Автор Тема: парник  (Прочетена 43049 пъти)

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bili

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: парник
« Отговор #60 -: Ноември 19, 2012, 11:51:33 pm »
малко снимки от подновяването на оранжерята на колежка kаkтусо-лубителка :)

https://plus.google.com/u/0/photos/112711229696537955137/albums/5793617257933592561


един линк сас репортаж на построяването на една мноoooго добре изглеждаща оранжериика според мен   (inlove)

http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,229874,page=1


и последно линк кам темата "споделете как сте си подредили оранжерята":
http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,385672,page=1

http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,385672,page=2

http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,385672,page=3

прятно разглеждане :)
Bili

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #61 -: Ноември 21, 2012, 10:27:02 pm »

Здравей Били.

Разгледах с интерес всички материали. Особено ме заинтригува първия фото репортаж. Това е оранжерийка най-близка до нашите възможности, и най-реално, в смисъл масово, осъществима в България. Има няколко неща които не мога да си обясня.
Първо защо я покриха с няколко / не съм сигурен колко / слоя найлон, без да се постараят да оставят въздушна междина между тях.
Второ - Много интересно оформиха страните на оранжерията. Там където са вратите. Първо използваха някакъв друг тип найлон. Прилича на армиран, и освен това ги укрепиха с някакви плоскости. Според мен това силно ограничи светлината, макар че отстрани площа не е кой знае колко голяма и загубата съответно не е нещо определящо.

Иначе конструкцията е много лека. Вътре също много добре я оформиха.  Пак повтарям че това е типа оранжерия която е най-близка до нашите възможности, и най-вероятно е повечето ни оранжерии да приличат точно на нея.  Ако я правех аз обаче в никакъв случай не бих се сетил да сложа няколко слоя найлон. Просто щях да използвам или най-дебелия найлон на пазара или армиран такъв.

Неактивен Bili

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: парник
« Отговор #62 -: Ноември 21, 2012, 11:38:54 pm »
здрасти Scleri

радвам се щом са интересни матерялите  :)

A тя хич не е лоша парвата оранжериика - аз и на половина такава бих била страшно доволна  (y)  :D

Може би от снимките не е станало много ясно но има 2 слоя наилон - единят е варху правоагалната конструкця а другят варху овалната. Така че между тях има доста ваздушно пространство.
Освен това в туи пространство сега са сложили за зимата и от този наилон сас ваздушните мехурчета които е за топлоизолатця на оранжерии.

Виж за страниците не знам защо така - сигурно за устоичивост и може би за да могат да закачат вентилатор на тях в последствие.

А колкото до вазможностите - тове е поправка на стара оранжеря разбита от една буря тази година - вижда се на парвите снимки. И хората я правят сами доколкото им позволяват вазможностите. все пак им се е наложило да извикат фирма да им помогне за окопаването на новото място и част от монтажа.

ето тук няколко снимки от окабеляването и осветлението на сащата оранжеря. Дискусята се варти основно около обезопасяващите бушони & релета и кое колко е в нормите за сигурност...

http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,463795


поздрави
Bili

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: парник
« Отговор #63 -: Март 28, 2013, 03:44:42 pm »
Днес при влизането ми във форума забелязах, че от умните реклами на гугъл беше сложена една на българска фирма, която прави, халета, фургони и ОРАНЖЕРИИ  :P
Ето линк към частта с оранжериите, ако не им се явява на всички тая рекламка: http://www.vitalbox.eu/oranjerii.html

Размери много хубави, конструкции тоже, но цени липсват ... вероятно, за да не плашат хората :D :D :D

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: парник
« Отговор #64 -: Март 29, 2013, 09:47:48 pm »
Трябва да се има предвид явно, къде се развива действието. За слънцето и бодлите говоря. При мене в Калгари, слънцето минава достатъчно силно и през 2-ни стъкла, щото си е много силно тука, на 1000 - 1200 м надморска сме. В това число добре изглеждат и растения расли под поликарабонат (не знам точно какъв) - ония епителанти дето днес ги сложих в галерията на форума, примерно са расли в такава оранжерия преди да ги снимам.
В София явно е друго, който е поглеждал от самолета или от Витоша, каква мараня виси във въздуха над софийското поле, явно загрява, че това си е един допълнителен филтър. Може би и дебелото стъкло за остъкляване на тераси и то да играе такава роля.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: парник
« Отговор #65 -: Май 26, 2013, 10:23:53 pm »



Доброволците не се оплакват и даже процъфтяват... Време е и други да изгоня при тях.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #66 -: Май 27, 2013, 09:36:39 am »
7george , това е сигурно идеалното решение при тебе. При тебе има силно слънце , само топлината не достига, но парника ти решава тоя проблем.  Имаш си и голяма денонощна амплитуда - перфектно за повечето кактуси  :)  Тъй като се позамисля твоя летен климат е сигурно сходен с нашето планинско лято. На твоята надморска височина се намира нашенското градче Чепеларе - любимото ми родопско градче. Там през лятото температурите не стават повече от 27 - 28 `С. - дори когато в низината доближава 40` - там си е приятно топло. И тъй като имам навика да се заглеждам по дворовете на хората си спомням че там бях видял такива огромни ехинопсиси каквито никъде другаде не съм виждал.  :)  И колкото пъти ходим там все в тоя двор надничам (rofl) Те и доматите си гледат там цяло лято в парник и пак са си вкусни....

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: парник
« Отговор #67 -: Май 28, 2013, 03:18:40 am »
Прав си, Спайни, летните рекорди тука са към 31 градуса, но слънцето е жестоко. Засенчил съм отгоре с мрежа, а и тополата на съседите се разлисти.  Сетих се как се спранят местните кактуси и сукуленти - те са почти все приземни, ниски форми, а земята е доста по-напечена от въздуха.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен P-run

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #68 -: Юни 18, 2013, 11:13:48 am »
А иначе поликарбоната е изключително удобен материал за работа. И ако оранжерията е с големи плъзгащи се / отварящи се прозорци или дори покрив , за да влиза директно слънце понякога - защо не ? Но поликарбонат заступорен постоянно над кактусите мисля че не би било удачно.

Подкрепям, слънце без прегради е перфектно. Важна е дозировката. Последните 4-5 години наблюдавам някакво "изостряне" на слънчевото греене, което ме кара да засенчвам частично или напълно в малко по голяма степен, ако мога да го определя - някъде към 20% повече.
Ако правя оранжерия, такава  ще бъде.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: парник
« Отговор #69 -: Юли 03, 2013, 06:26:42 am »

 Е тва ще прави яко жега.. от фейса.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: парник
« Отговор #70 -: Септември 20, 2013, 02:50:32 am »
Много добра тема!
Ма най-доброто е закалено стъкло!
Проблемтата е, че таз година един парник не би ми вършил никаква работа за кактусите, щото нямаше слънце, а само дъждове. А аз мога да си държа кактусите и в къщи.
Ама ще си скова един пък ще видим.
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: парник
« Отговор #71 -: Септември 24, 2013, 02:08:04 am »
Много добра тема!
....
Ама ще си скова един пък ще видим.
 (rofl)
Така, така. То и много слънце е опасно, моят все беше с отворена врата лятото.

Ти направи, зимата я прасенце, я квартиранти вътре можеш турна..  (rofl)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: парник
« Отговор #72 -: Септември 25, 2013, 12:31:44 am »

Проблемтата е, че таз година един парник не би ми вършил никаква работа за кактусите, щото нямаше слънце, а само дъждове. А аз мога да си държа кактусите и в къщи.
...
Троле, парника вдига т-рата с 5 - 10 гр. поне, даже в облачни дни. Освен това пази от дъжд, тоест твойте аргументи от горе просто отпадат. Има кактуси, не щат да тръгнат добре без максимални 30 - 40 гр. В БГ тия си ги има естествено, но не и в Канада на повечето места, дето сме. А то си и има кактуси за отвън, и за вътре. Ще ги местиш и пробваш, докато схванеш къде им е по-добре. Най- трудното ще бъде, да внимаваш да не ги свариш...  то другото лято ще е .. друго.  (sun)  (:|

И ония големите няма да ти са пречкат на входа на балкона поне 4 месеца.  (y)

За при мене 3 кактуса са още в парника, навън е 14 гр., в парника е 31. Часът е 3 - 4 след обяд.
« Последна редакция: Септември 25, 2013, 12:38:30 am от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: парник
« Отговор #73 -: Септември 25, 2013, 03:33:44 am »
На моите си им харесва в къщи, под лампата.
А днес подфанах прост парник. Днес му направих кутията, а утре-другии ден - капака.
За големия май ще намеря закалено стъкло 1/4 " за покрив,отстрани найлон.

 хе- хе болтовете малко дълги са ма ще ги сменя. Не можах да намеря верните.
 (whew)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: парник
« Отговор #74 -: Декември 02, 2013, 01:01:32 am »
Простия парник е много тъп!
Като падне сняг и го затрупва и вече не е парник, а кутия и трябва да го чистя за да стане парник.
 (devil)
Ма то туй се очакваше. (rofl) Въпросът е дали с леките дъски , които съм използвал за капак, ще издържи много сняг.
А пак прочетох цялата тема. Аз тъй правя...
Щото въпроса за парника ме вълнува много.
Ма да не забравяме, че парника има и изкуствено осветление и изкуствено отопление.
Въпрос на цена.
А аз имам цялостен план за комплекс, при които оранжерията е само един от елементите, ама много ми е трудна терминологията. А и като много други неща може да остане на етап планиране.
 (rofl)

Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Кактус БГ

Re: парник
« Отговор #74 -: Декември 02, 2013, 01:01:32 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33