Автор Тема: Бодли  (Прочетена 235360 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #780 -: Юни 30, 2014, 04:53:45 pm »

При следващата поръчка ще си поръчам от г-н Веснер един брой свиреп чилиец. Сигурен съм че той ще се сети за кое трънче иде реч.
А тая вечер няма да се спи. Пред очите ми ще е един хаматакантус. Красавец не, ами направо шампион.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #781 -: Юни 30, 2014, 10:19:49 pm »
Едно неизяснено мело...

Най-вероятно иде реч за Meloc.canescens

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #782 -: Юни 30, 2014, 10:54:13 pm »
благодаря.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #783 -: Юли 04, 2014, 04:05:21 pm »
Мелокактус най вероятно еритракантус или азуреус


Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #784 -: Юли 04, 2014, 04:40:14 pm »
Мелокактуса категорично не е erythracanthus. Последния е от групата на ernesti.
По скоро прилича на Meloc.pachyacanthus или евентуално azureus. Поне толкова се вижда от снимката.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #785 -: Юли 04, 2014, 05:02:37 pm »
Благодаря ! Сверявах го със снимки на мелокактуси от итернет, където понякога наименованията не са коректни. При повторна проверка установих, че  има вероятност за съвпадение с Meloc.pachyacanthus и azureus.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #786 -: Юли 05, 2014, 02:28:16 pm »
     Две от любимите ми и бодливи мамиларии, които не бих се наел да именувам  (f) (sun)...



Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Бодли
« Отговор #787 -: Юли 05, 2014, 10:09:31 pm »
     Две от любимите ми и бодливи мамиларии, които не бих се наел да именувам  (f) (sun)...

[img width=1280 height=720]http://i60.tinypic.com/2chooi1.jpg[/img]
[img width=1280 height=720]http://i59.tinypic.com/2vmawww.jpg[/img]
Аз пък се наемам, Ники, щото не ми пука, най-много да се изложа пред целия форум  (rofl) :

1. Mammillaria carnea  (95%)
2. Mammillaria pringlei (99%)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

guest8

  • Гост
Re: Бодли
« Отговор #788 -: Юли 05, 2014, 11:02:53 pm »


нема нищо общо със Столетницата 8)

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #789 -: Юли 15, 2014, 09:17:36 am »
 Ferocactus chrysacanthus

и един от големите феро

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #790 -: Юли 15, 2014, 01:58:55 pm »
От тез бодили ми се разхлопа сърцето.


Интересен факт. Имам едно Феро пилосус . Голямо е горе долу колкото едър грейпфрут. Изтъпанил съм го на пълно слънце, а бодличките му едни нефелни. Направо срам, срам за рода Феровски. Иначе си расте нормално. Чудя се, липсва ли му нещо или е някакъв извратеняк дето се кефи да ме тормози.
Ей го. Вижте го и давайте съвети.


Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Бодли
« Отговор #791 -: Юли 15, 2014, 02:24:50 pm »
Точно копие на този в Бистрица. ;) От Молина ли е?
Според мен тази линия е холандска селекция с много косми и по-фини бодли.
Може и да се промени към по-бодлив след няколко години в по-сурови условия…
На мен лично в този си вид много ми харесва.
Поздрави, Андрей

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #792 -: Юли 16, 2014, 05:52:13 am »
Имам същата форма  F.Pilosus-Холандски е ,но не е селекция, има ги и в природата .Преди 2-3 години видях в една оранжерия същият пуснат за продажба ,огромен около 80см.висок и 50см в диамитър.Не можаха да го продадат беше над 2500лв.
Склери при мен  има същият проблем с този кактус както и с другите форми  на F.Stainesii-и колкото и абсурно да звучи ,те не обичат якото печене по цял ден.При мен западното слънце им се отрази доста неблагоприятно и то на бодлите.Подарих единия на мой комшия, също със западно изложение, но от 16 до 18ч. има хвърлена сянка от съседния блок и после пак го грее до 20 ч.В  същата саксия, същото растение три етажа под мен ,растението почна  да прави огромни бодли ,каквито при мен не искаше да изкара.Другият феро го сложих на източно изложение в друг апартамент и там същото се получи -почна да изкарва яки ,големи бодли.Извода е безспорен.При промяна на по меко слънце ефектът е очевиден.Но не да се  намаляват часовете слънце драстично.Трябват поне 5-6 часа.
За пореден път се убедих ,че западното изложение е много стресиращо и много видове трудно го понасят. Това се отнася и за пълното слънце по цял ден -без почивка от засенчване .Всичко зависи от средата и микроклимата .Почвата е важен фактор, но не първостепенен.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #793 -: Юли 16, 2014, 09:11:56 am »

Не знам дали е холандски " специалитет ". Моят е от Кактус дел сол. Сега се сещам че заедно с него си купих и един Феро шварции. Той също е с много скромни бодлички. Погледнах в папката си. Нямам негова снимка. Ще го щракна като ида на вилата и ще ви го покажа. В интерес на истината снимките на растенията на сайта на Кактус дел сол си бяха с такива бодли. Изкуши ме съотношението цена - размер като бях убеден че за година, две на чист въздух в гората ще се оправят. Само че те упорито отказват. За това си мисля че може да е нещо генетично. 

Съгласен съм с Schmidt че западното изложение е едно от най-лошите за отглеждане на кактуси. От него може би по-лошо е само северното. Според мен за повечето видове най най -добро е юго източното изложение. След това е източното.  Южното става за най- слънцелюбивите видове. За другите трябва да се осигури някаква защита от обедното слънце.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #794 -: Юли 16, 2014, 03:19:48 pm »
Определено Fero.stainesii/pilosus си падат малко странни птици. В Мексико са изтъпанчени на открито без сянка от дървета около тях. Логично би било повече слънце да резултира в по-як бодил. Поради това бях изненадан да видя, че растенията отглеждани под открито небе в Монако бяха със средно развити бодли. Същевременно може би най-добре израсналите и ободлени стайнесита съм виждал в колекцията на Ванюшата. То кое ли в тази знаменита колекция нямаше вид на диво растение.

Кактус БГ

Re: Бодли
« Отговор #794 -: Юли 16, 2014, 03:19:48 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33