Автор Тема: За латинските имена, транскрипции, литерации и други въпроси  (Прочетена 5057 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nimich

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 108
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Цитати от постове на Тролл и 7Джордж по темата: "Латински имена...."

“Французи и Руснаци са си измислили собствена терминология, която отчасти се е запазила и досега. Но туй не пречи там да те разберат като говориш на англииски за компютри и в никоя нормална книга, никой да не пише как се казва туй на руски и френски.”……” Та понеже правите БЪЛГАРСКА енциклопедия за кактуси за българи, а не за римски сенатори, що не си го пишете на български, а имената на латински с латиница. Който иска да си ги сверява буква по буква.”

“Същото е може би със познавачите на кактуси, писатели на енциклопедии - не трябва да се правят на лингвисти, щото не им е по зъбите...  Да, и кактусарите все пак са хора с над средния интелект, имат средно образование и ще знаят как се четат латински букви.”…. “Против съм да си измисляме нови правила и звучене, а само трябва хладнокръвно да приложим съществуващите.”

Сега от мен:
Ако пък някой толкова държи да  произнася латинските имена “правилно” на български, да слуша 7Джорджи. Той е мн.скромен и не си признава, че е биолог по образование, учил е латински със подходящата насоченост , занимавал се е с научна работа по специалността си, преди да замине на Изток (от Китай), освен това е и доказал се колекционер (на катуси, става въпрос). Ако някой се сеща за друг по-компетентен (в БГ или където и да е) по въпроса за произнасяне на латинските имена на български, да го предложи и да приключваме с темата за латинските имена и транскрипции, литерации и т.н.

И още един призив: Дайте да не пълним съдържателните теми с постове, които са за спам-а. Отблъскваме интелигентните, знаещите и истински колекционери на кактуси, да четат, пишат и отговарят. На мен ми липсва Склери. Ако някой иска да си избива комплексите – форуми колкото щеш.

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Споко!
Дишай!
Не ме отблъсква!
 (rofl) (rofl) (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
А що се отнася до Склери ...
на мен най-много ми липсва.
Ма той избира да не идва тук.И аз уважавам неговия избор.Аз си го харесвам, а още повече му харесвам феротата, ма той не мъ харесва и туй си е. Ся няма да са гръмна я.
 (nod)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен nimich

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 108
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
А що се отнася до Склери ...
на мен най-много ми липсва.
Ма той избира да не идва тук.И аз уважавам неговия избор.Аз си го харесвам, а още повече му харесвам феротата, ма той не мъ харесва и туй си е. Ся няма да са гръмна я.
 (nod)

Тролл-е, аз ти казах и вчера. Твоят проблем (ако имаш такъв) според мен, е че отговаряш на постовете "мълниеносно". И понякога вероятно не си прочел всички предишни постове по темата, за да си сигурен за какво става въпрос или чии имена на съфорумци са замесени, по един или друг начин. Вероятно това е "професионална деформация" от участие по много форуми. Така и Склери се обиди от изцепката ти за "тъпанарите в БГ" (не че не пълно с такива). За всеки който е следил внимателно дискусиите тогава, е ясно че това беше недоразумение, техническа грешка. Ама и аз да бях на негово място, и аз щях да се засегна. То вярно, че после имаше обняснения два дена и ти донякъде го "излиза" (насраното), ама нали знаеш, като кажат че сестра ти е курва, после ходи доказвай, че намаш сестра. Аз също уважавам неговия избор, ама всички страдаме от неговото отсъствие. Той си отделяше от свободното време (вместо да  се радва на прекрасните си расатения), за да ни пълни главите по всички въпроси с полезна информация, на език,  разбираем и за начинаещи и за опитни. Не че за некои Велики имА резултат, то можеш да "дадеш" само на някой, който иска да "вземе".  Така че молим ти се, не пипай бутона "Бърз отговор" за да не загубим и други полезни хора.

На мен ми липсва и Клечо, защото доколкото го познавам от форума, е интелигентен и sociable (да ме прощават неговорещите английски) колега, с добри връзки с немските производители и "снасяше" полезна информация (не само по този въпрос). Вярно че и мен понякога ме дразнеше с опитите си да въведе "старшинство" във форума, ама това вероятно е от по строго възпитание (което няма лошо), или от общуването с хора с такова възпитание. В крайна сметка никой не е идеален и  както казваш ти, освен че трябва да се разбираме, трябва и да се приемаме, и да гледаме с какво можем да сме си полезни. Нали затова е форумът.

Айде стига съм се изказвал, да не ме обвини някой пак че съм "преподавател" (допуслам че може и да имам професионална деформация).



Неактивен kerin2

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 131
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

"...Твоят проблем (ако имаш такъв) според мен, е че отговаряш на постовете "мълниеносно". И понякога вероятно не си прочел всички предишни постове по темата, за да си сигурен за какво става въпрос или чии имена на съфорумци са замесени, по един или друг начин...Така и Склери се обиди от изцепката ти за "тъпанарите в БГ"...Аз също уважавам неговия избор, ама всички страдаме от неговото отсъствие. Той си отделяше от свободното време (вместо да  се радва на прекрасните си расатения), за да ни пълни главите по всички въпроси с полезна информация, на език,  разбираем и за начинаещи и за опитни...Така че молим ти се, не пипай бутона "Бърз отговор" за да не загубим и други полезни хора.

На мен ми липсва и Клечо, защото доколкото го познавам от форума, е интелигентен и sociable (да ме прощават неговорещите английски) колега, с добри връзки с немските производители и "снасяше" полезна информация (не само по този въпрос). Вярно че и мен понякога ме дразнеше с опитите си да въведе "старшинство" във форума, ама това вероятно е от по строго възпитание (което няма лошо), или от общуването с хора с такова възпитание. В крайна сметка никой не е идеален и  както казваш ти, освен че трябва да се разбираме, трябва и да се приемаме, и да гледаме с какво можем да сме си полезни. Нали затова е форумът..."

Абсолютно съм съгласен с казаното по горе.
« Последна редакция: Март 18, 2013, 02:05:47 pm от kerin2 »

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове


Лагинските имена отдавна са преведени на бг-ски, само трябва да питате...  (rock)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33