Кактус БГ

ФОТОГАЛЕРИЯ КАКТУСИ => Фотогалерия кактуси => Sclerocactus => Темата е започната от: John Stalker в Февруари 23, 2012, 03:33:06 pm

Титла: Sclerocactus scheeri
Публикувано от: John Stalker в Февруари 23, 2012, 03:33:06 pm
(http://www.cactus-bg.com/wp-content/uploads/2011/05/ancistrocactus-scheeri-sb460-300x225.jpg)

Семейство: Кактусови
Научно наименование: Sclerocactus scheeri
Произход: САЩ (Тексас); Мексико (Nuevo León, Tamaulipas).
Местообитание: Расте по равнини и ниски хълмове, с песъчливи, глинести, тинести или покрити с чакъл почви, до 500 м. надморска височина
Синоними:
✓ Ancistrocactus megarhizus
✓ Echinocactus scheeri
✓ Pediocactus scheeri
✓ Ancistrocactus scheeri
✓ Ferocactus scheeri
✓ Echinocactus megarhizus

Бележка: Над земната повърхност A. scheeri наподобява вида A. brevihamatus, но корените на A. scheeri по-често са хоризонтално ориентирани, много приличат на грудка и винаги са отделени от стеблото чрез крехка конструкция (стесняване), за разлика от късите месести вертикални главни корени на A. brevihamatus; и също стеблата на младия A. brevihamatus, не са покрити с бодли, а често са наравно с повърхността на почвата, където стеблата на A. scheeri са почти скрити от бодлите и се намират изцяло над почвата.Ребрата на стеблата на A. scheeri изглеждат по-изправени и по-добре се разграничават от ребрата на A. brevihamatus, дори преди съзряване.
Често срещани наименования: Fishhook Cactus, Twisted Ribs Cactus
Описание: Единичен кактус (освен ако не е наранен) докато не остарее, или със съвсем малко разклонения, в зряла възраст. Видът има грудкоподобен главен корен, но не е геофит, тъй като най-горната меристема е над земята.
Стебло: Цилиндрично до бухалко-подобно, или сферично, до 17см височина, 5-8 см в диаметър. Разсадите и младите растения често имат тънки цилиндрични стебла. С времето стеблата се разширяват.
Радиални бодли: 13-28 на ареол, прозрачно жълтеникави, с червено-кафяви връхчета, най-дългите бодли достигат от 6 до 28 мм дължина.
Централни бодли: Около 3-4 на ареол; главният централен бодил е от светлокафяв до бял, 1 на ареол, цилиндричен с кука, 12-38 мм дълъг; останалите неаксиални централни бодли (2-)3 на ареол са кафяви до тъмночервеникаво кафяви на цвят, изправени, 19-50 мм дълги. Всички малди бодли са радиални и къси.
Корени: Дълги, месести, грудкоподобни главни корени с заоблени подутини, понякога имат вторични корени, подобни на луковица, често са хоризонтално ориентирани.
Цветове: Ярко зелени до жълтеникави (рядко розови до бледо червеникави) с кафява средна ивица. Цъфтят през февруари-март.
Отглеждане: Нужен е средно голям или дълбок съд, който да побере обширните корени. Ще се развие най-добре изложен на директно слънце, но може да се повлия отрицателно, ако светлината е недостатъчна, което ще доведе до слабо развитие, ненормално развити бодли, спиране на растежа и дори до загиване. Справя се добре с прохладните зимни температура и ще издържи до -12°C и по-малко, ако корените се държат сухи. Почвата трябва да е добре дренирана. Цъфти лесно, но зависи от условията, при които се отглежда.
Размножаване: Лесно се размножава чрез семена.
Титла: Re: Ancistrocactus scheeri
Публикувано от: Andromir Popov в Февруари 23, 2012, 05:59:33 pm
Невероятни са всички представители от този род.Не се гледат никак лесно,цъфтят в ранна пролет със зеленикави цветове.Субстратът за тях ,трябва да няма хумус почти минерален.Лесно заболяват от фузариум,след което трудно се възстановяват.Много красиви и представляват интерес за всеки колекционер  (beer)
Титла: Re: Sclerocactus scheeri
Публикувано от: exotica в Април 21, 2012, 01:25:07 pm
Тук също можеш да прецизираш името - Sclerocactus scheerii var. scheerii
Включени във вида са 2 разновидности:
Sclerocactus scheerii var. scheerii
Sclerocactus scheerii var. megarhizus
Титла: Re: Sclerocactus scheeri
Публикувано от: John Stalker в Август 31, 2012, 08:52:22 pm
(http://i46.tinypic.com/2dcbpmx.jpg)
Титла: Re: Sclerocactus scheeri
Публикувано от: asensy в Януари 21, 2013, 03:02:02 pm
Sclerocactus scheeri var. megarhizus 'gonzalezii' KSM 711:
(http://i47.tinypic.com/a2rvip.jpg)

Sclerocactus scheeri var. megarhizus MMR 188:
(http://i46.tinypic.com/166kqe0.jpg)

Sclerocactus scheeri var. meharhizus KMR 37A:
(http://i49.tinypic.com/2unxant.jpg)