Автор Тема: Почва за кактуси с много пясък  (Прочетена 33962 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Longanlon

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Почва за кактуси с много пясък
« -: Март 09, 2012, 09:08:13 pm »
Още откакто започнах да гледам кактуси, прочетох статии, особено тая на склери http://cactus-bg.com/forum/index.php?topic=97.0 в които се описва какво трябва да съдържа почвата на кактусите - листовка, хумус и т.н. Тъй като ме мързи обаче, никога не съм го спазвал - де ше ти ходя да търся листовка из горите, да купувам торф, айде глезотии  :D

Ползвам смес от хумус от калифорнийски червеи, обикновена смес за цветя и пясък в съотношение горе долу 1х1х1.5

Хумуса от червеи не е изобщо лепкав като е мокър, като изсъхне стои на трохи и заедно с толкова много пясък пречи на така направената почва да се слепва изобщо. Когато изсъхне, тя е абсолютно... неслепена  :D друга дума не можах да измисля. Когато си пресаждам кактусите, просто накланям саксията и почвата се изсипва сякаш е само сух пясък и вадя кактуса без да го дърпам, без да има засъхнала почва по тях, без да има нужда да ги наранявам.

Винаги като купувам кактуси се чудя как почвата им, на тия гледани от любители, не на холандския внос, е като някаква тухла твърда и спечена. Това е супер непрактично...

Почвата която аз правя изсъхва супер лесно и никога не съм имал изгнил кактус (е, имам само петдесетина от 4 години де). Като я правя, слагам вътре Топсин на прах, по 1 пакетче на 5 литра почва, изсипвам и по половин шишенце (от 20 мл. някаква отрова за вредители, каквато имам).

Просто исках да споделя опит и да видя мнения  :)

Неактивен zuzi

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 6
  • Activity:
    0%
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #1 -: Март 09, 2012, 09:28:57 pm »
И аз слагам пясък (доста) даже не го измивам, ей така от плажа направо и го забърквам с пръст от магазина и моите кактуси доста бързо растат, чак се притеснявам да не им стане нещо, още повече че зимата дори не ги поливам.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #2 -: Март 09, 2012, 10:08:47 pm »
Longanlon, можеш ли да ни покажеш снимка със посаден кактус по твоят начин, и макро нсимка на почвата. Много ми е интересно, аз никога не ползвам купешки почви и никога не слагам тор, какъвто и да е той. Интересно ми да да видя в тая силна почва, как растат кактусите, стеблата им не стават ли прекалено "надути и зелени" и бодлите дали могат да настигнат по ръст тези стебла. Просто така си представям, че може да порастне един кактус посят в такъв субстрат. За морският пясък Слери беше написал доста обстойно, защо не е полезен за повечето видове кактуси. Аз ползвам речен пясък просто защото при нас го продават, облагороден от великите европейски държави - дунавски ни е пясъкът. Винаги го промивам, защото пък той има едни финни люспи, които пък затлачват ако не се промият. Но си е много хубав за растенията и той не изсъхва толкова бързо като морският.



Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #3 -: Март 09, 2012, 11:30:34 pm »
Longanlon, зависи какво отглеждаш. Аз ползвам чехска (или немска) 1/2 и 1/2 пясък. С тази смес много успешно уморих един Sclerocactus Spinosior и един Echinomastus Lauii. Не можаха да изкарат и два месеца. (Много внимавах с водата). Според мен почвата ги гътна, останаха ми само снимките...
От къде ги намираш тия калифорнийски червеи, да се пробам и аз...

Неактивен Longanlon

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #4 -: Март 10, 2012, 09:59:54 am »
Вижте, не искам да се правя на големия специалист, щото не съм. Гледам само лесни кактуси, дори не се интересувам от имената им, стига да ми харесват на външен вид или да цъфтят много. Склерокактусите съм чувал че изискват много специфични условия, така че тях ги оставям за кактусовите гурута :)

Хумус от червеи може да се намери от всеки цветарски магазин. Описват я като много "калорична" почва, бомба от елементи и т.н. но мисля, че това е по-скоро рекламен трик. Според мен е просто хумус и я харесвам и за аквариума си защото няма изкуствени торове, перлит, дървени стърготини и т.н. боклуци каквито слагат в смеските за цветя, освен това никога не става като кал и като изсъхне не се спича, а остава ронлива.

Как изглежда почвата на първата снимка може да се види, както и резултатите от нея. Аз лично по-въздухопропусклива почва не мога да си представя:




« Последна редакция: Март 10, 2012, 10:06:10 am от Longanlon »

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #5 -: Март 10, 2012, 01:55:49 pm »
Хубавци. :) Ще пробам и аз, че немската и чехската не ми харесат.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #6 -: Март 10, 2012, 07:36:50 pm »
ТКЧ, добавях в тестовите субстрати за семеначетата. (y) Бебоците също явно добре я понасят.
Напролет, мисля да пресадя оцелелите матукани и мелокактуси в субстрат обогатен с ТКЧ. (y)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #7 -: Март 11, 2012, 01:06:19 pm »
Според мен говорите за различни неща. ТКЧ (тор прееработен от калифорнийски червеи) е концентрат и се разрежда доста при добавяне към други субстрати, а този хумус, който не съм виждал какво представлява би следвало да е нещо леко за да бъде слагано в такова голямо количество спрямо инертните материали в субстрата за кактуси - 1/3 или 1/4 от сусбстрата си е сериозно концентрирано торене, ако хумиса и ТКЧ са едно и също нещо и риска от прегаряне не само за кактуси, ами даже и за  рози ми се вижда сериозен.
Затова ще помоля Longanlon  да поясни този хумус едно и също ли е с концентрирания тор от калифоирнийски червеи, койте се продава в рзфасовки от по 1-2 кг?

Неактивен Longanlon

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #8 -: Март 11, 2012, 01:13:41 pm »
боя се, че нямам представа на какво викаш "концентриран тор" и какво общо има той с калифорнийските червеи :)

самите червеи живеят в пръст и я ядат, заедно с малко оборски тор и всякакви други органични отпадъци (листа, люцерна, развалени зеленчуци), които им слагат във фермите дето ги отглеждат. това което червеите ... акат, е хумус или т.н. тор от калифорнийски червеи. тоя хумус се образува почти по същия начин, по който се образува и природния хумус - в природата червеи и бактерии преработват листата до хумус.

така че ТКЧ не е "концентриран" и няма нищо общо с оборския тор и дори сравнително нежни цветя го понасят отлично като голяма част от субстрата. в него няма суров амоняк и нитрити, които са причина за прегарянето - слагам ткч в аквариума си за водните растения и повярвай, ако имаше амоняк и нитрити щеше да стане очевидно :)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #9 -: Март 11, 2012, 01:57:49 pm »
боя се, че нямам представа на какво викаш "концентриран тор" и какво общо има той с калифорнийските червеи :)
...

така че ТКЧ не е "концентриран" и няма нищо общо с оборския тор и дори сравнително нежни цветя го понасят отлично като голяма част от субстрата. в него няма суров амоняк и нитрити, които са причина за прегарянето - слагам ткч в аквариума си за водните растения и повярвай, ако имаше амоняк и нитрити щеше да стане очевидно :)

Да за същото говоря- н атова му викам концентриран  :)
Имам приятел който преди години беше в тоя бизнес и със сигурност мога да ти кажа, че  в БГ от доста производители се практикува един тарикатски начин за бързо производство на тор от калифорнийски червеи, ядящи и преработващи не разни растителни отпадъци ами направо им сипват във ваните леко прегоряла оборска тор омесена с пръст. хората от които беше купил развъдният материал с червеи и те така правеха и го съветваха да прави.  Далеч от идеалистичните теории които разказват по медиите, че на практика е все едно да ускорят компостиране на растителни и други органични отпадъци от раститеклен произхд. Чисто лайнохранене им устройват. Доста силно е прозводното им.    Опрделено не бих го позлвал в големи концентрации. И аз съм добавял в мои сусбтарти за някои от кактусите ми но в съотношение около 15-20 спрямо другите съставки на субстарата.  Ползвам го като тор не като основен компонент.      При някои "бразилчета", ребуции и гимнокалициуми може би има добър ефект и в по- висока концентрация, но и при тях има риск от прехранване и източване.
« Последна редакция: Март 11, 2012, 02:03:14 pm от el pistolero »

Неактивен Longanlon

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #10 -: Март 11, 2012, 05:03:26 pm »
е както казах, аз само лесни кактуси гледам :)

но нали затова са червеите, за да преработят оборския тор, за да не се получава прегаряне

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #11 -: Март 11, 2012, 05:52:35 pm »
Според мен говорите за различни неща. ТКЧ (тор прееработен от калифорнийски червеи) е концентрат и се разрежда доста при добавяне към други субстрати, а този хумус, който не съм виждал какво представлява би следвало да е нещо леко за да бъде слагано в такова голямо количество спрямо инертните материали в субстрата за кактуси - 1/3 или 1/4 от сусбстрата си е сериозно концентрирано торене, ако хумиса и ТКЧ са едно и също нещо и риска от прегаряне не само за кактуси, ами даже и за  рози ми се вижда сериозен.

Има на пазаря в България и тарикати които продават концентрат извлечен от ТКЧ. Има и доста изгорели китки подхранени с тази 'манджа'. ;)  Но с Адаша явно се разбира, че говорим за истински и натурален ТКЧ. ;) (y)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #12 -: Март 11, 2012, 06:11:00 pm »
Субстрат,приготвен като смес от пясък и тор от калифорнийски червеи е подходяща, ако изобщо може да се каже така само за най лесните за отглеждане кактуси;зелени мамиларии ехинопсиси и други подобни.Експерименти по тоя начин, повярвайте ми неминуемо водят до скапване на растенията рано или късно.Повечето от тях се надуват ,дори пукат епидермиса си ,губят красотата си и напълно се обезформят.Освен това наличиието на хумус, а торта от калифорнийски го притежава в достатъчно количество,може да бъдете сигурни в това,защото познавам човек , които го произвежда и как става,много често води и до различни заболявания,като мокро кореново гниеене петносване по стъблото и други,но това е въпрос на дълга тема.Прави впечатлениие , че много от кактусистите нямат необходимото търпение и искат кактусите им дори  от   трудните видове да порастнат много бързо,но това задължително води до нежелани последствия и загуби.

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #13 -: Март 20, 2012, 06:50:57 pm »
'Предпазлива' смес от калифорнийски червеи:





1 лъжица калифорнийски червеи

2 лъжици немска почва
2 лъжици пясък
2 лъжици трошки
малко керамзит за красота





След месец два ще докладвам


Неактивен Longanlon

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #14 -: Март 20, 2012, 07:10:07 pm »
Всъщност, дискусията в тази статия се насочи към тора от червеи, а това изобщо не беше нейната цел.

По-скоро исках да обърна внимание, че използвам почва, която не се спича като изсъхне.  Когато купувам български кактуси от любители и колекционери, винаги се удивлявам как почвата в саксиите им, като ги извадя, има вид на тухла с квадратната форма на саксията- спечена и с твърдостта на камък.  Уж пише по статиите да се използва порьозна почва, с много въздух, която изсъхва лесно... А това което виждам изобщо не е такова.

Сместта, която аз използвам никога не се слепва, колкото и да е мокра - точно както пише в статията на Склери по въпроса за почвата, ако стиснеш мокра почва в ръката си, тя не се слепва а си остава рохкава. Като изсъхне пък е съвсем насипна - пресаждам си кактусите като просто наклоня саксията и почвата се изсипва като сух пясък, оставяйки корена на кактуса почти гол, без да го наранява по никакъв начин. След като ги полея, изсъхва за часове, ако е на слънце.

Кактус БГ

Re: Почва за кактуси с много пясък
« Отговор #14 -: Март 20, 2012, 07:10:07 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33