Автор Тема: Как се харесахме с кактусите  (Прочетена 4165 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Как се харесахме с кактусите
« -: Декември 20, 2013, 03:18:45 am »
Може би за всички ще е весело да научат кой как е започнал с кактусите и сукулентите, разбира се.
Аз гледах в други форуми снимки на 7Георгии.
Та той е виновен!
Но тук, в реалния живот, е много сложно с кактусите.Добре, че има Интернет.А за сукулентите научих във форума.
Един от първите ми кактуси е една еуфорбия.
Та така...
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #1 -: Декември 20, 2013, 04:04:25 am »
Края 80-те баща ми беше завъдил 10-на, и аз покрай него се увлякох..  Мислех: отървах се от тия гадини, като заминах за канадско, де ти. Не можеш да избягаш от себе си.  ;)

Троле, кажи и за оня сухия, дето го гледаше в гаража... пазиш ли го още?
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #2 -: Декември 20, 2013, 04:51:33 am »
Верно бе!
Тоз го бех забравил.В същност това ми е първия кактус.Аз го купих на детенце и то искаше да го полива всеки ден.
Накрая изсъхна красиво.
Имаше залепено със силикон жълто  цвете.
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #3 -: Декември 20, 2013, 10:09:44 am »
Тук спомени ли ще си споделяме? :)
Аз започнах след една изложба през средата на 90-те, от която си купих десетина кактусчета, по-късно разбрах от табелките, че са били от Серафимови.Още имам от тия първите и са ми много скъпи.После продължих да добавям от цветарските магазини /още поглеждам към тавите с кактуси когато влеза в такъв/, флората в Бургас я очаквах с огромно нетърпение, поне с 5-6 саксичета се връщах, приятел с доста голяма колекция, която последните години занемари ми е давал семенаци, почивките на южното черноморие означаваха задължително посещение на оранжерията в с.Велика и така до 2010 когато започнах чрез форумите да купувам като обезумяла.Но напоследък мисля, че разумно позабавих темпото и вече не искам да имам от всичко и по много.А миналата година есента когато започнах да прибирам и разнасях щайги с кактуси,  леко усетих не точно отвращение, по-скоро пресищане някакво и се уплаших, че ще си прецакам хобито, което ми дава толкова положителни емоции.Не знам дали на някой му се е случвало, но никак не е приятно.Та освен, че можем да изпаднем в ситуация да не остане кътче в домовете ни ненатъпкано с кактуси, съществува  опасност от по-различно естесво, която може да убие  любовта ни към най-прекрасните  :) растения на земята.



Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #4 -: Декември 20, 2013, 07:11:09 pm »
     Още преди  година, макар и по друг повод, се изказах ТУК, а сега като чета какво съм/сме написали, емоциите нахлуват с пълна сила... ;)
     ...А историята има свое настояще и бъдеще...!!! (f)

     Весели празници, скъпи другарчета (happy). Бъдете такива, каквито сте!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #5 -: Декември 22, 2013, 09:34:13 pm »
А миналата година есента когато започнах да прибирам и разнасях щайги с кактуси,  леко усетих не точно отвращение, по-скоро пресищане някакво и се уплаших, че ще си прецакам хобито, което ми дава толкова положителни емоции.Не знам дали на някой му се е случвало, но никак не е приятно.

Калинче, не знам дали си спомняш оня пчелар за който съм ви разказвал.  " Пет кошера пчели е хоби, петдесет професия." За да си остане хобито хоби човек трябва на време да удари спирачките. Пътя след това е или специализирана колекция, или добавяне на нови растения за сметка на раздялата със стари. Така че да се повиши качеството без да се увеличава количеството.

Първата ми среща с истински кактус беше някъде в началото на осемдесетте. Може би и втора или най-много и трета. Ходих на гости на мои приятели и видях истински кактуси. Преди това бях виждал ония дребосъци по цветарските магазини, и трънчовците по бабините тераси които с нищо не впечатляват. Моите приятели обаче се оказаха собственици на няколко разкошни цъфнали  Пародии и един сериозен Астрофитум орнатум. След няколко дена и аз вече имах на прозореца в общежитието си една Мамилария спиносисима. Първият ми кактус. От там се тръгна. Преди да се дипломирам на терасата в къщи вече имах няколко десетки трънчета. Започнах работа. От службата ми дадоха една ведомствена гарсониера. Заплатата ми беше много добра за онова време, а аз ергенче. За нула време кактусите на терасата станаха няколко стотин. След две, три години станаха няколко стотин вида, а от всеки вид по две, три растения. Напълних не само моята тераса, но и терасата на родителите ми, а тяхната тераса е наистина голяма. Почнах да сея и семена. Усетих че започвам да изпускам колекцията от контрол. Нямах достатъчно време да полея камо ли да пресаждам и въобще да се грижа за трънчетата. Колекцията стана голяма, но за сметка на това качеството падна драстично. Ударих спирачката. Неспасяемите изхвърлих. Доста раздадох на приятели. Останаха само най-добрите. След това имаше период в който поради други причини бройката на кактусите ми падна драстично. Почти се бях отказал. Сега отново възстанових колекцията си, но гледам да я държа в разумни граници. Трънчетата ми са може би сто и петдесет, двеста като долната цифра е по-близка до истинската. Успявам да се грижа за тях без това да ми дотяга или пречи на другите занимания. Е сега вече имам повече свободно време. На пролет ще реша дали да търся работа, или да си остана пенсионер мързеливец. Ако реша че пенсията ми стега може и да вдигна малко бройката на трънчетата, но не и преди да им осигуря добро място за живот. Тоест една сносна оранжерийка.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #6 -: Декември 22, 2013, 10:35:35 pm »
Аз ще се окажа стар кактусар май  :D :D :D

Във 2-ри клас на Флората в Бургас през 88-ма се сдобих с първият ми кактус (чието име научих едва преди 5-6 години) Мамилария пролифера. Туфи с издънки от това растние живуркат все още при мен, както и при половин дузина роднини и познати, на които е било връчвано това "съкровище"... естествено при тях не е под формата на туфа, а на сноп макарони :P  Помня пък, че откакто помня ( на 2-3годинки) на терасата имахме един-два бабешки ехинопсиса и 2-3 алоета или агавета.
Toя ми "кактусарски старт" имаше обаче голяма пауза допреди 5 години. Е, не е било съвсем без кактусарски устреми междувременно, защото през 1995-та обрулих едно листо от природнорастящите местни Опунции от Айтоския балкан  :P и в рамките на 2-3 години на трасата ми посадена в тенекия от сирне и зимуваща на минуси си изкара прираст от доста "уши" и стигна над метър... докато в последната зима от живота и не беше обилно полята по милост от майка ми при минус 10-15 градуса "понеже била спаружена от жажада"  :D  През 2002-ра си взех пак от Флората една Мамилария спиносисима пилкайенсис, която избуя здраво за 3 години, а на 4-та вече се правех на хирург, за да спася и вкореня върха и понеже корените и основата бяха загнили в цветарската кална почва... а "върхът"  сега е към 50 см, но упорито не и позволявам да се вие, като змия по земята, както си и е природно заложено- мъча я с подпирателни елементи  ]:)
Та като се стигна до 2007-ма 2008-ма, когато почнах да откривам, че имало цветарски форуми, пък после даже и кактусарско профилирани такива   wooow  (whew) (rock)
Е, оттам насетне се почнаааааа с истинската краста  (devil)
И тук е момента да благодаря на Склери, Клечо, Вал, Асенси, Ник, Спини, Нели, Таня и другите натрупали опит кактусари, чиито мнения и съвети четях, гледах снимките им и ми помагаха да намирам верните насоки първо в бимбарговия форум, а после и във форума на Инка  (bow)  (y)  (beer)
« Последна редакция: Декември 22, 2013, 10:50:45 pm от el pistolero »

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #7 -: Декември 23, 2013, 12:43:11 am »
Аз благодаря на el pistolero, че споделя опита си с нас в настоящия форум.
 (bow)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #8 -: Декември 23, 2013, 01:11:51 am »
Пропуснал съм Клеман  (headbang)
А, той даже имаше един блог със сеитбени снимки навремето  (wait)

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #9 -: Декември 23, 2013, 04:05:57 am »
Аз се опитвам да науча нещо от всеки!
Без значение колко му е дълъг ... стажа.Щото както е добре да знаем какво да правим, двойно по-добре е да знаем какво не трябва да правим.
 (rofl)

Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #10 -: Декември 23, 2013, 06:58:22 am »
Виждам - кеф ти е че си отпуска. Аз имам още 3 работни от тая година. Обаче от утре идва шинука и ще става 0 или повече..  (party)
Мойте кактуси ме харесват, щото ги поливам. Как, ще кажа в една друга тема. Събирам им снежна вода, има много. Обаче ми съхнат само за 5 дни като ги извадя от найлоните. Поръсих им пясък, белким им държи влага по-дълго. Няма покой и зимъска...  (beer)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен lazarelli

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 7
  • Activity:
    0%
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #11 -: Декември 23, 2013, 09:43:55 am »
С кактусите се харесахме през един дъждовен ноемврийски ден през 1982г.Ходих на гости с печено агне в едно търновско село и там видях една малка колекция на приятел-състудент.И така се почна  :) :$

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #12 -: Декември 24, 2013, 01:04:28 am »
23.12.2013 - Дамян. (happy)

Поздрави, Андрей

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #13 -: Декември 24, 2013, 03:50:37 am »
Кактусът - идеалният коледен подарък...  :)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #14 -: Декември 24, 2013, 04:39:55 am »
Кактуса изобщо е най-хубавия подарък!
А най-приятно е като не го приемат!
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Кактус БГ

Re: Как се харесахме с кактусите
« Отговор #14 -: Декември 24, 2013, 04:39:55 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33