Автор Тема: Нематоди  (Прочетена 3027 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Нематоди
« -: Април 12, 2016, 09:47:37 pm »
От известно време, откакто се появиха цветни и растежни аномалии при мен, започна да ме човърка, отделно от всичко друго, и някакво неясно съмнение за нематоди. Никога не съм имал и не съм виждал на живо по кактуси, но днес видях поражения, отговарящи точно на описанието, по корените на 1 моя Epithelantha micromeris, при това последна фаза на развитие.

Това обяснява, поне според мен, доста добре и тежките загуби през миналата година от всякакви гнилочи. А, токсините и липсата на пълноценно хранене са съвсем вероятна причина за дефектност или липса на цъфтеж и израждане на прираст и бодли.

Досега винаги съм внасял Каунтер 5Г в корените на всяко пресадено растение. Възможно е да е, обаче, да е вече негоден. Странно, но вероятно.
При последното масово пресаждане през 2014 не ми е направило впечатление да има цисти на някой корен, но това са 2 години. А, дори годен, Каунтер 5Г все пак пази до 3 месеца…

Някой борил ли се е успешно с нематоди у нас, да сподели опит? Че, иначе май ме чака пореден старт от 0…
Поздрави, Андрей

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Нематоди
« Отговор #1 -: Април 12, 2016, 10:27:34 pm »
Аз съм борил преди доста години, не знам доколко успешно. Струва ми се, че единствената рецепта е: всичката почвена смеска да е промита (неорганичната) или пропарена, даже водата да не е директно балканска, щото и от там идват. Много са дребни, на практика не се виждат, а виждаш само грудките и гнилото вътре в тях, щото гъбите почват там дето са гризали нематодите. Предполагам, се разпространяват и от саксия към саксия с водата след поливане, както и от не стерилизирани саксии последваща употреба.
Абе, неприятна работа.

Удебелен корен на кактус, който не би трябвало да го има, винаги е повод за подозрение и и по-подробна инспекция на такъв.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Нематоди
« Отговор #2 -: Април 13, 2016, 11:15:22 am »
Защо не звъннеш на Рангел?

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Нематоди
« Отговор #3 -: Октомври 30, 2016, 07:39:45 pm »
Правилно ли смятам, че това са нематоди?
Мислех, че млечките са нещо, което никой паразит не гризе...


Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Нематоди
« Отговор #3 -: Октомври 30, 2016, 07:39:45 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33