Автор Тема: Психологията на един български кактусист  (Прочетена 14099 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #30 -: Декември 14, 2013, 11:51:10 pm »
      Суфиксът "-ар" е широко използван в санскрит. Този суфикс има праиндоевропейски произход и се е използвал широко в латинския език, откъдето е останал в много съвременни европейски езици за образуване на прилагателни имена чрез добавянето му към подходящи съществителни имена. Например: molecule-molecular (молекула-молекулен), atom-atomar (атом-атомен), nucleus-nuclear (ядро-ядрен). Този суфикс се е използвал по нашите земи за образуване на думи мнооого преди турците да се осъзнаят, че са такива и да се появят тук. Например такива са думите:
чука - чукар  Са прабългарски думи. Означават скалист, лишен от растителност връх.
боила, боил - боилар  Прабългарски думи. От "боилар" идва по-късното "боляр, болярин" - управник, големец, човек облечен във власт.
страж, (стрез) - стражар  Старобългарски думи, от които идва производната дума "страцин" - крепост, стражеви и името Страцимир (постови, стражник).
Череша - черешар  Черешар  е средновековно българско название на месец май, когато се берат черешите. В случай "черешар" не означава "човек, който бере череши", а характеризира едно качество на месец май и служи като прилагателно име.
И така нататък, с което искам да подчертая, че суфиксът ар не е навлязъл в българския и латински език през турския през онова време, което ни е известно, а че е използван от прабългарите както и през средновековието за образуване на думи, накои от които използваме и днес като техни наследници. За мен думата кактусар носи и частица от онова наследство, с което трябва да се гордее всеки българин.
    Друг е въпросът за това кой какво харесва и точно коя дума му е приятна да произнася, както е казано всеки сам си е господар.

« Последна редакция: Декември 15, 2013, 12:16:09 am от practicar »
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #31 -: Декември 14, 2013, 11:55:02 pm »
....За мен думата кактусар носи и частица от онова наследство, с което трябва да се гордее всеки българин.
    Друг е въпросът за това кой какво харесва и точно коя дума му е приятна да произнася, както е казано всеки сам си е господар.

Евала!  (y) (d)

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #32 -: Декември 14, 2013, 11:57:25 pm »
практика - практикар
 (wasntme)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #33 -: Декември 15, 2013, 12:08:20 am »
Ако пишехме само за кактуси всичкощеше да е наред. Проблем е, че се правят личностни оценки.
Аз съм учен, на времето де, че е добре да се говори по темата. Може за малко и малко в страни.Може малко шега. Но винаги по темата.
А не за говорещите.
 (nod)

За теб знаем.. или се досещаме. Нали си Трол! :) Във форумите винаги има критични моменти, когато се получава дефицит на материя по която се дъвче през останалото време и точно в тези моменти се получават сривове, свлачвания и прочие освобождаване на всякакви непредсказуеми напрежения и енергии. Става така, че всички започват да не четат какво пишат другите, а да дават акъл и да търсят вина (не червени или бели) във всички останали за тяхната позиция. Аз съм забелязал два такива момента, единия е около Коледа, а другия по Великден. :)

По-умните на другия ден разбират, че са сгрешили до някъде.. а идиотите никога. (d)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #34 -: Декември 15, 2013, 12:09:25 am »
практика - практикар
 (wasntme)

- кактусар :) Сам си призна. (y)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #35 -: Декември 15, 2013, 12:11:00 am »
На мен ми правят рязко впечатление админските заядки с кле4о още от време оно.
По мои наблюдения има други форумци, които се ползват с благосклонността на г-н админа въпреки доста неадекватни изцепки и заядки, а на кле4о на всяко изказано мнение му се скача на нокти и се зачесват спорове.  Ако може добавете някъде правило, че на кле4o му е забранено да се изказва в този форум и да има свое мнение или ако има, то трябва да е еди си какво си и еди си какво си, угодно на еди си кой си.  ;)
Също като г-н Форд с неговият пословичен и революционен автомобил модел Т, който разяснява на потребителите многообразните модификации от които могат да си изберат: "Вие можете да получите “Форд-Т” във всеки цвят, при условие, че този цвят е черен."
Говориш за Професора, към който съм благослконен? А запита ли се, защо? Постави ли се поне един път на неговото място, и от там да погледнеш към заобикалящия ни свят? И по-интересното е, дали бихте искали да се познавате на живо. ;) ...Всъщност вие на живо познавате ли се?

Хубост на сила не става  :)
Умишлено съм отклонявал няколко негови опита за скайп и фейсбук ад-ване, след което разбрах, че съм бил оплют като спамер, който го спамел него за ад-ване, въпреки, че беше точно обратното. И точно понеже бях видял държанието на г-на във форума на Инка, отклоних поканите за комуникация. Нямам желание за личен контакт, но и не искам да плюя без да знам повече от общо видното. Та коментирам само очевидни неща изписани във форумните теми и си вадя изводи по тях, житейските истории и скрити вражди на кактусарите пък и на другите хора не са ми интересни и да, не се поставям на чуждо място, също както никой не се поставя на мое или твое.
Няма как да ми лепнеш и на мен някакви нетолерантни нотки в изказа, просто, защото не е така.

Цитат на: ...
Ако те заведа на една експедиция в Мексико, колко кактуса независимо с какво име или синоним ще разпознаеш?
Може 5-10, може и нито един. Но и затова не съм нито стажант, нито подполковник по сукулентните въпроси. Има хора които могат и знаят много в тази област и те не са само един и двама дори в нашата държава. Те могат да претендират за знания, а аз мога само да ги поздравя за познанията в материята, които са натрупали и после да продължа да си гледам снимки из нета и да си набелязвам нещо мечтано за придобиване в бъдеще, нищо повече от това.  ;) 

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #36 -: Декември 15, 2013, 12:18:22 am »
Всъщност от следобед се канех да пускам снимки на два кактуса, ама при всяко кликване към форума изскачаха нови и нови особено кактусови теми за обсъждане.
Може другата седмица да пробвам да ги кача, че да не закривам най- актуалните теми с моите бледи опити за снимка  |-()

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #37 -: Декември 15, 2013, 12:26:20 am »
За мен си говоря де.
В интерес на истината туй, кактусар ми звучи като кърсердар или месар!
Иначе съм горд с това , но не ми харесва.
Иначе казано: Аз не знам как е, ама и така не е!
А туй не ми пречи да си гледам бебоците!
И да ми е кеф!
Миналата година по туй време си купих един коледен кактус дето Жората каза, че не бил кактус и за да ми тече кактусарски стаж и за да мога да напиша нещо извън настоящата тема закупих три броя кактуси. По късно се оказа, че едното било сукулент.
но равносметка ще правя след 20 щото тогава съм в коледна ваканция.
Наздраве!
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #38 -: Декември 15, 2013, 12:52:57 am »
...
Може 5-10, може и нито един. Но и затова не съм нито стажант, нито подполковник по сукулентните въпроси. Има хора които могат и знаят много в тази област и те не са само един и двама дори в нашата държава. Те могат да претендират за знания, а аз мога само да ги поздравя за познанията в материята, които са натрупали и после да продължа да си гледам снимки из нета и да си набелязвам нещо мечтано за придобиване в бъдеще, нищо повече от това.  ;)

Ето сега ме изненада напълно! Искаш да ми кажеш, че има кактусари в България? От които да се учим? Къде са? Всъщност не ме интересува толкова къде са, а какво са направили за да популяризират хобито ни? Литература? Нещо конструктивно, някаква социална среда и предпоставка за развитието на кактусарството в България? Цъ.. нема. Или поне няма такова което да не е криптирано от "стари кактусисти" и недостъпно за нас по-новите. ;) Със сигурност знам, че не съществува кактусчийски еснафлък в България, щото не сме чехи примерно. ;) Демек, виж коя дата сме.. и какви семена си поръчат, сеят и отглеждат новите кактусозависими. Днес трудни семена няма.. няма и тайни, няма и заклинания за кълняемост. Просто спазваш условията, сееш и те идват. ;)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #39 -: Декември 15, 2013, 12:54:07 am »
..
Наздраве!

 (beer) Наздраве де!  :)

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #40 -: Декември 15, 2013, 01:15:11 am »
Аз съм от стар шумерски род, чиито корени отиват до атлантида, че и по-нататък!
Ще кажа, че ако има излишна пара требе да излети през свирката иначе е по-лошо.
Не зная дали знаеш, но едно време работниците са работили непрекъснато.
Египетските жреци първи правят експерименти и отначало въвеждат почивка всеки десети ден, а в някои храмове и на осем дневка го карали, щото тогава хората произвеждали повече. Освен туй са знаели че има три пика в годината. То тяхната година била по-друга, но винаги и навсякъде пиковете са коледа великден и средата на лятото. Тогава има повече инциденти. Който е работил с хора, знае, че срещу празник, хората се уморяват и напрягат и понякога са направо зли и то без повод и без нужда.
Затуй дават с голямата лъжица коледно настроение и т.н.

Винаги съм искал да пусна тема "Форумът и кръчмата. Прилики и разлики"
Проблемът е че обикновено кръчмаря, пардон, админа се засяга и ме отстрелва, като патка на гюме.
И не ми дава възможност, да обесня колко по-добре е във форума за потребителите и колко по-добре е във кръчмата за админа.
Наздраве!
Коледа иде!
Ама ние не поздравихме Професора за 8 декември! Празниката на българските жени .... ъъъ ... студенти де.
Наздраве Професоре!
Наздраве на всички!
Първо е важно да си жив, после да си здрав и накрая ако си и щастлив е време да откажеш наркотиците!
 (beer)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2848
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #41 -: Декември 15, 2013, 03:26:29 am »
Цитат
Ето сега ме изненада напълно! Искаш да ми кажеш, че има кактусари в България? От които да се учим? Къде са? Всъщност не ме интересува толкова къде са, а какво са направили за да популяризират хобито ни? Литература? Нещо конструктивно, някаква социална среда и предпоставка за развитието на кактусарството в България? Цъ.. нема. Или поне няма такова което да не е криптирано от "стари кактусисти" и недостъпно за нас по-новите. ;) Със сигурност знам, че не съществува кактусчийски еснафлък в България, щото не сме чехи примерно. ;) Демек, виж коя дата сме.. и какви семена си поръчат, сеят и отглеждат новите кактусозависими. Днес трудни семена няма.. няма и тайни, няма и заклинания за кълняемост. Просто спазваш условията, сееш и те идват. ;)
Затворили са се в своите каменни кули, ака оранжерии и се издигат в собствините си очи, смятайки се за единствени и недостижими. Имат право, що да популяризират, хобито ще стане плебейско...

Да, вашите деди може да са дошли от ония степи и да са развявали конски опашки, обаче моите са дошли със вимани от космоса... тъй да знаете.  (makeup)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #42 -: Декември 15, 2013, 11:37:59 am »

Ето сега ме изненада напълно! Искаш да ми кажеш, че има кактусари в България? От които да се учим? Къде са? Всъщност не ме интересува толкова къде са, а какво са направили за да популяризират хобито ни? Литература? Нещо конструктивно, някаква социална среда и предпоставка за развитието на кактусарството в България? Цъ.. нема. Или поне няма такова което да не е криптирано от "стари кактусисти" и недостъпно за нас по-новите. ;) Със сигурност знам, че не съществува кактусчийски еснафлък в България, щото не сме чехи примерно. ;) Демек, виж коя дата сме.. и какви семена си поръчат, сеят и отглеждат новите кактусозависими. Днес трудни семена няма.. няма и тайни, няма и заклинания за кълняемост. Просто спазваш условията, сееш и те идват. ;)

Джони, отговорите на твоите въпроси са комплексни и аз съм сигурен че ги знаеш не по зле от мен ама използвам повода който ми даваш да изкажа няколко поредни велики мисли. Той народа е синтезирал всички отговори в три думички - " Интереса клати феса".  Какъв е интереса на старите кактусисти и кактусари да направят каквото и да било за развитието на хобито си? Ами никакъв. Освен ако не страдат от месиянство. Чехите правят интересни сайтове, пишат от време на време по някоя статийка. Публикуват снимки, но всичко това се прави за да рекламират дюкянчетата си. Защо нашите нямат дюкянчета? Ами защото хобито ни не е така масово като риболова например. А не е масово по ред причини включително и икономически че и чак исторически. Докато ние петстотин години сме били част от една назадничава по същество империя чехите са изтеглили дългата клечка и благодарение на империята част от която са били са дръпнали стремглаво в развитието си. Може англичаните да са колонизирали Америка, но кактусите са " колонизирани " основно от немци, и може да е изненадващо за някои от чехи. Така че чехите имат / не е грешно да се каже / вековни традиции в една област в която ние имаме десетилетен опит. Е как да се сравняваме с тях. Не. Ние можем да се сравняваме и да се стремим да ги достигнем, но не бива да се комплексираме от това че сме далеч зад тях.
Споменах и икономически причини. Много е удобно човек да се извинява че не прави нищо защото няма пари, но не може и да се отрече значението им. Как да имаме български принос в развитието на кактусарството като единици от нас могат да си позволят да излезнат в чужбина по-далеч от Гърция и Турция.
Усешам че се увличам, а не казвам нищо ново или интересно за това спирам. Само че не мога да не се заям леко, и за това ще се хвана за последното ти изречение. Тоест за последните две. Прав си че младите / от гледна точка на любителски стаж / се хвърлихте смело в дълбокото, и не признавайки понятия като трудни за сеене видове напоръчахте десетки, ако ли не и стотици пакетчета семена. Любопитно ми е защо сега не направите една темичка -" Резултати от сеитбата". Да видим от поръчаните хиляди семена дали има поне няколко десетки оцелели семеначета. Макар че за да е наистина вярна статистиката този отчет трябва да се направи когато семеначетата станат поне на три години, и престанем да ги наричаме семеначета. При това не трябва да броим ашламите щото трънче на клечка излиза от определението " трудно".

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #43 -: Декември 15, 2013, 12:55:21 pm »
Склери е напълно прав, не може да се сравняваме с чехи, немци и дори словаци. Прав е и за отоманската империя която ни е дръпнала яко назад във всичко. Ако трябва да си мерим .... кактусите, то да ги мерим с братята по неволя от балканските страни, като Сърбия, Македония, Албания, Гърция. Румъния не броим защото те бяха свободни тогава. Гърция пък се отърваха от режима на комунистите, което каквото и да си говорим си беше едно робство, след като войника с калашника не те пускаше да си видиш дори роднините в Гърция (който ги имаше) да не говорим за по-западните страни, да не говорим за закупуването на литература и растения от там. Всички по-стари кактусари от София помнят  какъв зор, връзки и късмет а и още нещо (което няма да коментирам) бяха необходими за да ни разрешат да основеме клуб на кактусарите, където да се събираме, да обменяме информация получена основно от ГДР-то ( добре, че го имаше), и "редки" кактуси от сорта на ребуции, айлостери, да не говорим за астрофитумите. Ами парите които се събираха за да се обменят във валута с която да ни разрешат да се закупят по пликче с малко семена, а как се поделяха  после из мажду толкова членове и по колко се падаше на всеки, знаета ли? А през това време чехите и словаците си строяха оранжериите и ги пълнеха с кактуси от рода на ариокарпуси, турбиникарпуси и други редкости за онова време по които ни изтичаха очите.  Имаше по това време един кактусар Бай Иван - Чеха, който си беше българин, но работеше в Чехия като строител и от време на време си идваше и си донасяше за колекцията кактуси от там. Всички се изреждахме да му ходим на гости като си дойдеше, с идеята да ни подари или продаде по някой от донесените от него редкости, които виждахме за първи път на живо. Така, че през през главите ни е минало доста, но повечето останахме, въпреки незгодите, като повечето продължаваме да си харчим парите по любимото ни хоби без да се интересуваме за някаква възвращаемаст, да не говорим за бизнес.
« Последна редакция: Декември 15, 2013, 01:03:59 pm от practicar »
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #44 -: Декември 15, 2013, 03:24:01 pm »
Хаха, голяма тема се е заформила :)
Всички сме бодливи характери, ама характери  :D
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Кактус БГ

Re: Психологията на един български кактусист
« Отговор #44 -: Декември 15, 2013, 03:24:01 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33