Автор Тема: Саксии за кактуси  (Прочетена 52609 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #15 -: Август 19, 2012, 08:55:19 pm »
Днес бях впечатлен от нещо което бързам да споделя с вас! Саксии хем квадратни, хем керамични!!! :D
Очаквам да се получи една плодотворна за всички ни дискусия при определянето на положителните и отрицателните страни на това изделие.  (y)



И да не забравя да спомена, тези саксии ми бяха предоставени за тестване и окачествяване от младежа който е пуснал тази тема, който се оказа мой градски.  (y)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #16 -: Август 19, 2012, 09:10:44 pm »
На първо четене едно отворче за отцеждане на водата е крайно недостатъчно. Иначе изглеждат хубави.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #17 -: Август 19, 2012, 09:22:17 pm »
На първо четене едно отворче за отцеждане на водата е крайно недостатъчно. Иначе изглеждат хубави.

Това ми беше и на мен първата забележка, ще бъдат добавени още 4 такива отвора.  (y)
Втората ми забележка е относно здравината, при падане от 70 см на твърд под саксията се чупи, успях да счупя една и с голи ръце. В момента съм накиснал натрошените парчета за pH-тест, утре сутринта ще премеря и докладвам. (y)

Положителните страни на първо четене според мен са, способноста на керамиката да поема и отдава влага, светлия цвят които ще отразява светлината и ще доведе до по-малко затопляне на почвата вътре и респективно на корените. При средно горещ ден в моя парник при температура на въздуха около 44 градуса измерени на сянка и на нивото на което са разположени кактусите, температурата измерена между две саксии беше 60 градуса! Надявам се, че при тези саксии тя ще е поне с 10 градуса по-ниска.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #18 -: Август 20, 2012, 08:55:21 am »
Цитат
ще бъдат добавени още 4 такива отвора

ако някой в троян ги прави нека бъдат 4 двойно по-големи отвора  ;)
тези малките се затлачват  (nod)
и да направи още артикули - по високи, ниски и широки като терини :)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #19 -: Август 20, 2012, 10:44:37 am »

Тоя белия цвят не ми се връзва много с понятието - керамика. Да не би да са фаянсови, или порцеланови?  Макар че чак порцеланови едва ли. Или може би са гледжосани? Ако са гледжосани свойствата им на практика са като на пластмасовите. Само дето са малко по- тежки и чупливи.
 
Керамичната саксийка трябва да е порьозна. Тоест като я напълниш с мокра пръст влагата да избие под формата на петна по стените на саксията.  Това и качество е нож с две остриета. При видове които се поливат рядко, и изискването почвата да исъхва бързо е основно това качество е голям плюс.  При видове които искат по-редовно и обилно поливане това свойство се оказва отрицателно защото корените на растението следвайки влагата и се концентрират близо до стените на саксията. Там температурата на почвата е по-висока / обяснимо защо / и това затормозява работата на корените. Освен това по-бързото изпарение на влагата налага по-чести поливки, а това води до по-бързо засоляване на почвата. Влагата се изпарява, но солите съдържащи се в нея остават в почвата.  Това по-бързо засоляване налага по-често пресаждане, тоест смяна на почвата.

Така че ако имах възможност сам да си направя керамични саксии бих ги направил квадратни, с възможно най-мното дренажни отвори и не на последно място относително тесни и дълбоки. Да стават за видове с реповидни корени. Разбира се не е лошо да има и няколко с по-нормални размери за трънчета с капризни , но не реповидни корени. Все пак бошинството видове особено капризни на тема поливка са с репи под земята.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #20 -: Август 20, 2012, 11:20:46 am »
За мен черните са прекалено тъмни, защото повечето ми кактуси са на изток и сутрин страшно се нагряват (nod)
Такива по-бели са ми добре  (wasntme)
Най са ми удобни да са 6-7ци и да са 8-9см дълбоки :)
Важно е и да са без кант горе, защото заема място  :D Когато се наредят 50 саксийки и има кант от двете страни по 2-3мм това става 20-30см, което си е доста място (nod)
Хубаво е, ако нямат чинийки да имат крачета или поне някакав релеф, за да могат да се изтичат добре  :)
Много претенции много нЯщо  (rofl) (f)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Хубави саксии :)
« Отговор #21 -: Август 20, 2012, 03:29:39 pm »
Намерих една страничка с хубави саксии и реших да шерна  (wasntme)
http://www.newgrowthdesigns.com
Разбира се са кръгли, но не пречи да се ползват като идеи за квадратни (sun)

за репи  :) (аз такава бих ползвал за Леухтенбергия (nod))
много ефектно изглежда  (nod)


за кактуси с къси корени като феровци


Нещо като теринка за семеначета  (sun)

Неактивен sluncho.77

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 46
  • Activity:
    0%
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #22 -: Август 20, 2012, 06:47:14 pm »
Последните саксий ми хванаха окото за хубави Бонсай.  :)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #23 -: Август 20, 2012, 07:10:04 pm »
Oпасявам се че единичната цена, а и теглото и обема който заемат (съответно и цената за транспорт) набързо ще охладят ентусиазма ви  :D
100-200 броя керамични саксийки 7х7 с тегло от по 100-тина грама или общо 10-20 кг..., а и цената едва ли би могла да подне под 0,5-1лв за брой заради вложените материали и труд за направата им. Е за единични бройки до 10-на 20 бр като за  няколко колекционни по- едри кактуса биха намерили приложение, но за масовото ползване на стотици бройки ме съмнява освен, ако цената не е уникално примамлива вследствие на някакво ноухау в призводството на керамични изделия, че да могат да конкурират пластмасовите си аналози.  :) 

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #24 -: Август 20, 2012, 08:12:25 pm »
Аз, ако видя от малките до 3лв ще си я купя  :D от по-големите бих дал 5-6лв  :)
ти все едно от Китай ги внасяш, че ги даваш по 50стинки  :D

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #25 -: Август 20, 2012, 08:30:32 pm »

Тоя белия цвят не ми се връзва много с понятието - керамика. Да не би да са фаянсови, или порцеланови?  Макар че чак порцеланови едва ли. Или може би са гледжосани? Ако са гледжосани свойствата им на практика са като на пластмасовите. Само дето са малко по- тежки и чупливи.
 
..

Надявам се, че Пламен ще се намеси в дискусията да каже от какво точно ги прави. Могат да се правят и от глина, но ще бъдат значително по-скъпи заради технологията. (y)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #26 -: Август 20, 2012, 08:31:50 pm »
От по-малките саксии имам някакъв резерв. С по-големите съм си направо в криза. Имам две свободни 18/18/25 от Андро. Обаче феротата, ревящи за пресаждане са четири. Та ако някой има излишни подобни, може и да не са толко дълбоки, готов съм на бартер или кеш. Става дума за саксии без сантиметров обърнат ръб.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Най-добрия грънчар в нета :)
« Отговор #27 -: Август 20, 2012, 09:04:49 pm »
На тази страница можете да откриете уникални саксии  (nod) (wasntme)
Наистина уникални 8)
Kitoi
http://plants-pottery-photo.blogspot.com/
http://picssr.com/photos/45615616@N00/

Човекът е съчетал красотата на своите творения с красотата на кактуси, сукуленти и редки растения  8-| wooow



« Последна редакция: Август 20, 2012, 09:28:34 pm от zmei4o »

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #28 -: Август 20, 2012, 09:52:07 pm »
Аз, ако видя от малките до 3лв ще си я купя  :D от по-големите бих дал 5-6лв  :)
ти все едно от Китай ги внасяш, че ги даваш по 50стинки  :D

Да, де ще си купиш една- две, не 100  ;)
Ако си прочел какво съм писал(не през три думи една), ще видиш, че цена не съм определял, а само размишлявах над идеята за прилагане в масовост на подобни саксийки. И казах че едва ли би могла да падне цената под 0,5-1лв за тези малките, за да станат конкурентни на пластмасовите, а за големите/ литровите, пък изобщо... това са килограми материал и в Китай даже няма да ти ги дадат за стотинки- не съм и твърдял подобно нещо, че трябва да са 50 с'тинки.   ;)
На мен също ми харесват керамични саксии и навремето си търсех няколко от по- плитките и широки като за Ферота и Грузонита, но уви не открих по магазините подходящи и си карам на пластмаса 14х 14 с керемиден цвят.  :(

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #29 -: Август 20, 2012, 10:04:47 pm »
Мда.. цената също е определяща. Примерно ако подобна саксия седмичка струва на дребно 40 стотинки, по колко бихте си купили?  (think)

Кактус БГ

Re: Саксии за кактуси
« Отговор #29 -: Август 20, 2012, 10:04:47 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33