Автор Тема: Саксии за кактуси  (Прочетена 52618 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #30 -: Август 20, 2012, 11:03:58 pm »
Аз бих пробвал с 50 броя ако тежат до 10-тина кила и не станат на сол по Еконта  :)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #31 -: Август 21, 2012, 10:25:24 am »
Преди да поръчвате стотици керамични саксийки помислете за предимствата и недостатъците. Да сте видяли някъде в нета солидна колекция в керамични саксии? Може би само в някоя руска ботаническа градина, и то ако снимките са от преди половин век.  Заемат повече място. Заради свойствата на материала от който са направени няма как стените им да са по милиметър, два дебелина. Десетократно по - тежки са. Не са и особено трайни / за негледжосаната керамика иде реч /  Устойчиви са на слънце, но са чупливи, и от влагата започват да се ронят след няколко години.  Колекция в керамични саксии означава повече място за зимното прибиране в къщи, и доста по-солидни рафтове за подреждане.  Да оставим на страна хамалогията по внасянето и изнасянето. 
Аз лично бих използвал керамични саксии само в два строго специфични случая. Първо за видове с особено капризна коренова система / това означава десетина, не повече, саксийки поне в моя случай / , и също единични бройки за растения с особено голяма естетическа стойност.  Ефектни саксии от типа дето ни показва Змейчо с още по ефектно растение в тях разположени някъде вътре в дома или офиса. Не в оранжерията при останалите трънчета.


Р.р. - Съжалявам ако с тези си думи се оказвам спирачка за бизнеса на приятеля на Джони, който се оказа и мой адаш, но наистина според мен керамичните саксийки не са универсални. Определено една малка колекция от петдесетина растения би изглеждала перфектно разположена в качествена керамика, но колекция на истински запален любител с няколко стотин растения -  не става. Поне според мен.   

Неактивен chernevski

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 90
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Саксии за кактуси
« Отговор #32 -: Август 21, 2012, 12:08:58 pm »
Здравейте на всички  (hi)
Виждам, че моите саксии са ви заинтересували. Материалът от който са направени е Отпадъка на порцелана (порцелин) смесен с каолин така наречената (бяла маса за градински фигурки) и е изпечен на 1200 градуса. Позорен материал е (поема вода), също така са не гледжосвани, ако се глазират стават като порцеланова плочка. (rofl)
Вътрешният размер е 6х6х6,5 см., външният размер е 7х7х7,2 см.  теглото им е 150g. По принцип за отворите на дъното не е проблем да са повече, имат си четири крачета, но нямат подложки.  :) А въпроса за цената още не съм го уточнил понеже до сега си правих само за мен между другите фигури ( но цената няма да надхвърля 0,50лв). До няколко дни ще ви напиша окончателната цена (party)
Ако има заинтересовани мога да направя и други модели, приемам предложения (nod)   

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #33 -: Август 21, 2012, 12:58:43 pm »
Интересно ми е дали ще може да се направят със същата форма, но с един друг нетипичен размер на стените- вътрешни размери 16 х 16 х 12 см   и 18 х 18 х 14 см. с поне 6-7 отвора отдолу с диаметър на дупките 6-8 мм и крачета, повдигащи саксията на 5-6мм?
   Имам няколко кактуса- 4 ферота, мелукактус, грузони и един нотокактус, които бих ги наместил именно в такива размери саксии. Не са голям брой вероятно 5-6 бр от единия и 2-3 бр от другия размер, затова не знам дали си заслужава да се прави матрица за подобни размери, освен ако и други колеги не се интересуват от такъв тип саксии.   

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #34 -: Август 21, 2012, 01:45:40 pm »
Разбира се саксиите са квадратни и са функционални :)
Но аз имам не повече от 20 кактуса, които държа да бъдат в красиви саксии - дължа им го  8)
Смятам, че всеки трябва да си разгледа колекцията и да си сметне черно на бяло какви саксии му трябват :)
Определено няма как да си натоваря стилажа дето е от ламарина с керамични саксии, но определено имам кактуси които си зимуват в хола на прозореца и те трябва да имат външен вид  (nod) 8)
нямам намерение да си слагам всичките 200бр 5ци в керамика (rofl)
Опредлено кактуси над 10см мога да ги преместя в хубава саксия - сравнително квадратна и с хубав външен вид  ;)

Все пак се опитваме да популяризираме кактусите като растения сред предобладаващият  негативизъм сред живущите с нас останали граждани (rofl)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #35 -: Август 21, 2012, 02:37:02 pm »
Преди да поръчвате стотици керамични саксийки помислете за предимствата и недостатъците. Да сте видяли някъде в нета солидна колекция в керамични саксии? Може би само в някоя руска ботаническа градина, и то ако снимките са от преди половин век.  Заемат повече място. Заради свойствата на материала от който са направени няма как стените им да са по милиметър, два дебелина. Десетократно по - тежки са. Не са и особено трайни / за негледжосаната керамика иде реч /  Устойчиви са на слънце, но са чупливи, и от влагата започват да се ронят след няколко години.  Колекция в керамични саксии означава повече място за зимното прибиране в къщи, и доста по-солидни рафтове за подреждане.  ...

;) Мда, тези недостатъци може да се окажат решаващи при определени условия. Определено за големите колекции транспортните пластмасови саксии са незаменими, но както съм забелязал доста от нас отглеждат известна част от трънчетата си по первазите на прозорците,, където през деня в слънчево време температурите са бая над 50 градуса. А има и естети, които отдават необходимия комфорт на корените на по-ценните за тях кактуси. Аз определено бих пренастанил всичките ми кактуси с реповидни корени, както и тези с по-чувстителни коренища в подобни съдове, ако цената е приемлива, и ще пренебрегна по-горните им недостатъци.

Неактивен chernevski

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 90
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #36 -: Август 21, 2012, 02:46:33 pm »
 el pistolero Направих една примерна саксия каквато искаш от картон но не знам как се качват снимки

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #37 -: Август 21, 2012, 03:22:52 pm »
Като пускаш мнение точно под емотиконите има бутон "качване на снимка"- натискаш, избираш снимка, бутона ъплоуд и накрая бутона добави в мнение. И публикуваш поста си заедно с избраната снимка. :)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #38 -: Август 21, 2012, 07:21:24 pm »
el pistolero Направих една примерна саксия каквато искаш от картон но не знам как се качват снимки

Ето я снимката..


Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #39 -: Август 21, 2012, 08:32:02 pm »
Eми да, идеално ще е за някое Феро, ако може да носи и тежестта му + почвата. Не знам само дали няма да е прекалено крехък материала и при големи повърхности да става още по- трошлив. 

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #40 -: Август 21, 2012, 08:56:51 pm »

Не знам как успявате да задържите кореновата система на Феровците така малка и разлята че да ги сеете в такива плитки саксии. На по-големите от моите Ферокактуси само кореновата шийка е поне седем, осем сантиметра. И още петнайсет, двайсет сантиметра корени това прави саксия дълбока най-малко  двайсет и пет, трийсет сантиметра че и повече ако сложим и малко дренаж и т.н. 

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #41 -: Август 21, 2012, 09:18:13 pm »
Ами ще ги ползвам за 10-11 сантиметрови Феровци, моите са си с такива недълбоки, но гъсти и обемисти на ширина корени, а и самите растения не са много големи.  Та тези неголеми растения искам да имат по 3-4 см субстрат около себе си, както и саксията да служи като граница пречеща на други саксийки с кактуси да се бутат в бодлите на Феротата, защото в момента са в саксийки, които са почти плътно по тях и всяка съседна саксийка с бодлив кактус влиза в досег с тях.  А всички саксии от 12-14-16 см на дълбочина са даже по- дълбоки от ширината си, а това за мен е проблем с излишно количетсво субстрат и излишна влага която ще остава в тази дълбочина- по- плитки и широки, по- бързо ще изсъхва субстрата и кактусът няма да служи като тапа, която спира изпаряването на неусвоената и неотцедилата се вода.
Но да уточня поръчка не съм направил, че да не вземе chernevski, да почне изработка на такива дивотии специалноз а мен. няма нужда нека да направи нещо което ще има по- широк кръг потребители и ще е по- универсално.  Аз само казах от какво бих се заинтересувал ако го има  то в доста ограничено количество,  друг би тъсрил кръгли, трети би тъсрил полегати тавички подбни на сач и т.н.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #42 -: Август 21, 2012, 10:14:35 pm »
Аз съм заинтересован от 17-18 см саксии, но не много на брой. И по-дълбоки по възможност.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #43 -: Август 21, 2012, 11:07:31 pm »
Ето днес какви 'саксийки' си купих от магазин за 1лв  (wasntme)
Предпочитам да бяха глинени :)

Голямата паница е 15см квадрат горе долу е 10см
Малките са 9х9х4,5см
Въобще не са тънкостенни  :D
Само трябва да се пробият с дрелката и да се напълнят с нещо 8)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Саксии за кактуси
« Отговор #44 -: Август 23, 2012, 12:48:52 am »
Едни семпли саксии :)
На мен доста ми харесват  (nod) (wasntme)
има надолу как се правят 8)

Source

Кактус БГ

Re: Саксии за кактуси
« Отговор #44 -: Август 23, 2012, 12:48:52 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33