Автор Тема: Новия сайт на Мирослав Наксера  (Прочетена 8156 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Новия сайт на Мирослав Наксера
« -: Декември 12, 2013, 02:02:14 pm »
Преди време хакери бяха хакнали сайта на пан Наксера. Не мога да си обясня защо. Доста време той не беше активен. Днес ми попадна адреса на новия му сайт - http://www.naxera-kaktusy.cz/.  В момента няма оферти за семена или семеначета, но има много и разкошни снимки, и не само в секцията - фотографии.  Заслужава си да му отделите време да го поразгледате.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #1 -: Декември 12, 2013, 04:35:19 pm »
Пролетта гледах някакъв снимков репортаж на група холандци или белгийци, които са обикаляли из чешките оранжерии и за Нексера имаше коментари под 2-3 от снимките- уникални ариокарпуси, но нито един за продаване, уникални лофофори- не се продават, невероятни гимнокалициуми и хоризонталониуси - да познахте, отново нищо не се продава, нито семена, нито растения  :)
Може и да не продава нищо на непознати, а да си ги гледа за собствен кеф  ]:)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #2 -: Декември 12, 2013, 06:17:29 pm »
Големи растения от личната си колекция почти никой не продава. Естествено като се прави разчистване или нещо се окаже излишно се продава, но това е по-скоро инцидентно , а не практика. Иначе Наксера всяка година продава и семена и семеначета. Само че офертите му не са целогодишни. Той не е производител от типа на Кийслинг, или Плап. По-скоро колекционер с голяма колекция който си осигурява част от финансирането на хобито с продажбата на излишъци. Между другото той е човека с най-богатата колекция от хоризонталониуси в Европа, а може да се окаже и в света. В интервюта е споменавал че си е поставил за цел да събере представители от всички познати локалитети. Не знам дали е успял но в момента в колекцията му има представители от над двеста популации. Всяка година той предлага семена от повечето от тях. Съмнявам се че дългите списъци със семена от хоризонталониуси които се появяват в каталозите на някой чешки търговци са на база негови семена.
В колекцията на Наксера има разкошни Ферокактуси, Ехиномастуси, и други бодливи трънчета.  Въобще той е известен с критичното отношение към кактусите си и при най-малката повреда от болест или вредител растението се заменя с ново.

Ето линкче към една статийка за колекцията на Наксера - http://www.cacti.euweb.cz/Naxera2009.htm . Мисля че съм ви го пускал и друг път, но едва ли някой ще съжалява ако отдели десетина минути да се полюбува на разкошотиите които има тоя човек.

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #3 -: Декември 12, 2013, 08:38:44 pm »
Невероятни растения,нямам думи. (y)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #4 -: Декември 12, 2013, 09:40:15 pm »
Страхотна оранжерия ,човека явно е естет и не само заради растенията-този е маниак ,забелижете само детайлите-камъните  и интериора, чакъла на пода ,формата на саксиите -съобразена с формата на кактусите, субстрата ,чистотата и хигиената вътре!!!Невероятно поддържана работа от-до.Все едно си на изложба.Саксиите, както  съм казвал са като рамката за една картина.Само малко съм резервиран по въпроса с присадките,защото знам че чехите много ги тачат, но въпросът си е чисто комерсиален.Забелязах много неща които са сваляни от присадки или са на такива които са къси и почти заровени.Но като цяло нещата са супер!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #5 -: Декември 12, 2013, 10:48:36 pm »

Напълно съм съгласен със Schmidt. Не само колекцията на Наксера, но всичко около него е почти маниашко. Вижте как е оформен двора му. От къде тоя човек има време да се занимава с всичко това.
Линка който ви бях пуснал е към продължението на статията за Наксера. Ето и първата част - http://www.cacti.euweb.cz/Naxera04.2008.htm

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #6 -: Декември 12, 2013, 11:41:39 pm »
Имам почти същите саксии, като кафявите- ниски и широки. Купих ги случайно от" Т-маркет" преди няколко год.Бяха полски ако не се лъжа или литовски-пластмасови.Но бяха само 8бр. купих ги всички обаждах се в техните складове, но нямаха нищо ,а след това въобще нямаше такъв внос.Имам и керамични такива ,по-големи и пак същата  българска работа, бяха вкарани само за откриването на" Баумакс" бяха италиянски и после повече не ги вкараха.Поне за агаветата си взех няколко.
А външната градина на чеха е трепач изчистена, стилизирана и селектирана в японски стил.Уникална е поддръжката е трудна и изисква  много време .

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #7 -: Декември 13, 2013, 02:43:26 pm »
Чудесен пример за естетически подбор!
Не е само той - виждал съм и други с подобен подход за пример - все от там и по-на запад.
Според мен, това е комбинация на хоби и бизнес.
Интересно, от какво си вади прехраната домакина? Знае ли някой?
Едно е да селектираш примерно 500 трънчета, друго 2000 хиляди, трето десетки хиляди.
Повечето немски производители (Уулиг, Плап, Веснер, Пилц ....) са в същата писта - имат и колекции и бизнес с кактуси. И при чехите е така,  а Наксера блести с чудесен подбор.
Така да се каже, може би е повече колекционер от производител, което е по-рядката комбинация.
В изобразителното изкуство има основен постулат, който гласи - художникът не копира природата (това е безсмислено и кичозно), а съзерцавайки я, пресъздава върху платното своите мисли, емоции, гледни точки и т.н. Това е естетическа задача и с пълна сила важи и за колекционирането на кактуси - да се селектират най-подходящите според колекционера образци, за да се изгради една обща хармонична картина, включително среда, саксии, камъчета и т.н.
Относно двора - ще кажа, че има много живеещи в къщи с дворове чехи, германци, австрийци и др., които имат подобна среда на живеене - това е нещо по-скоро нормално.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #8 -: Декември 13, 2013, 04:00:20 pm »
Странно защо , но тези именити европейски колекционери на кактуси и техните стилно-естетични колекции никога не са ме впечатлявали кой знае колко. Наксера не прави изключение - поне половината му колекция са ашлами. Защо ли не съм впечатлен ? .... Сигурно защото не съм колекционер . Да не говорим за художник - колекционер.  Моята представа за красота е съвсем друга - максимално близко до природата и по възможност , колкото и това да е абсурдно - пълното й копиране.   Това е моят идеал и ще се стремя да следвам този подход. 
И пожелавам на всеки да си намери `своята ` естетична ниша , в която да е щастлив.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #9 -: Декември 13, 2013, 05:40:56 pm »
Здравей, Спини!

Направо са за съжаление чехите, германците и други подобни "естети" - просто в държавите им има закон, който гласи - в природна среда (обща собственост по конституция) нито се внася, нито изнася нещо, без да е санкционирано (позволено) от съответните компетентни служби.

Пак същите държави са създали условия да има средна класа (каквито са повечето колекционери) и хобитата са израз на това, хората да изразят себе си, своята индивидуалност по начини, които не противоречат на закона.

Иначе твоят ентусиазъм на българска почва и резултатите от експериментите ти ме кефят и приемам избора ти да си щастлив по този начин.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #10 -: Декември 13, 2013, 07:35:47 pm »
Е ,аз като колекционер-художник, мога да си позволя да имам мнение.Не се бъзикам - учил съм изобразително изкуство и имам диплом за дизайнер. Tова е съвсем в страни от темата.Общото усещане, въобще за стил, красота и естетика  е нещо ,което или го имаш или не.В отделни случаи, може и да се възпита.Това важи за всички сфери от живота.Чалгата и кича , също не правят изключение.Говоря за чалгата не само, като музика, а като начин на живот нарицателно за всичко евтино ,пошло и кичозно луксозно ,около нас.Говоря за лесносмилаемото и повърхностното.Замислете се само с каква ниско разрядна продукция ни облъчват  телевизиите и другите медии всеки ден?? Ами колко богати хора разполагащи със средсва ca без никакъв стил?Въобще ,това размиване на граници и критерии на ценностната  система, което се провежда 20год. съвсем не е случайно.Прост народ лесно се манипулира, а резултатите са на лице . Извинете ме за тази дълга интродукция, но тя не пряко също е свързана с темата.Ставаше въпрос за чеха и дали това е кич или не е.Според мен ,това е добре премерен кич c еклектика на стилове и не ме дразни.Аз бях акцентирал върху дизайна на оранжерията , на детайлите и хигиената, които са  безупречни.Да виждате някъде болни,  занемарени или не пресаждани с години растения? -Това означава поддържана колекция!За присадките съм изразил мнението си.Аз ,ако критикувам нещо, бих си го позволил само, ако съм на по-високо ниво.Но понеже не съм и не критикувам конкретният случай.Иначе би било смешно, да търсиш кусури на видимо красиви неща ,а собствената ти среда да е под това ниво.
 Аз също обичам много природата и ако живеех в къща бих направил невероятни неща от типа на пустинеуми на открито и закрито- микс от сукуленти и кактуси ,плюс камъните и всичко, както трябва.
Друг е въпроса, че в апартамент в София много, много нямам избор да интерпретирам и се съобразявам с условията.Уверявам ви ,че лятото, когато кактусите са навън много от тях биват обезобразявани от т.н. природни фактори .На покрива на блока е пълно е  с гълъби които бомбардират постоянно кактусите ми и това въобще не ми е приятно.Освен това кацат върху тях  чупят бодли и нараняват растенията.Да не говорим че постоянно трябва  да се съобразявам и с градушки бури и др.лоши мет.условия. Така е за съжаление.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #11 -: Декември 14, 2013, 12:50:44 am »
Аз винаги се радвам като видя нещо по-хубаво от това, което мога или имам.
Благодаря на scleri за темата.
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Новия сайт на Мирослав Наксера
« Отговор #11 -: Декември 14, 2013, 12:50:44 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33