Автор Тема: Врагът кактусов не спи!  (Прочетена 33630 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Врагът кактусов не спи!
« -: Май 30, 2012, 12:23:57 am »
Такъв накъкан месец май не си спомням… горе-долу откакто и такава зима като изминалата. Но, не е това проблемът. Тъкмо се зарадвах, че всичките дворни Opuntia-и са презимували и вече бълват нови членчета (освен lindheimerii), а 3 вида и пъпки, и ООООООооооооооо!!! Охлюви! (headbang) Отидоха всички пъпки и повечето нови членчета на humifusa, единствената пъпка и доста членчета на winteriana… Насипах Каунтер 5Г, но - "след дъжд - качулка"…  ;( Бесен съм! :S БЕСЕН! (devil)
Поздрави, Андрей

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #1 -: Май 30, 2012, 07:45:45 pm »
Да споделя само, че не си сам в ядът си.  Тази сутрин с прискърбие констатирах моменталната и тотална смърт на Навахойката, която съвсем скоро ме радваше с цвят  ;(
Кафява гъба беше разкашкала цялата вътрешност на трънчето... и това е станало за има- няма 3-4 дена откакто последно бях правил по- обстоен оглед на всички кактуси.   Навахойката замина в коша, а съм отделил и един Ехинокактус платикантус, който съмнително се е сгърчил в основата, но уж не е мек. Ако е жив до утре сутрин, ще му направя обстойна коренова инспекция и ако има нужда дисекция, но може би и той ще замине в коша в крайна сметка.
Първите по- сериозни жертви за сезона цъфнаха в синхрон с 10 дневния мрак и непрестанни валежи. (headbang)

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #2 -: Май 30, 2012, 09:38:50 pm »
Ужас...може би трябваше да я прибереш от терасата на някое по-топло местенце...лошото е, че и аз не прибрах моите   (think)

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #3 -: Май 30, 2012, 10:15:09 pm »
Жалко. Моите почти всички са на открито. Даже ги полях малко тия дни. Дано ми се размине.
Спаси ли поне твърдия диск? Юни също ще е дъждовен май: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4848031

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #4 -: Май 30, 2012, 11:24:10 pm »

Спаси ли поне твърдия диск? Юни също ще е дъждовен май: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4848031

Ха ха не се знае още  :D За 33 часа е преровен 46% от диска, остават някакви си още само около 38 часа... според таймера, а си мислех, че за 3-4, айде до 10-15 часа ще бъде сторено, но не би  (rock)
5120 лоши сектора открити, 5106 оправени... сигурно до петък ще имам шанс да пробвам да го подкарам, освен ако сутринта не спрат пак тока, както е обичайната практика и тогава цялата работа ще отиде на кино (чудо е че цели 30 часа не е имало спиране на тока). Не знам при вас как е но при нас ЕВН постоянно си спират тока от едно 2-3 години насам, все едно сме 1990-та, гаси, пали, по 2-3 пъти на ден, обикновено за 5-10 минути, но то самото премигване е достатъчно да омаже всичко. Пък аз UPS и нямам.

Май е време да спра с оф топика в темата  :x (angel)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #5 -: Май 30, 2012, 11:42:16 pm »
el pistolero, заболя ме за трънчето, все 1 е мое! ;( шит хепънс, дет' има 1 арменска приказка… Ранго няма да спре да ги въди. При мен paradinei се опитва да ритне камбаната вече месец, но държи все още няколко клетки с хлорофил и не ще да се гътва, аз пък не ща да му помагам. Повтарям му ежедневно, че е як и има сили да живее. Истината е, че нямям какво повече да направя за него - минал е всички възможни обработки след изненадващата загуба на по-голямата част от главния корен посред най-растежното време. Последващите обработки също продължават… Ако наистина по чудо се възстанови, ще му лепна на табелката и 1 медал за храброст, който собственоръчно ще направя! :D И, отново истината - боли ме за всяко трънче, което губя! Слава Богу, че са единици и, че вече е лесно да се намери всичко…

Имай предвид, че бившите Navajoa са от по-трудните Pediocactus-и. Дори и да си гуру в отглеждането им, пак ще имаш такива дет' мрат просто ей-така…
Поздрави, Андрей

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #6 -: Юни 01, 2012, 06:19:01 pm »
Аз определено имам проблем с гъбичките:

Неактивен Лофопорко

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 94
  • Activity:
    0%
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #7 -: Юни 01, 2012, 07:22:00 pm »
На това не му даваи да отваря шапки и да хвърля спори защото ще ги имаш завинаги.Ужасна напаст!
Казват му 'inky cap'

http://www.google.bg/search?q=inky+cap+mushrooms&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #8 -: Юни 01, 2012, 07:30:59 pm »
:) Шегувам се, наскубах ги и ги сложих в саксията само за снимката ...

Неактивен Лофопорко

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 94
  • Activity:
    0%
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #9 -: Юни 01, 2012, 07:40:58 pm »
 :D :D
В доматите на жана ми се появиха и няма отърване.А ги полея и веднага изкачат гадовете.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #10 -: Юни 06, 2012, 04:38:38 pm »
Тези петна ги забелязах в началото на март, веднага ги пратих в инфекциозното и нищо повече не направих, в смисъл някакво периодично третиране с фунгицид.Само ги поливам веднъж седмично.
Ако е заболяване, не трябваше ли досега да се скапят?


Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #11 -: Юни 07, 2012, 12:13:04 am »
Аз бих им направил вана с 3% белина за до 10 минути, после обилно плакнене с вода. След това 1 - 2 дни да съхнат с голи корени, после засаждане в задължително стерилизирана смеска и след още 2 - 3 дни опръскване с Топсин М и поливане с Инфинито. И след това целия растежен сезон застъпващи се обработки с тези препарати и редуване с други фунгициди.
Поздрави, Андрей

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #12 -: Юни 07, 2012, 10:26:56 am »

Това са две ферита които вероятно са зимували в хладно помещение с повишена въздушна влажност. Тези червени петна са гъба / латинското и име не мога да цитирам по памет / която не навлиза в дълбочина и не е опасна за живота на растението, но доста разваля външния му вид както е видно от снимката.  Тая гъба е голям любител на Ферокактусите, и до някъде на Астрофитумите. При Астрофитумите обаче обикновено обхваща долната част на стъблото, близко до кореновата шейка, а при Ферокактусите се разпространява по цялото стъбло, като е най-концентрирана в участъците където проветряването е най-трудно.
От тук на татък има два вариянта на действие. Ако имаш достатъчно ферите и не държиш на тези просто ги изхвърляш. Ако са ти ценни, и не искаш да се разделиш с тях  ги слагаш на най-слънчевото място което можеш да им осигуриш. Може едно профилактично пръскане с Метилтопсин, но по принцип не е нужно. / Трябвало е да ги напръскаш профилактично преди зазимяването / След няколко години, живот и здраве, растенията ще порастнат и тези грозни участъци ще се скрият надолу.  Ако обаче зимуват при същите условия вероятно на пролет ще имат нови поразени участъци.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #13 -: Юни 07, 2012, 10:38:04 am »
Да, ферота са, имам достатъчно и не ми се занимава с тях.Че беше студено помещението, беше, но не и влажно, по-малки ферота не се разболяха, а вероятно се е случвало температури под нулата.Едно младо ерио измръзна, горната му половина се кашна.Ще ги оставя сами да се борят с гъбата, тест на имунитета им.Само с метилтопсин от време на време може.Има мегдан да растът, така че  петната след години ще се скрият.
Благодаря за отговорите.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #14 -: Юни 07, 2012, 01:49:05 pm »
много охльови тази година и дъждъг ги стимулира да "тичат" из алпинеума ми и да се  гощават с опунции и семпервивуми  (whew)



Кактус БГ

Re: Врагът кактусов не спи!
« Отговор #14 -: Юни 07, 2012, 01:49:05 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33