Автор Тема: Горска листовка. Използват ли я кактусарите по света? За и против  (Прочетена 15599 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Предлагам да си извадим клавиатурите и да ги поразтракаме. Както вече всички почти в този форум знаят, че аз съм един много нов кактусар който не не вярва, че водата е мокра, докато не се накисне до шия.. :)

Въпроса за необходимостта от използване на горска листовка в субстратите които използваме, съм го подхвърлял не веднъж и не случайно. Колкото повече се замислям над тази тема, толкова по уверено чувствам, че използването на тази 'горска пръст' е концентрирано само сред известна част на страните членки на СИВ.
Мисля да изпратя запитване до известните европейски капацитети в отглеждане на кактуси и сукуленти дали използват и дали са чували изобщо за използването на листовка като част от субстрата за кактусите им. (nod)

До сега разглеждах миксовете и съставките които се предлагат на европейските пазари за кактуси, сещате се вече, че дори на едно място не успях да открия листовка. Виж, торф се открива в почти всичките.. ;)

Ще се радвам да ми помогнете да достигна до първоизточника който е описал използването на листовка в кактусовите смески. (y)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Клавиатурата ми не е еднократна, затова ще си я пазя и ще бъда кратък.

Изравял съм, ползвал съм, обработвал съм (букова) листовка за кактусов субстрат още когато нямаше нет. Източник - руските книги, съвети на колеги. Не мисля, че е грешно. Защото мъртва органика в различен процент, и от листа в това число, има в много от естествените кактусови субстрати. Обаче използването й при кактусите цели на първо място да внася биогени, микро и макро-елементи, които се освобождават при нейното разграждане в почвата с времето. И на второ място - придавала структура на почвата. Обаче това гниене около корените на кактусите много не ми харасва, и мисля, ако можем да не я използваме, ще е по-добре. Даже торфа е по-добър от нея, щото вече е изгнил, та чак се е увъглил.

Освен гъби, тя носи и разни гадинки с нея, та би трябвало по принцип да се обеззаразява, най-добре чрез пропарване.

И накрая, колкото и да я смятаме богата на всякакви там вещества, след 2-3 или там някъде години, почвената смес с листовка също се изтощава, засолява или не знам още какво, и трябва да се сменя с нова.

Аз предпочитам вече да не я използвам, да видим какво ще стане. Като гледам, повечето кактуси в нашите колекции идват от места с предимно минерална почва.
« Последна редакция: Юни 25, 2013, 04:34:40 am от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Малко оффтопик въпрос: Колко от вас поливат (индивидуално) лятото кактусите след като почвата им е напълно суха, както се изисква по общеприетите инструкции, или сипвате вода наред на всички, всяка седмица когато идете на вилата или имате време през уикенда.

Аз лично се старая да поливам всеки ден само тия саксии, на които мисля, че им е дошъл реда точно него ден.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Listofka ne polzvam shtoto tuk nqma.ako shtqh da polzvam shtah da polzam samo bukovo listovka ( Assen) go polzva mai i vij negovite rastenie , ne vqrvam 4e se oplkvat ot neshtu :)

As polivam vsqka sedmitsa .ako polivam nedelia , 4etvyttak po4vata e 100% suha ve4e. Moje po rano s tesi jegi.Nikoga nqma da sesigrae da polivam individualno kaktusite :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Хайде да поразсъждаваме от гледна точка на големия производител на кактуси- на него му трябва доста почва.Откъде да я вземе.Ми купува я!Тя как се събира- с багери! Е,тогава я се опитайте са съберете 2 см почва,под 2 см листа и не по надолу.Наоколо пълно с дървета.И така доста кубици.За мен става,но не и за тях.И аз мога да я хваля листовката, а те не могат, щото може да не са я виждали изобщо.Ползват това, което имат. А там , където са кактусите, по пукнатините се събират доста листа- ето ти листовката.Даже някои растат само в нея.Например Юбелманиите растат в до 40 % хумус- това се получава само в чиста листовка.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Напълно съм съгласен с Ник.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Хайде да поразсъждаваме от гледна точка на големия производител на кактуси- на него му трябва доста почва.Откъде да я вземе.Ми купува я!Тя как се събира- с багери! Е,тогава я се опитайте са съберете 2 см почва,под 2 см листа и не по надолу.Наоколо пълно с дървета.И така доста кубици.За мен става,но не и за тях.И аз мога да я хваля листовката, а те не могат, щото може да не са я виждали изобщо.Ползват това, което имат. А там , където са кактусите, по пукнатините се събират доста листа- ето ти листовката.Даже някои растат само в нея.Например Юбелманиите растат в до 40 % хумус- това се получава само в чиста листовка.
[/quot
АБСОЛЮТНО !!! Аз ползвам широколистна листовка/ основно букова/ откакто гледам кактуси, т.е. 30г. Е, вярно, минава през пара в тенджера под налягане, но и колекцията ми не е голяма. :) Затова нека всеки си преценява и решава. Това е твърде индивидуално решение и не се побира в никакви рамки и постулати.
Valyo

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Valyo ot kade q vsemish tasi listovka ? :O


kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Като ходя по планините винаги имам поне 1 найлонова торбичка в джоба да тази цел. И като намеря подходяща гора - действам. Последната година си събрах от Аладжа манастир - има хубави широколистни гори с преобладаващ бук.
Valyo

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Аз съм му намерил цаката на листовката. Големите озеленителски фирми които събират листата от парковете имат депа и там си отсявам перфектно угнила до 10 годишна листовка направо приказка (happy)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
В Борисовата градина листата се събират на огромни купчини, които стоят така с години. Не малко колеги събират от по-отдолу листовка.

Неактивен fena74

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 39
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Темата е много хубава, отговорите са също интерестни, но мисля че целта на Джони с тази тема е друга. Аз лично нямам отговор защото съм некомпетентен към въпроса (в предвид малкият ми опит) и не мога да имам изчистено мнение, но много ще се радвам да се каже/изясни дали ползването на листовка е единствено фактор от миналото ни в предвид системата ни от миналото и страните от СИВ и следващият от това  опит/литература. Сиреч, СИВ страните и руското влияние(достъп до информация и литература)  ли е наложило това убеждение да се ползва листовка или е общоприето начало в целия свят. Изобщо не отричам качествата на листовката и опита който имате с нея, а само търся и аз отговора на този въпрос.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
... Сиреч, СИВ страните и руското влияние(достъп до информация и литература)  ли е наложило това убеждение да се ползва листовка или е общоприето начало в целия свят. Изобщо не отричам качествата на листовката и опита който имате с нея, а само търся и аз отговора на този въпрос.

Да. определено това е една от тезите ми. ;) Мисля, че проблема идва от Русия.. и объркването на понятията за торф и листовка. :)
Иначе, логиката ми ме провокира, и кара да търся следи от листовка из хабитатите на повечето кактуси. За съжаление на повечето места където се срещат в природата има оскъдна растителност, тук там някой храст и треволяци основно.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Мисля, че проблема идва от Русия.. и объркването на понятията за торф и листовка. :)

Преди 30-40 години хората знаеха не-лошо руски и едва ли някой е объркал тези понятия.

Иначе, логиката ми ме провокира, и кара да търся следи от листовка из хабитатите на повечето кактуси. За съжаление на повечето места където се срещат в природата има оскъдна растителност, тук там някой храст и треволяци основно.

Но пък е бъкано със зеолит, вермикулит и ТКЧ.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Мисля, че проблема идва от Русия.. и объркването на понятията за торф и листовка. :)

Преди 30-40 години хората знаеха не-лошо руски и едва ли някой е объркал тези понятия.

Не е проблема в превода а в директното заместване на торфа с каквото има,  с листовка. ;)
То не, че в хабитатите на кактусите бъка от торф де..

Иначе, логиката ми ме провокира, и кара да търся следи от листовка из хабитатите на повечето кактуси. За съжаление на повечето места където се срещат в природата има оскъдна растителност, тук там някой храст и треволяци основно.
Но пък е бъкано със зеолит, вермикулит и ТКЧ.

ТКЧ-то е за друга тема - Подхранване на кактусите. ;)

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33