Автор Тема: Летен покой  (Прочетена 6597 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Летен покой
« Отговор #15 -: Юли 09, 2014, 03:30:44 am »
Летен покой ? Къде е лятото тази година? То няма  прираст за какво да почиват?Три месеца  почиваха, като ги пазех от всекидневните валежи , липсата на слънце и ниските температури. Абстрахирам се от това, какво трябва да се прави.Още повече да сравнявам хабитатните  условия с нашите, мисля че е неуместно.Това при мен никога не е било водещо .Ако има якя жега-без дъждове, над 30 гр. продължително време, мога и да им спра поливането за максимум 10 дни.При мен напича яко на запад ,  дехидратират се  и изгарят след това.В нормални лета това го правя последните 10дни на юли.Всичко е относително, зависи  кога съм на почивка.При такова лято, като тази година въобще не си  мисля  за  покой .Ако има условия ще почиват, като  му дойде времето.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Летен покой
« Отговор #16 -: Юли 09, 2014, 08:31:46 am »

Най - лесно е просто да кажа - Съгласен съм с Schmidt, но нали съм Склери-то не мога така с едно изречение.

За сравнение с хабитатни и наши условия и дума не може да става. Факторите които влияят са прекалено много. Ако трябва по-образно да го кажа моите трънчета изпадат в лятна стагнация тогава когато аз изпадам в лятно безсъние. Когато цяла вечер се въртиш, и чаршафите ти стават мокри. Когато седиш и чувстваш че не ти достига въздух. Когато имаш чувство че си в сауната, и то облечен с кожух, е тогава и трънчетата явно се чувстват така и изключват. Ако забелязвате изрично подчертах че става въпрос за безсъние, а не за жега по обяд. Тоест минималните температури не падат под двайсет и пет че и повече градуса. В условия като сегашните когато нощем  все още се завивам с едно нещо като чаршаф ама по-плътно / Не знам жената как точно го нарича / трънчетата се чувстват прекрасно и дори нямат намерение да си помислят за лятна отпуска. Друг е въпроса че вие говорите за разреждане на поливките през десет дена, а аз така поливам сега. Когато кактусите стагнират спирам да поливам.  Тъй като моята колекция не е голяма единственото което правя е да ги преместя на сянка. Слънце да ги огрява само сутрин до към единайсет, дванайсет часа. Почна ли нощем да дишам нормално възстановявам поливките и това е. 

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Летен покой
« Отговор #17 -: Юли 09, 2014, 11:23:02 am »
pri men , stagnatsq ili ne , syshtq e . polivam gi  :D
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Летен покой
« Отговор #18 -: Юли 10, 2014, 10:58:14 pm »

... Ако трябва по-образно да го кажа моите трънчета изпадат в лятна стагнация тогава когато аз изпадам в лятно безсъние. Когато цяла вечер се въртиш, и чаршафите ти стават мокри. Когато седиш и чувстваш че не ти достига въздух. Когато имаш чувство че си в сауната, и то облечен с кожух, е тогава и трънчетата явно се чувстват така и изключват. Ако забелязвате изрично подчертах че става въпрос за безсъние, а не за жега по обяд. Тоест минималните температури не падат под двайсет и пет че и повече градуса. ...

Дам.. ние в Балканя го нямаме тоз проблем. ;) Минималните в последните няколко дни са между 11 и 14 градуса.  :P

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Летен покой
« Отговор #19 -: Юли 11, 2014, 09:58:34 am »
Да , Джони , това е предимството да си балканджия  (y) :)
Примера с Tempe, Arizona. го дадох не за да сравнявам нашите с тамошните условия , а за да се види , че те просто няма как да се сравняват  :) Това е от ясно , по-ясно ! Нима си мислите , че гледайки температурите в Аризона аз спирам да поливам моите кактуси  (rofl) (rofl) 
В Хасково под найлона дори в най-горещите лета , през юли и август кактусите ми се поливат веднъж седмично. През пролетта и есента - веднъж на две седмици. Това е поливният им режим . Няма значение какво е времето. Няма значение какъв е видът. Аз живея на 150км. от тях и ги виждам рядко. Поливките им по посоченият по-горе режим през последните 10 години се извършва изцяло от майка ми /жива и здрава да е / и не съм имал никакви летни загуби.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Летен покой
« Отговор #20 -: Август 01, 2014, 11:18:55 pm »
Някои си стагнират, щото така им е заложено, особено тръгналите рано, през март примерно още. Да, и за мене на 10 дни е нормално, като спирам да поливам го правя за 2 месеца примерно или повече. Ама мойте са предимно вкъщи, дето минималните са 20 - 25 тия дни, че и навънка стана от няколко дена жега. Големите са по-склонни да стагнират, щото са достигнали оптималния размер и няма за къде да бързат. Семеначетата гледат да растат, стига да не е студено за тях. Спрат ли да пускат бодлички на върха пресни, значи почиват(или нещо не им е в ред друго).
Е, някои не се боят от лятна вода и могат да се пробват с леки поливки, да се види дали тръгват. Наистина си зависи от условията. Мексиканците тръгват късно и много не почиват юли и август, но тия от щатите или Ю. Америка са по-склонни.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Летен покой
« Отговор #21 -: Юни 07, 2015, 07:13:47 am »

Този нотокактус (Parodia crassigibba) завърши правенето на бодлите и явно изпада в покой, другата и тя е на същия стадий почти.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Летен покой
« Отговор #22 -: Юни 08, 2015, 09:48:04 am »
7G , да ти призная честно , никога не бих предположил, че канадските кактуси могат да изпаднат в летен покой  :) Вероятно това може да се случи, ако кактуса е в отопляема стая. Защото ако ми кажеш , че имате и `тропически нощи` съвсем ще ме ошашавиш  :D (y)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Летен покой
« Отговор #23 -: Юни 09, 2015, 02:22:29 am »
7G , да ти призная честно , никога не бих предположил, че канадските кактуси могат да изпаднат в летен покой  :) Вероятно това може да се случи, ако кактуса е в отопляема стая. Защото ако ми кажеш , че имате и `тропически нощи` съвсем ще ме ошашавиш  :D (y)
Повечето ми кактуси са в отопляема стая, тия също. Обаче климата се затопля, лятото вече някои отделни нощи е 15 - 16 градуса, тропици...  ;)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ

Re: Летен покой
« Отговор #23 -: Юни 09, 2015, 02:22:29 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33