Автор Тема: Проблем с кактус.  (Прочетена 6227 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен космос

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Проблем с кактус.
« -: Август 10, 2015, 09:57:05 am »
Закупих и присадих този бодливец преди два месеца. Обаче отсъствах доста време и друг трябваше да се грижи. Та въпроса е какво се е случило, загубил е тонус..към корените е покафенял. И връхните бодли бяха шарени, сега не са. Подозирам кореново гниене но искам съвети. И ако може да кажете точното му наименование.







Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #1 -: Август 10, 2015, 02:53:30 pm »
  Да дам едно мнение,  преди да се включат дежурните   разбирачи.    Това е euphorbia cereiformis , не е кактус.  Не виждам никакво гниене и няма проблем с  покафеняването отдолу..   Промяната на епидермиса  е  от слънцето и е нормално да посивее.  Поливай   в жегите 1-2 пъти седмично.  Смени си субстрата.   Какъв е този пясък отгоре ?    Той задържа влагата и не изсъхва бързо , което може да доведе до гниене.

Неактивен космос

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #2 -: Август 10, 2015, 05:40:02 pm »
Това е местен речен пясък. И има пряка слънчева от обед до залез. Иначе прочетох нещо интересно, че белият латекс, който се получава е силно отровен. И благодаря за отговора!

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #3 -: Август 11, 2015, 03:41:14 am »
Еуфорбиите са около 2000 и не всички са отровни ;)
И едва ли някой ще го дегустира  (rofl) И не ми се вярва да му стигне дозата, че да умре  (rofl)
По-скоро може, ако попадне върху кожата лееекинко да се обрине, но и това е съмнително  (wasntme)
Еуфорбията е хубава и нищо и няма ;) (y)

Неактивен космос

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #4 -: Август 11, 2015, 12:18:24 pm »
Благодаря и наздраве  (beer)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #5 -: Септември 01, 2015, 01:54:58 am »
Саксийката е малка и изсъхва бързо. Затова и през тия вашите жеги растението е спряло да расте, леко се е свило. Нищо страшно.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    1%
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #6 -: Септември 06, 2015, 06:09:04 pm »
Погледнете това Феро,зимата малко се сбръчка...и така цяло лято,не се напомпа и май ми стои леееко като гумено?


Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #7 -: Септември 06, 2015, 11:09:57 pm »
Според мен няма корени. Извади го и го разчовъркай хубаво. Отстранявай постепенно мъртвите да видиш дали изобщо има останали някакви живи. Снимай и пиши пак.
Поздрави, Андрей

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    1%
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #8 -: Септември 07, 2015, 12:41:32 pm »
и ако няма какво правя,а ако си има ?

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    1%
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #9 -: Септември 08, 2015, 09:54:21 pm »
Добре,споделете като го извадя от пръстта и няма корени, на какво място да го поставя,колко време...слънчево място,хладно и т.н...Не намерих нищо за ферота останали без корени във форума.

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #10 -: Септември 08, 2015, 10:16:50 pm »
Човека ти каза да го извадиш и да провериш!  (y)
Ако няма - режеш до здраво и вкореняваш, ако има - проверяваш за гадини и връщаш обратно!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #11 -: Септември 09, 2015, 03:58:10 am »
Може и да не се вкорени 1 - 2 години, докато изсъхне... някой беше постнал една история с 1 феро, Пистолеро ли беше.. Се едно му сменяш пръстта, кво ти пука. Не е ли надут в тая /ваща/ жега, начи има нещо.


Един мой F. gracilis тая пролет през април при наще на село, преди да се установи, че са му изгнили корените. Нямам инфо кво стана с него.  :)
« Последна редакция: Септември 09, 2015, 04:05:42 am от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #12 -: Септември 10, 2015, 12:47:24 am »
Добре,споделете като го извадя от пръстта и няма корени, на какво място да го поставя,колко време...слънчево място,хладно и т.н...Не намерих нищо за ферота останали без корени във форума.
Ако е загубил напълно корените, започваш да режеш тънки филийки от шийката нагоре, докато стигнеш до бяла проводяща тъкан без кафяви снопове. Отстраняваш предварително ареолите с бодлите от ребрата там, където ще режеш филии, че инае ще ти е трудно. Аз в случай на гъбясали корени спирам да режа филии, когато останат изолирани снопове кафява проводяща тъкан. После изчовърквам кафявата некроза с тънък, остър и корав инструмент (пинцета/сонда/игла) - обикновено излиза като коркова тапа от здравата тъкан. Правя така, за да остане повече телесна маса. Иначе само на "люспа", ако изрежеш всичко до здраво, има много по-малки шансове да не изсъхне, за да може все пак да се опита да се вкорени. Феро- се вкореняват, но отнема много дълго време - година и повече. Вкоренявам върху Seramis, но би могло и върху други материали - виж из мненията във форума - върху зеолит, перлит и др. Ако след рязането съм човъркал и вадил "коркови тапи", обикновено слагам полски вкоренител (съдържа фунгицид) по дупките. Сяра би вършила също работа (за обработка на дупките само). Забравих да започна с това, е преди подобно касапене (и изобщо винаги при съмнения за проблем с корените), винаги кисна цялото растение потопено в белина (ползвам 5%-ен NaClO концентрат, който разреждам 1:6 с вода, кисненето е 10 минути изцяло потопен). Предимство на тази предварителна обработка е, както цялостната дезинфекция на външните части, така и просмукване в некротизиралите тъкани и обезвреждане на живи хифи и спори.
Ако, обаче, при чистенето се окаже, че главните корени все пак са останали с незасегнати тъкани в горната си част, задачата ти е много по-лека и, съответно по-безопасна за растението. Оставаш го само със здравите части на основните корени, обработваш срезовете със сяра, дървени въглища на прах или друг антисептик, оставяш да засъхнат за, примерно, 2 седмици и слагаш за вкореняване (пак в материал като при резник).
Обработеното и в 2-та случая растение продължавам да държа на топло и на светло, а след 2-та седмица поливам и държа по-смело на слънце, но не много дълго - 2 ÷ 3 часа греене им е ОК. Имал съм случаи на изгаряния, но рядко.
Поздрави, Андрей

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    1%
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #13 -: Септември 10, 2015, 09:23:31 am »
Благодаря!Малко  сложно ми звучи с рязането....ама остриета колкото щеш...
Дано да е по лекия вариант...аз си мисля ,че му сварих корените с едно поливане сутринта,а след обяд саксията беше свирепо гореща...

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус.
« Отговор #14 -: Септември 11, 2015, 07:09:29 pm »
ilu6a, сега ще изкажа мнение което може да се види кощунствено за някои колеги, особено за по старите кактусисти.
Мен ако питаш няма какво да се занимаваш с рязане, дълбане, пудрене, сушене, и всичкото това с надежда кактусчето да се вкорени евентуално след година две. Това са методи които в миналото бяха полезни, но тогава да имаш Ферокактус в колекцията си беше само по себе си повод за гордост. Опазването на такова ценно трънче си струваше усилията. Сега реалността е друга. Кактуса ти нито е рядък, нито кой знае колко голям. Мен ако питаш спокойно го изхвърли и си купи друг.

Изобщо на тоя свят има два основни типа кактусари. Първия тип отглеждат кактусите заради естетическата наслада от вида на здраво добро ободлено или покрито с пух трънче. Другия вид кактусари отглеждат кактуси заради удоволствието от преодоляването на трудностите свързани с това отглеждане. Е има и един трети тип дето е смес от първите два, и за добро или лошо той е преобладаващ.
Аз лично с времето като че ли се наситих на предизвикателства, и сега обичам просто да поседна на терасата си и безмълвно да се кефя на най-големите и здрави бодли около мен. Е имам и някои кактусчета за които бих направил всичко, да не чува рогатия, да ги спася ако се наложи, но поне осемдесет процента от колекцията ми е заменима без особени усилия и средства.

Кактус БГ

Re: Проблем с кактус.
« Отговор #14 -: Септември 11, 2015, 07:09:29 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33