Автор Тема: Разбиване на митове и легенди при отглеждането на кактуси  (Прочетена 18610 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Разбичкай корените на не млад ферокактус, полей веднага и да видим какъв ще е резултатът след няколко месеца. При склеро, педио, анцистро и прочие щуротии и наличие на ранички по корените моментално поливане ги обрича на мъка. А липсата на загуби води до следното заключение - кактусите растат въпреки положените усилия на собственика.

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Напълно съм съгласен с Asensy.Когато отглеждаш по малък брой растения шансовите за загуби е и по малък.Лично аз доста години съм поливал веднага и естествено съм губил растения и имам горчивия опит в това.Друг е въпросът,че всичко е и относително не винаги съм имал жертви.През последните години,обаче задължително изчаквам поне седмица,за всеки случай,никой не ме гони.А освен това не че съм старомоден,но вярвам на този испитан с годините на кактусчийството метод/сеене в сух субстрат и изчакване с поливането/ е по верния. (y)

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
  Подкрепям мнението на Асен.Различно е дали пресаждаш млади или стари растения. Преди 2 години пресадих огромен феро без да свалям почвата от корените, против правилата, така както се прави с другите не кактуси, които отглеждаме...просто счупих старата саксия и прехвърлих в новата, естествено добавих и нов субстрат.Но пак не си позволих да полея веднага.
  Случвало ми се е да губя растения след пресаждане, не знам защо,след като съм спазила всички правила...може би предизвикваме стрес  :) , все пак в природата си растат там, където са се родили.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Затова аз съм приел принципа да пресаждам растенията си през зимата. След Нова година започвам, че чак до февруари.От една страна те са в състояние на растежен покой, стария им субстрат е сух, подготвения нов/ той вече е готов/ също. И пресаждането става тихо и мирно и кактусът даже и не разбира, че е в нова саксия или нова почва. :)
Valyo

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Когато мога също пресаждам като Valyo зимата или есента преди да си приспя децата а почвата обеззаразявам освен с топсин в микровълновата :)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Спор няма, че зимата е най-подходящия сезон за пресаждане на кактуси. Темата обаче е "Разбиване на митове". Аз продължавам да развенчавам този мит и ще продължа да го правя. Когато цифрите говорят, боговете мълчат. Съгласен съм обаче, че има супер неподходящи моменти за пресаждане, когато растенията са оставени продължително на студено и влажно, или недай си боже и тъмно.. но, ако се придържаме към оптималните условия на отглеждане след присаждането няма никаква опасност от загниване на корени и прочие, а растенията се съвземат по-бързо и периода на стрес се намалява. ;) Алилуя! :)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

Усещам че с годинките ставам повече или по - малко фаталист. Каквото има да стане ще стане независимо кога, как, в какво и с какво е пресадено трънчето.  Вярно е че подавляващотото болшинство кактуси пресадени и поляти веднага оцеляват. Също толкова вярно е и че кактуси поляти седмица, две след пресаждането след няколко дена се скашкват като презряла мушмула.

Неактивен kerin2

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 131
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Съгласен съм, че трябва да се изчаква с поливането...
Преди години имах грешката да полея семеначе на Blossfeldia minima минути след като е засадено. Резултатът беше фатален - финният епидермис се спука. Подобна грешка имах и с лофофора, резултатът беше моментално гниене.
От както поливам седмица след засаждането жертвите станаха значително по малко, но не бих казал, че ги няма въпреки спазването на това правило.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Аз продължавам да развенчавам този мит и ще продължа да го правя. Когато цифрите говорят, боговете мълчат. Съгласен съм обаче, че има супер неподходящи моменти за пресаждане, когато растенията са оставени продължително на студено и влажно, или недай си боже и тъмно.. но, ако се придържаме към оптималните условия на отглеждане след присаждането няма никаква опасност от загниване на корени и прочие, а растенията се съвземат по-бързо и периода на стрес се намалява. ;) Алилуя! :)

Разбира се, че всички си правим каквото искаме със собствените си кактуси :).Но дали отложеното за след седмица  поливане е мит, не че моят опит е много голям, но все пак, Джони, хайде изчакай още няколко години и тогава го развенчавай.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
....
Разбира се, че всички си правим каквото искаме със собствените си кактуси :).Но дали отложеното за след седмица  поливане е мит, не че моят опит е много голям, но все пак, Джони, хайде изчакай още няколко години и тогава го развенчавай.

Защо да чакам?  :D Нали трупам опит, а и работя с количества - което е по-важно в този случай. ;)
Когато един експеримент се повтори 500 или 1000 пъти без някакви странични ефекти и завършва винаги успешно, през различни сезони, но при определени условия, редно ли е да се обявява за неуспешен?  (think)

Неактивен tania1704

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 148
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Трупането на опит означава и продължителност...не само количества.Нищо не пречи да си правиш заключения,за това кое е приложимо и важи за твоята колекция при твоите условия.И то се отнася за всеки от нас.За това винаги се отнасям с известни резерви към съветите давани от други,както и също така рядко давам съвети.Изложението,влажността,местоположението е важно за всяка колекция и е уникално.И освен спазването на някои общовалидни правила нищо не пречи да експериментираш и развенчаваш всякакви митове.Преди години черпейки информация предимно от руски книги,останах с впечатлението,че отглеждането на мело- и дискокактуси е много трудно осъществимо.И понеже не повярвах....сега след 15 години имам доста богата колекция и от двата рода...при това повечето отгледани от семеначета.Пак така преди години започнах да пресаждам през зимата...всичко базиращо се на личен опит...Но единственото в което съм стопроцентово сигурна е,че никой съвет не е абсолютен.Просто трябва да сме достатъчно гъвкави и любопитни...и да не спираме да експериментираме.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Трупането на опит означава и продължителност...не само количества...

"Количествата" се явяват като катализатор за трупането на опит и скъсяват продължителността. ;)
През тези две години, едната от които бях кандидат кактусар и една година като истински какрусар, един наистина кратък период, през мойте ръце преминаха доста кактуси, преминаха и останаха живи и здрави което е по-важното. ;)
За това време обаче аз осъзнах че трябва да се науча да разбирам езикът на кактусите а не да чета из интернетя и да вярвам в митове, легенди и предсказания. Иначе, по душа съм си експериментатор..  :D (y)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Ще дам един пример от преди доста години.
В предишния клуб по-опитен в присадките кактусар показва тънкости на няколко по-неопитни. И така - взимаме остър скалпел или бръснарско ножче. Поради липса на такова в момента ще режем с каквото ни падне. Дезинфекцираме със спирт. Такъв нямаме, затова импровизираме с вода. Стягаме с ластици и прочее. Иска ли някой да си заплюе трънчето? А, не! Никой не иска. Само Тони Рикевски. След няколко дена се вижда, че присадката е успешна. Тони си прибира присадката.
От горепосоченото дали може да се извади заключението, че е мит да се дезинфекцира инструмента? Явно според някои ще може.

Друг пример.
Приятели кактусари, заразени от модата да качват щяло и нещяло на подложки започват да лепят. Аз споделям с тях своя опит, но те не слушат. Режат подложката ниско, където проводящата тъкан е много твърда, не правят фаски нито на нея, нито на присаждания кактус, не се стремят да целят двете проводящи, почти не осъществяват натиск за прилепване. И въпреки всичко процентът на успеваемост беше почти 100. Моите съвети висяха във въздуха, защото "когато фактите говорят и боговете мълчат". Но мина година-две, начинът на работа остана непроменен, късметът на начинаещия изчезна и в момента процентът на успеваемост рязко обърна своята посока.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Дам.. сложно нещо са кактусите, и за това съм чел. :) Не бива да забравяме и за късмета на начинаещите! Аз обаче съм и практичен човек, уча се от грешките си. ;) Надявам се, че след десетина години някой може да ме вземе и на сериозно. :D Със сигурност ще продължа да си поливам трънчетата веднага след пресаждане, за да трупам опит и набирам експириънс.
Само за протокола споменавам, че до момента имам около 700 трънчета пресадени от мен при закупуването и над половината от тях пресадени на следващата година в по-голям съд. Всичките след пресаждането биват грижливо и внимателно поливани с 1% разтвор на топсин М и до сега нямам нито едно растение загубено след пресаждане. Голям късметлия съм вече почти 2 години, а? :) Надявам се този каръшки късмет да не ме напуска изобщо. :) (y) (y)
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 12:49:02 am от John Stalker »

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33