Автор Тема: Leuchtenbergia principis  (Прочетена 10474 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Leuchtenbergia principis
« -: Март 15, 2012, 06:04:26 pm »


Семейство: Кактусови
Научно наименование: Leuchtenbergia principis Hook
Произход: Централно и Северно Мексико
Местообитание: Пустинни и каменисти местности и хълмове до 1800 м надморско равнище.
Стебло: Единично или разклонено, нискорастящо до 25-35 (70) см, сиво-синьо-зелено.
Ребра: Листовидни триъгълни туберкули, достигащи до 10 см на дължина.
Централни бодли: 1-2, достигащи до 10 см на дължина.
Радиални бодли: 10-14, до 5 см дълги.
Цветове: Камбанковидни, жълти, ароматни, достигат до 8 см на дължина и до 6 см в диаметър, появяват се от ареолите на младите туберкули в средата на лятото.
Отглеждане: Средно лесни за отглеждане кактуси. Използвайте стандартен субстрат за кактуси, и не забравяйте да подсигурите добър дренаж. През лятото се нуждаят от излагане на директните слънчеви лъчи. Поливайте пестеливо, като изчаквайте да минат няколко дни след засъхване на почвата между поливките. Корените на този кактус са склонни към лесно загниване. През зимата се държат напълно сухи, в светли помещения при температури не по-ниски от 4 °C. Толерантни са към краткотрайни мразове и застудявания до -7 °C.
Размножаване: От семена и издънки

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #1 -: Март 15, 2012, 09:24:59 pm »
Много интересен вид ,с доста странна форма и невероятно стъбло.Цъфти след осмата година .Лично аз смятам,че се отглежда доста трудно поне от собствен опит.Уморил съм от него поне 7/8 растения до сега.Много лесно хвърля корени особено през зимния период освен това не понася пряка слънчева светлина,защото много бързо прегаря.Преставлява интерес за всеки колекционер.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #2 -: Март 15, 2012, 09:50:45 pm »
Интересен конфликт се получи от прочетеното в мрежата и споделено тук от мен и практическия опит на Андро.  (y)
Аз не се съмнявам в неговия професионализъм и познания в тази област. Радвам се, че започваме една полезна за всички  дискусия и се надявам останалите потребители също да се намесят.  (clap)
Моята задача тук е по-скоро на катализатор който да предизвиква/ускорява и диференцира провеждането на достоверна информация към останалите потребители. Защото много глупости има изписани в Интернетя за отглеждането на кактуси!  (y)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #3 -: Март 15, 2012, 10:34:41 pm »
Андро скивай таз галерия с хабитат на Леухтенбергията  8-|
http://www.kakteenfotos.de/Leuchtenbergia-principis



И аз губя доста малки растения, но съм се убедил, че е или от въшки по корените, или от преполиване  (nod)
Но най-вероятно е, при мен да е било от двете  (wasntme)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #4 -: Март 15, 2012, 10:51:11 pm »
Аз имам 2 мъничета на 2-3 годинки и съм забелязал че са абсолютни "слънчогледи".   Пека си ги директно колкото позволява източната ми тераса, но като се застоят повече от 3-4 дена да не ги завъртя и се накланят яко по посока на най- силното слънцегреене, което получават някъде около 10-12 ч т.е. към юго-изток в моя случай. Че и вода си искат- не са много сушолюбиви в жегите, пък аз много не обичам да поливам  :P
Голяма игарчка са ми да ги въртоля два пъти седмично през лятото, ако не искам да полягат на 60-70 градуса.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #5 -: Март 15, 2012, 11:28:35 pm »
Аз също имам две, но на различна възраст. Ето ги:


Това требе да е на около 4-5 години


А това на 1-2

През изминалата година ги поливах наистина пестеливо,  и бяха разположени на най-светлото и горещо място в моя парник. Понеже съм си експериментатор по душа, двете при засаждането ги 'закопах' в различни субстрати, голямата в преобладаващо минерално-вулканичен а малката в торфено-хумусен със зеолитен мулч. Преди няколко дни ги гледах как изкарват зимата в партера.... и двамата или двете са Ок за сега!  :D Утре ще постна снимки.  (y)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #6 -: Март 16, 2012, 12:24:38 am »
Не съм само аз, който смята, че Leuchtenbergia principis си е чист Ferocactus

…требе да е на около 4-5 години…
Поне на 7 според мен.
Цитат
…А това на 1-2…
Поне на 4.

При мен растат на директно слънце. Върховете на по-старите мамили прегарят, но въпреки това растенията имат здрав и весел вид. Буренак е според мен. Не съм губил досега. Поливането е наравно с "усреднено" отглежданите ми тръни (но и аз съм привърженик на сухия режим). Почва - пак тази за "усреднено" отглеждане…

И при мен се накланят. Мисля, че е съвсем естествено и не бих ги тормозил с въртене.

Има 1 неописана разновидност, наричана засега "trachythele", която силно желая да завъдя:
« Последна редакция: Март 16, 2012, 12:45:30 am от exotica »
Поздрави, Андрей

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #7 -: Март 16, 2012, 12:47:35 am »
На мен отдавна ми се върти в главата че има намесена и Обрегония в извращението на Ферокактуса, но е вероятно прекалено еретична хипотеза... почти като другата ми за слепените чепки банани, оформящи с еволюцията цялостната сфера на пъпеш   (rofl) (rofl) (rofl)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #8 -: Март 16, 2012, 07:40:02 am »
Според мен,след като прочетох вашите мнения проблемът при мен може  да бъде от високите температури, които се вдигат особено през лятото.Оранжерията ми е доста малка около 18 квадрата и може би не е достатъчно добро проветрението и,освен това в Ловеч в последните години през лятото температурите са рекордно високи.Прави ми впечатление ,че когато е много горещо растенията от този вид изпадат в стагнация.Склонен съм и с мнението на Змейчо,че може да е и от преполиване.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #9 -: Март 16, 2012, 10:17:59 am »
Здравейте
И аз уморих една лехтенбергия, беше над 10 год., цъфтя няколко пъти и силно изненадана я намерих изгнила в основата.Беше горещо лято и вероятно съм преполяла изпадналото в стагнация растение.Споделям мнението че много обичат слънцето, не съм сигурна обаче, че прегарят връхчетата от слънце, защото точно най-младите остават зелени, а почервеняват по-старите.Имам нова 3-4 годишна, която дръпна яко последната година, в почвата има и минерали и листовка, коя храница хареса повече не знам.Поливам я много оскъдно, дори проверявам дали няма влага по-дълбоко в почвата.Ако оцелее и цъфне заедно с някой феро, ще се направя на пчеличка и ще имам семена за феробергия :)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #10 -: Март 16, 2012, 11:49:02 pm »
…има намесена и Обрегония в извращението на Ферокактуса…
:D Не, няма. Хромозомният набор, доколкото си спомням четеното кой знае къде, е на чист вид. Обикновено на хибридите е най-малко двоен. Другото, което е - Obregonia е братовчедка на Lophophora и е доста далеч родствено от Ferocactus.
При Leuchtenbergia principis, според мен, нещата стоят по подобен начин спрямо Ferocactus, както бившата Digitostigma caput-medusae към Astrophytum (или по-широко погледнато към Echinocactus, каквито са за мен Astrophytum-ите).
Поздрави, Андрей

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #11 -: Март 24, 2012, 09:05:07 pm »

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #12 -: Март 24, 2012, 09:06:25 pm »
Снимката е уникална!  (y) (beer)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #13 -: Април 12, 2012, 10:50:53 pm »
и аз имам няколко растения за съжаление още не съм виждала цвят. От как полях и са хукнали да растат, дано големите  да се излъжат този сезон. Досега не ми е умирало растение. Имам три големи, две средни от които едното го подарих и малко семеначета  :)/големи и средни според моите снимки/

семеначетата пикирани при хавортиите. Това е в службата ми, почвата е ... нямам думи каква е, аз работя вече 20 години в това училище и в саксиите почвата не е сменена  :$ погледнете ги как пращят от здраве  :D


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #14 -: Април 12, 2012, 11:10:00 pm »
Интересно, ако почвата е от преди 20 години, то тя със сигурност е от градината или някъде наоколо. Като гледам е доста плътна, непропусклива и глинеста. Хм. Това би запазвало корените сухи, при положение че падат малко дъждове.. защото ще се овлажнява само най-горния слой, и корените ще останат сухи (но не 100%, за да ги загуби)... до някъде има логика за едно растение което е предразположено към кореново гниене, но ако корените са 'спечени' в глината и около тях не се образуват влажни кухини в които нормално биха се развивали идеално разни фунги..  (think) та това евентуално, може би ще е идеален вариант за неговото отглеждане. ;)

Кактус БГ

Re: Leuchtenbergia principis
« Отговор #14 -: Април 12, 2012, 11:10:00 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33