Анкета

Когато си 'откраднете' кактус по-лесно ли се вкоренява?

Винаги ми се вкоренява
2 (40%)
Няма разлика дали са ми го дали или съм си го 'откраднал'
3 (60%)
Никога не ми се вкоренява
0 (0%)
Крада направо със саксията
0 (0%)

Общ брой гласове: 5

Автор Тема: 'Откраднати' кактуси?  (Прочетена 7086 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GaBOSS

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 135
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактузар
    • НеСиПрав
'Откраднати' кактуси?
« -: Март 04, 2012, 12:55:12 am »
Вярвате ли в поверието, че за да се 'захване' едно цвете (кактус), то издънката трябва да се 'открадне'?
Аз съм скромен кактусопритежател и от 10 броя,  6 са ми подарък от johnstalker, но от лятото имам поне 5 неуспешни опита за захващане на кактуси и сукиленти, въпреки че уж спазвах правилата за вкореняване.
И 5-те ми бяха дадени, а и трите дето скришом си ги отчупих въпреки зимните условия дават признаци на вкореняване  (beer)
Дегустирам ракия по домовете с материали на клиента.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: 'Откраднати' кактуси?
« Отговор #1 -: Март 04, 2012, 09:01:03 am »
защо откраднати е в кавички то или е откраднато или не е - средно положение няма. Аз немога да кажа, че нямам откраднат кактус в колекцията си - имам но не съм го откраднала аз. Първият ни ехинопсис е откраднат от едно междустълбищно пространство, още е жив и здрав и цъфти обилно всяко лято. Никога не бих откраднала кактус, като знам каква наслада е да разгледаш някоя чужда колекция, е как да посегнеш на чуждата прелест. Пък и на мен няма да ми е приятно да видя, как някой скришно чупи от растенията ми, като мога да отчупя и аз с минимално нараняване на растението. Никога не правя това, което не искам да направят на мен  :D пък относно вкореняването става лесно, ама има пинизи за това  ;)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: 'Откраднати' кактуси?
« Отговор #2 -: Март 04, 2012, 02:04:06 pm »
За вкореняване не знам, но имам 100% прихващане на една чопната детка от шарен, вариегатен, холандски, хиботански Гимнокалициум*, който застояваше в един строителен хипермаркет.  Голямото растение не ми хареса, защото хилоцереуса на който беше лепнато беше взел- дал, а и не ми се видя оправдано да дам 16лв за това нЯщо, за което спешно шеше да е нужно да търся нова подложка за присаждане. Та си обрулих една микроскопична детка (4-5 мм) от много то с които беше обсипан и в къщи си я ашладисах на една от домашно отгледаните ми подложки от ехиноспис. Сега 2 години по- късно т'ва  Дживотно си порасна до 5 см диаметър,  цъфтя през лятото, че изкара и то 2 детки.  На това му викам 100%-на успеваемост от един единствен опит с чопната детка  :P

* - това е съкратената версия на обяснителното му име

Неактивен GaBOSS

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 135
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактузар
    • НеСиПрав
Re: 'Откраднати' кактуси?
« Отговор #3 -: Март 04, 2012, 07:24:11 pm »
защо откраднати е в кавички
Защото под 'открадното' имам предвид точно каквото е споменал el pistolero - да си чупнеш скришом малко парченце, по възможност без да увреждаш растението.
Дегустирам ракия по домовете с материали на клиента.

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: 'Откраднати' кактуси?
« Отговор #4 -: Април 11, 2012, 06:41:12 pm »
Не си навличай проклятието на 'чопнатия' кактус. Аз така погубих три колекции. На младини имах неблагоразумието да си чупя това-онова.
1. И до сега не мога да извадя трънчетата от ръцете.
2. 'Чопнатия' кактус не се вкоренява.
3. Ако се вкорени, не расте.
4. Ако расте, не цъфти.
5. Ако случайно се вкорени, расте и цъфне бог да ти е на помощ.
Започва да действа проклятието:
Всички останали кактуси престават да растат, да цъфтят. Изпадат в дълбока депресия и е най-добре сам да ги унищожиш, да не се мъчат. Като страничен ефект на проклятието забелязах, че никога не се печели шестица от Тото-то. Освен това проклятието действа независимо от пространството (и времето). Т.е. вече си загубен и е най добре изобщо да се откажеш да гледаш кактуси. Повярвай ми, не си струва...
« Последна редакция: Април 11, 2012, 06:52:41 pm от Makc »

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: 'Откраднати' кактуси?
« Отговор #5 -: Април 11, 2012, 06:49:43 pm »
6. сънуваш непрекъснато кошмари с кактуси  :D че крадеш и някой те вижда, че искаш да си купиш но нямаш пари, че се е смъртафосал любимият ти кактус, че..... (rofl)

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: 'Откраднати' кактуси?
« Отговор #6 -: Април 12, 2012, 09:53:06 am »
Мноооого страшно проклятие...добре , че никога не съм чопвала от чужд кактус.

Кактус БГ

Re: 'Откраднати' кактуси?
« Отговор #6 -: Април 12, 2012, 09:53:06 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33