Автор Тема: Разпознаване на сукулент  (Прочетена 19217 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен botan

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Разпознаване на сукулент
« Отговор #45 -: Април 04, 2022, 10:09:04 am »
Здравейте! Можете ли да ми определите точния вид на тази Echeveria.
Етиолирана Echeveria 'Perle von Nurnberg'

Неактивен botan

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Разпознаване на сукулент
« Отговор #46 -: Април 05, 2022, 06:03:29 pm »
Здравейте, възможно ли е от тези снимки да потвърдите видовете:

Hawortia attenuata - много стара колекция с неизвестен произход



× Gasteraloe lapaixii var. lapaixii - купено от Ботаническата градина към БАН


Неактивен botan

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Разпознаване на сукулент
« Отговор #47 -: Април 07, 2022, 09:24:31 am »
И още едно растение, получено без име, най-вероятно произлиза от крайморските колекции, винаги расте под формата на барбарон и никога не пуска шипове:

Euphorbia infausta? Някой хибрид?


Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Разпознаване на сукулент
« Отговор #48 -: Април 13, 2022, 01:36:51 am »
Хавортията я имам същата и голямо чудене беше фасциата или атенуата.  Търсил съм в холандските сайтове на прозиводителите на кактусово-сукулентна конфекция от които са доставките в България там я има като fasciata zebra, super zebra, fasciata big band и всякакви подобни култиварни вариации. Но според описанията се бях убедил, че трябва да е attenuata , а не fasciata. Разликата между двата вида пишат, че е основно в това, че attenuata освен белите ивици по външната част на листата има и бели точки по вътрешната страна на листата, докато fasciata от вътрешна страна нямала бели точки, само по външната страна. To добре, обаче има и втори тест с листо, при скъсване листото на fasciata има ясно изразени жилави фибри, докато attenuata нямала такива. (спокойно може да се махне някое от долните по- стари листа) Е, при теста с листото обаче моята има фибри и трябва да е fasciata, нищо, че има точки и по вътрешната страна което било уж признак само за attenuata.

 Изводът ми е че холандците толкова усърдно са ги кръстосвали, че отдавна са придобили гените и характеристиките и на двата вида, и тряба да следим само ширината и плътността на външните черти, за да сверяваме от техните сайтове дали е cv Зебра, Биг зебра, Биг Банд или там каквото са измислили. Ето още един източник на инфо сравняващо двата вида https://worldofgardenplants.com/haworthia-fasciata-vs-haworthia-attenuata/
П.П. Започват на много места да наричат Хавортиите без прозочета (алоеподобните на вид) вече Хавортиопсис, явно поредни прегрупирания и преименувания.

Гастералоето сигурно е такова каквото са го писали. Има видимо гастериева жилка.

Еуфорбията и тя би трбвало да е точно infausta. И по детките които пуска прилича и е една идея по- змиевдна от обеса (обеса и тя може да етиолира доста)

Неактивен botan

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Разпознаване на сукулент
« Отговор #49 -: Април 15, 2022, 11:19:37 am »
Да, в последстивие и аз видях, че са разцепили рода на Haworthia, Haworthiopsis и Tulista. В хавортиопсиса попадат и растения с прозорчета, като H. tessellata  и H. bruynsii. Това е ключа от публикацията, основната разлика между трите рода е в структурата на цвета:
Цитат
4. Flowers arcuate; inner and outer tepal whorls not adherent; style arcuate; leaves smooth, pubescent, or rugulose . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Haworthia

4. Flowers straight; inner and outer tepal whorls adherent; style straight; leaves smooth or with white,
subtuberculate to subspinescent spots on lower or both surfaces . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5

5. Flowers obcapitate and abruptly joined to pedicel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tulista

5. Flowers obclavate and tapering (substipitate) to pedicel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Haworthiopsis
На моя хавортиопсис също ми се видяха жилки, макар и не така добре обособени както на снимката на фасциатата и това ме разколеба. Зебра е народно име, което холандците използват и за двата вида. Big Band (с големи ивици) & Super Zebra (с още по-големи ивици) са отделни сортове. Тук може да видиш разликата между обикновената и Big Band, макар че не са ги обозначили особено добре: https://plantsam.com/haworthiopsis-attenuata-big-band/

Гастералоето не знам как се води в БАН, само си спомням, че от там съм го взимал и предположих, че може тази информация да е в полза при определянето. В стария ми списък съм го записал като x Gasterhaworthia bayfieldii, което определено не е.

За млечката изобщо не съм сигурен. Определено е от мелоформис групата, но не е етиолирана - расте си колумнарно, като редува дебели и тънки участъци. Прилича ми и на ‘William Denton’

Кактус БГ

Re: Разпознаване на сукулент
« Отговор #49 -: Април 15, 2022, 11:19:37 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33