Автор Тема: Copiapoa calderana ssp. calderana  (Прочетена 6036 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Copiapoa calderana ssp. calderana
« -: Декември 30, 2012, 01:07:01 pm »
Copiapoa calderana ssp. calderana SL 90A (lembckei):

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #1 -: Януари 22, 2013, 03:15:27 pm »

Copiapoa calderana AW 89  Caleta Opispo





« Последна редакция: Януари 22, 2013, 03:29:54 pm от scleri »

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #2 -: Януари 22, 2013, 05:52:29 pm »
Ха ха. Трябваше да раздразня още един дракон с моите семеначета, та да си покаже прелестите. Евала! Страхотни са! Дано и моите след 7-8 години започнат да приличат на нещо подобно.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #3 -: Януари 23, 2013, 09:04:56 am »
Дразните вие, дразните такива като мен...Купувам семеначета copiapoa, всякакви!  :)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #4 -: Януари 23, 2013, 07:01:26 pm »
Имам едно мъничко Copiapoa cinerea ssp. haseltoniana KK 614 като това, което съм снимал в съответната тема. Ако те устройва?

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #5 -: Януари 23, 2013, 07:22:37 pm »

Съвсем не му е мястото тук, но ако пиша другаде може и да не го видите. Оправдавам се с мисълта че админа после може да се намеси и да премести всички постове дето не са по темата.
Та да си дойда на мисълта докато не съм я забравил. Ако искате да си скалъпите една що годе добра колекцийка Копиапои най - добре е да си спретнете една копиапойска поръчка при Веснер.  Не че другаде няма, но неговите са проверени, а и цените са добри за размера растения които той предлага . Повечето от моите имат този произход.
Благодарение на един човек с много добро сърце / безкрайно съм му благодарен / точно по Коледа станах собственик на още една веснерова Копиапоа - Kopiapoa sarcoana. Сравнително рядко трънче. Възможно е да е по-популярно под друго име, но лично аз нямам информация.  Ето за кого става дума :


Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #6 -: Януари 23, 2013, 08:50:06 pm »
Асен е прав и истински е Copiapoa calderana,a Пламен твоят истинско ли е Copiapoa calderana? На мен изглежда е някакъв е Copiapoa echinoides?

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #7 -: Януари 23, 2013, 09:05:39 pm »
Ааааааа, само не ме вкарвайте в спорове за имена на копита. За такова е сято, така го водя. Харесвам много този род, но не го познавам - въобще, ама хич.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #8 -: Януари 24, 2013, 08:59:24 am »
Имам едно мъничко Copiapoa cinerea ssp. haseltoniana KK 614 като това, което съм снимал в съответната тема. Ако те устройва?

Устройва ме, защото много ме бива да охранвам кактуси :)

Неактивен tania1704

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 148
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #9 -: Януари 24, 2013, 10:46:32 am »
Ааааааа, само не ме вкарвайте в спорове за имена на копита. За такова е сято, така го водя. Харесвам много този род, но не го познавам - въобще, ама хич.

Ха,ха...аз затова не смея да качвам снимки в този тъй енциклопедичен раздел...Все се намира някой който да каже,че кактуса кръстен от съответния производител като "едикакъвси".....сигурно не е точно такъв...И понеже обикновено не ми стига времето да дълго ровене из нета или нямам желание...оставам нещата каквито са...на моя балкон...Но пък не бих искала за заблудя някой...пък макар и неволно...

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #10 -: Януари 24, 2013, 12:34:44 pm »
Имам трънчета с чешки произход,  сяти от семена, купени от цветарски магазин, и други такива за които не смея да твърдя че имената им са точните. За това избягвам да коментирам въпроси свързани с определянето на един трън.
Тази Копиапоа обаче съм я купил от Веснер. Той лично е събрал семената, сял ги е, отгледал ги е. Преди няколко години това растение пристигна при мен като три сантиметрово семеначе със същата табелка с която е и сега.  Веснер го е надписал, а за мен той е безспорен авторитет когато ставна дума за южноамерикански кактуси. 
Вярно е че в нета могат да се видят калдерани с много по-мощни бодли, но моята е AW 89. Веснер и е дал своя полеви номер, и я е определил като калдерана за това за мен е такава. 

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #11 -: Януари 24, 2013, 01:25:53 pm »
Aз пък забелязах, че се  е получила игра на "развален грамофон" понеже никой не е разбрал кой точно за какво пита  :D
Останах впечателнието, че melaleuca  пита за втората снимка на другото растение, което Scleri е пуснал в тази тема и е кръстено C. sarcoana,  а melaleuca не е забелязал вероятно това пояснение... и оттам нататък се почва дообяснение от Scleri... ама за първата  ;)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #12 -: Януари 24, 2013, 01:50:48 pm »

То темата я осрахме / с извинение / изцяло, за това ще си позволя малко коментар на тема саркоана.
Преди време видях снимка на тази Копиапоа и ми грабна окото. По-късно разбрах че има такава и с полеви номер на Веснер. За това когато се появи възможност за пазаруване при Веснер реших да попитам. Оказа се че Веснер няма малки семеначета или семена от този вид за продажба, но като разбрал че иде реч за Склери -то се позасмял и прежалил една от неговата лична колекция.  /  Това се казва отношение към редовен клиент. /  Снощи се порових малко да видя под какви още имена е известно това трънче.Оказа се че саркоана . та не е синоним на известна отдавна Копиапоа, а съвсем нов вид. Заедно с гризеовиолацея-та, шулзиана-та, андина-та, и саркоана-та е открита едва преди няколко години.  По-късно генетиците може и да открият че е близка с някоя популярна Копиапоа, ехинус например, но за сега си е отделен самостоятелен вид, а не синоним.


Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #13 -: Януари 24, 2013, 03:19:02 pm »
Периодично изникват едни и същи теми, не се доизясняват и така, като развален грамофон.

Групирането на кактусите се базира главно на сходство по 3 групи:

- по морфологични белези
- по генетични белези
- по местообитание

Докато лудите (учените) се налудуват, практиците боравят с полеви номера (полетата имат граници, често доста размити).
Всеки, който събира достатъчно дълго на място, прави своя листа с полеви номера.
От известно време насам се използват и точни координати за всяко местообитание, но полеви номера има доста отдавна. Отделно от това, семена с полеви номера минават през много ръце в културни условия и всеки твърди нещо.
Затова, който иска нещо "по-сигурно" в среда, в която няма нищо сигурно може да се "довери" по свой избор на търговец, приятел, учен и да бъде щастлив или пък не, с избора си.
Как е при Веснер, например - ходил е на терен многократно, ходили са негови приятели, ходят негови кореспонденти, ходили са и хора преди него с имена в областта, които са му поверили колекциите си.
Отиваш в "Калдерата" и маркираш намерените в едно поле копиапои. Ако можеш морфологично да ги 
разделиш на такива и онакива, добре - в едно поле могат да съжителствуват достатъчно различни морфологично копиапои (с различни имена). Ако по-скоро си изглеждат като разновидности на само една копиапоа в това поле, се появява AW89 calderana Caleta Opisto. Когато някой като нас си хареса една видяна и реши да си поръча този номер, разбираемо това, което ще получи, може да прилича или не на харесаното от него, защото на терена има много вариации и всички те са с еднакъв полеви номер. Просто зад един полеви номер се крие различна морфология.
Често чувам, че всяко растение с полеви номер има потенциал, което е вярно, но не и в морфологичен смисъл и още по-малко в колекционерски. Ние избираме по дължина на бодлите, техния цвят, прави, криви и прочие или по цвят на цвета, или по епидермиса и т.н., т.е. има растения и конфекция.
Как всеки от нас решава този въпрос е в основата на колекционерството.
Мисля, че само растенията не ни описват, важно е също и как постигаме целите си - там е главния дефицит, но това е друга тема.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #14 -: Януари 24, 2013, 10:38:17 pm »
Cop.Sarcoana AW-276 във френският сайт на Лудвиг е описана, като Cop.coquimbana-AW276 така е фигурирала по старата листа.Но това не е важно толкова, важно е че Веснер предлага неща от първа лини,които садоста добри.Аз съм редовен негов клиент и съм много доволен.Благодарение на Kle4o се сдобих с неща, които не се предлагат често.За мен тези описи с полеви номера и по няколко синоними на един и същи вид растение, са си търговски трикове.Не е нормалнo,хората които не са навътре в нещата се объркват умушлено за да пазаруват повече едни и същи неща.Не може да има 50вариетета  Еch.horizontalonis!Това са различни форми а по някога дори от един и същи посев излизат различни растения.Това не означава че всяко растение трябва да носи собстенно описание и номер.Все пак колекционирам кактуси, а не табелки със съмнително съдържание.Важно е растенията да са качествени и да се пазарува от доказани производители.А Кашата с класификацията е пълна.Преди 20г.нямаше по 30 вариетета от вид.Комерса и тук си казва думата!

Кактус БГ

Re: Copiapoa calderana ssp. calderana
« Отговор #14 -: Януари 24, 2013, 10:38:17 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33