
Установих, че наличието на вермикулит, при саксийки на семеначета, най-вероятно води до потъване на субстрата след време. Образуват се цели джобове отстрани, а преди не е било. Досипвам с пясък или зеолит, те са твърди. Може да е и от прапарването - надул се е с пара. Или трябва да се трамбова яко...
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #17 -: Декември 23, 2013, 09:15:02 am »
     Колкото любители, толкова рецепти...
     Аз пък, щот` съм си корназ и го ползвам за дренаж (happy). Слагам и в субстрата, който основно е 1/2 пръст и листовка и 1/2 от останалите модерни добавки. Най-големите люспи си ги отделям за красота и декорация на повърхността на саксийчето, а вермикулита, който смесвам в почвата не го наситнявам, ами каквото хвана с лъжицата (whew).
     Има го момента с потъването /не е кой знае колко/, но какво от това... (nod) Харесва ми да го ползвам, но не ми харесва, че бързо свършва. :D


Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #18 -: Декември 23, 2013, 09:39:39 am »
Вермикулита е чудесен като добавка поне според мене ,но трябва естествено да не се прекалява,защото позадържа влагата.Аз слагам отнего 15/20%..Но всичко е много относително,поради факта че самата смеска не се прави само от него.Много зависи какви са другите компоненти.Аз определено мисля ,че всякакъв бъркоч едва ли е по вкуса на трънливите растения,ама те като не могат да говорят как да разберем. (rofl)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #19 -: Март 15, 2015, 08:40:59 pm »
Установих, че наличието на вермикулит, при саксийки на семеначета, най-вероятно води до потъване на субстрата след време. Образуват се цели джобове отстрани, а преди не е било. Досипвам с пясък или зеолит, те са твърди. Може да е и от прапарването - надул се е с пара. Или трябва да се трамбова яко...
Семеначета - Mam. senilis.


Ето за това говоря - смеската се свива след година и повърхността потъва надолу. Не може да има друго обяснение, освен вермикулита като съставка. За големите не е такъв проблем, ама малките не виждат светлина, щото предния ръб на саксията ги засенчва. Протягат се, надигат се на пръсти, търсейки слънце, а при мене то е с 10 градуса по-ниско от БГ, щото съм с толкова по-насевер. Иначе други забележки към тоя материал нямам.
« Последна редакция: Март 15, 2015, 08:46:41 pm от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #20 -: Март 16, 2015, 08:34:07 am »
Ние слагаме максимум 10% на големите растения а вермикулитът който добавяме в субстрата на малките го смиламе и пресяваме през 3мм сито. (y) До сега не сме забелязвали "степване" на саксийките.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #21 -: Март 16, 2015, 07:22:00 pm »
Ето за това говоря - смеската се свива след година и повърхността потъва надолу. Не може да има друго обяснение, освен вермикулита като съставка. За големите не е такъв проблем, ама малките не виждат светлина, щото предния ръб на саксията ги засенчва. Протягат се, надигат се на пръсти, търсейки слънце, а при мене то е с 10 градуса по-ниско от БГ, щото съм с толкова по-насевер. Иначе други забележки към тоя материал нямам.
     Същото е и при мен, въпреки че ми беше ясно, че това би се случило, когато реших да го ползвам за дренаж при един експеримент :D. Не е болка за умиране, но не мога и да отрека, че го харесват растенията ми /не го меля, само го претривам през длани, когато го слагам/. Само когато сях семена предната пролет го пресях и използвах ситната част /май се повтарям, след като си прочетох по-горния пост... ;)/. 

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #22 -: Март 17, 2015, 04:36:36 am »
 :D Ще взема да притъпквам саксийките или да ги пълня с връх, като сладолед въф фунийките.  ;) На някои им изрязах предния ръб с ножица. Или поне ще знам да го слагам в много нисък %%, като за тор. А може би да се върна към перлита, той не е лош, трошлив е, но поне е твърд.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #23 -: Март 17, 2015, 11:21:23 pm »
Аз ползвам вермикулит от миналата година като 1/8 от смеската. 1/8 ми е и перлитът. Претривам го с ръце докато разбърквам, за да няма много големи парчета. Смеската се сляга, но не виждам нещо притеснително. Добре се мокри и добре се оттича. Стои по-дълго влажна, което е супер, защото разрежда поливанията. А, това си е голямо облекчение.
Поздрави, Андрей

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #24 -: Март 18, 2015, 09:39:53 am »
Solid Rock  (rock)  :) Слагайте едри късове скала на дъното на саксийките. Тогава няма пропадане колкото и рехав да е субстрата.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #25 -: Март 18, 2015, 10:31:06 am »
Вермикулитът е добра съставка за субстрата, но трябва да се внимава много, когато се използва за засаждане на астрофитуми и др. видове, недолюбващи задържането на влагата в почвата. Аз лично не го ползвам при тези видове кактуси.
Valyo

Кактус БГ

Re: съвет за добавяне на вермикулит в субстрата
« Отговор #25 -: Март 18, 2015, 10:31:06 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33