Автор Тема: Трудни северноамерикански трънчета у нас  (Прочетена 13765 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #15 -: Юни 04, 2012, 12:30:28 am »
Хубави снимки е направил zmei4o! Ама, и растенията са хубави! (clap) Абстрахирайки се от подложките и като цяло, при теб май зле изглеждащо растение няма! (bow) Поне аз не забелязах… ;)
Това, което си вкоренил parviflorus ли е?

Аз, поне досега трудности с това, което имам като видове не съм имал. Става дума за растения на свои корени (нямам ашлами) и навън (под найлон, когато е необходимо). Тази година заложих на по-ранно (2-рата половина на февруари) и по-обилно поливане (2 месеца непрекъснато мокри), но 1 трънче пострада - Pediocactus paradinei - при него оставаше най-дълго вода в тавичката (в най-ниския ъгъл). Друго трънче, което мислех, че е пострадало, но се оказа, че не е - Pediocactusfickeiseniorum - имаше перфектни и здрави корени, но явно студът му е бил повече, отколкото може да понесе (жив, но съвсем доскоро не даваше признаци на растеж).
Единственият същински Sclerocactus, който имам засега е mesae-verdae, но той, наравно с Pediocactus knowltonii, се оказва най-безпроблемен за отглеждане. В една от другите теми бях пуснал снимки от тазгодишния цъфтеж. Това, обаче са все видове от Големия Басейн, макар че Pediocactus …peeblesianus, …fickeiseniorum и sileri са някъде по средата между тези, характерни за Големия Басейн и мохавейските условия. Целта ми е да постигна подобен успех и с други, най-вече мохавейски растения - Echinocactus …polycephalus, Sclerocactus polyancistrus, johnsonii и др. Един друг, също много уважаван от мен кактусчия (Ian Nartowicz) от Англия показва чудесни умения и успехи с Echinocactus …polycephalus - ще пиша допълнително за това. Е, съмнявам се в Англия (независимо за коя част на страната става дума) местните условия да са по-благоприятни за мохавейски трънчета на свои корени, отколкото при нас!
« Последна редакция: Юни 04, 2012, 12:44:18 am от exotica »
Поздрави, Андрей

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #16 -: Юни 04, 2012, 03:17:23 pm »
Галине,растенията които показваш са повече от невероятни.Браво. (bow) (bow) (bow)

благодаря за отценката  :) !!!
Андро подложките са голяма работа, но това е тема за друг разговор.  Този вкоренения е Sclero spinosior според J.Dohnalik, въобще те и другите са от него но ми се струва че доста имена е объркал. имам 6 - 7 вида, змей4о е изтървал едни да ги снима(може и аз да не съм му ги показал)  ;) и си мисля, че доста неща не си отговарят на имената специално от склерокактусите. а също май е объркал и навайоата, има доста забележки към него не само от мен.
голям фен съм на тези растения по специално sclerocactus, navajoa, pediocactus, pilacanthus, toymea, coloradoa обаче не знам вече от каде да поръчвам семена.... предложeте някой по сериозен търговец, аз си мислех за Мирослав Хайек  някой ако има опит да каже.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #17 -: Юни 04, 2012, 03:25:09 pm »
голям фен съм на тези растения по специално sclerocactus, navajoa, pediocactus, pilacanthus, toymea, coloradoa обаче не знам вече от каде да поръчвам семена.... предложeте някой по сериозен търговец, аз си мислех за Мирослав Хайек  някой ако има опит да каже.

http://www.fhnavajo.com/list.html vsi4ko ima
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #18 -: Юни 04, 2012, 03:34:09 pm »

http://www.fhnavajo.com/list.html vsi4ko ima

ок! то добре че ги има ама ти сял ли си ги, дали отговарят на написаното, кълняемостта им как е? иначе сайта е само за такива растения

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #19 -: Юни 04, 2012, 04:22:30 pm »
seah samo toumeya ot tam , imam okolo 10 na korene , i po4vat da tsyfnat. drugite ne sym probval , shtoto nqmah vreme nito money :P beshe obshta pory4ka s nqkolko fransosin.
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #20 -: Юни 04, 2012, 04:41:06 pm »

http://www.fhnavajo.com/list.html vsi4ko ima

ок! то добре че ги има ама ти сял ли си ги, дали отговарят на написаното, кълняемостта им как е? иначе сайта е само за такива растения
Това е Fritz Hochstätter! (y) Според мен няма по-вещ от него в раздел "Склеропедия" на кактусчийството (Sclerocactus, Pediocactus и т.н.) Би трябвало всичко при него да отговаря точно и, според мен, е най-надеждният източник за семена от тези видове! (nod) Разбира се, Steven Brack също е надежден източник!
Поздрави, Андрей

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #21 -: Юни 04, 2012, 08:46:11 pm »
Преди около 20 години си взех от Чехия 2 тоумеи и поне 6/7 склерокактуса,които живяха при мен около 2 години,но  при мене си загубиха хубавия вид и набързо умряха.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #22 -: Октомври 09, 2012, 02:30:27 pm »
Андрей, започна ли да поливаш студоустойчивите си? Моето педиокактусче се е свило милото, от август не е виждало вода  (think)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #23 -: Октомври 09, 2012, 11:03:56 pm »
О, Нели, те моржовете, от началото на септември имаха 2 поливания + дъжд. Ликвидираните от мама с лятната поливка изхвърлих. Другите се надуха и превъзмогнаха повредите от сваряването. Вече трябва да се засушават. И, до края на януари - мраз и суша.
Поздрави, Андрей

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #24 -: Октомври 11, 2012, 09:58:37 am »
уж, щях да се съобразявам не да карам по интуиция, ама съм се отплеснала и не съм попитала на време за поливането на единственият трън който зимува навън. Баба ми казваше "то на калпавият господ помага", та и аз сега ще се моля за топла есен. Полях лекичко веднага. Трънчето ще зимува в оранжерията и се надявам това да позволи да поливам и през ноември, така, че два месеца поливки ще са му достатъчни, ако тотално не го объркам.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #25 -: Октомври 13, 2012, 12:22:32 am »
Имай предвид, че много от тези тръни са опортюнисти и, стига да не е канска жега, се кефят на неприсъща вода. Но, есента и зимата им винаги трябва да са студени и сухи. Трябва да са изпомпали обратно и изпарили напълно излишната вода от себе си към момента на настъпване на мразовете.
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Трудни северноамерикански трънчета у нас
« Отговор #25 -: Октомври 13, 2012, 12:22:32 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33