Автор Тема: Снимки  (Прочетена 78212 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #120 -: Юни 03, 2014, 05:45:43 am »
Echinomastus laui


Mammillaria wagneriana


Coryphanhta tripugionacantha


Coryphantha kracikii

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Снимки
« Отговор #121 -: Юни 03, 2014, 07:04:34 am »
Цитат
Mammillaria wagneriana
Както и при другите растения: специална селекция с голям бодил.  8)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #122 -: Юни 03, 2014, 04:19:34 pm »
Не е селекция, а е форма с локалитет от SB с много тъмен и сравнително дълъг централен бодил.По различна от типичните за вида .

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #123 -: Юни 16, 2014, 09:48:19 am »
Често ми се случва да намеря увехнали цветове, имам кактуси,  които все още не съм успяла да видя цъфнали.На някои, например lobivia jajoana, цветът е отворен при нормално топло и слънчево време не повече от 2-3 часа. И се ядосвам, разбира се.
Затова  цветовете на Parodia leninghausii brevispina, ме изненадаха много приятно, не се затвориха  дотук три денонощия и половина.


И да попитам има ли вероятност да направи семена?
« Последна редакция: Юни 16, 2014, 09:53:35 am от kalinaalena »

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #124 -: Юни 16, 2014, 04:58:30 pm »
Лобивиите и ехинопсисите са с най -нетрайните цветове ,дискокактусите също.Най-трайни са цветове на  бразиликактусите ,които издържат над 20 дни отворени.Eriocactus leninghausii - има  доста трайни цветове издържат поне 5-6 дни отворени.Също така се самоопрашват и връзват семена.Само незнам това да не е  култивар и дали също се се самоопраши.Предполагам знаеш ,че този кактус си скосява върхът по посока на слънцето и не трябва да се върти и да се изправя, защото  иначе няма да цъфти.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #125 -: Юни 17, 2014, 10:06:42 am »
Благодаря за отговора.
Имам Parodia magnifica, за която спазвам правилото да не въртя безразборно, но за тази  Parodia leninghausii brevispina определено не съм го правила.Не знаех , че е еriocactus. :), защото е купен от цветарски магазин и съответно без табелка.Вероятно това е причината да не цъфти толкова години.
А за бразиликактусите съм го забелязала и аз, може би защото цветчетата му са по-твърди, наподобяват изкуствени.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимки
« Отговор #126 -: Юни 17, 2014, 10:41:52 am »
Чуден цвят !  (clap) На мен ми изглежда по-голям от този на нормалната ленингхауси. Leninghausi вероятно има няколко разновидности - спомням си че Kle4o беше показал вариетет с по-дълъг бодил /longispinus/. Това са си много красиви растения , особено по-възрастните екземпляри /Schmidt знае най-добре  :)/ А иначе към бившия род Eriocactus спадат/ха leninghausii , magnificus , claviceps , schumannianus ... За тях се сещам в момента. Всички те имат сходен хабитус и изглеждат по-различно от пародиите. Ама нали сега всичко е пародия  (rofl)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #127 -: Юни 17, 2014, 03:46:56 pm »
Ериокактусите всички сега  англичаните ги набутаха  в род Parodia.Магнификуса също.Той не се самоопрашва и не връзва  семена.Не приемам тези обединения и не се придържам към тях.В Е

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #128 -: Юни 17, 2014, 04:03:50 pm »
В Европа почти никои голям производител не  ползва тези" нови" имена.Бразиликактусите  и нотокактусите също са причислени към  род Пародиа .Цветът на  Ленингхаузии е даста голям  при мен е около 7 -8 см.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #129 -: Юни 17, 2014, 06:21:47 pm »
Не само големите производители на кактуси не ползват обединителното Parodia.
Общо взето тесните специалисти на род Notocactus продължават да се придържат към това название, като в него включват няколко подрода обхващащи бившите Brasilicactus, Eriocactus, Wiginsia(Malacocarpus), Brasiliparodia.

Ето един добър материал по темата от специалист. На немски е.
http://www.notocactus.net/pdf/dokua1.pdf

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #130 -: Юни 17, 2014, 08:28:45 pm »
Ето още един самоопрашващ се Ленингхаузи или една ако ще е Пародия.


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Снимки
« Отговор #131 -: Юни 18, 2014, 08:20:00 am »
Ериокактусите всички сега  англичаните ги набутаха  в род Parodia.Магнификуса също.Той не се самоопрашва и не връзва  семена.Не приемам тези обединения и не се придържам към тях.В Е

Всъщност кой приема или отхвърля името на даден кактус?  :P

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #132 -: Юни 18, 2014, 04:42:52 pm »
 Аз не ги приемам и 90% от колекционерите  в Европа и у нас.(Англия не е Европа )

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #133 -: Юни 18, 2014, 05:01:01 pm »
Дали признаваме или не отделните автори на класификации на кактусите не е важно. Трябва да ги изучаваме за да можем да се разбираме помежду си. А те нека си пишат научните трудове и да продължават да спорят.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #134 -: Юни 18, 2014, 05:33:53 pm »
Класификациите стават проблем, когато систематиците пишат без да контактуват достатъчно с хората на терен и специалистите по съответните родове/видове. Сещам се за Н.Тейлър. Докато още беше в Кю издаде монография за род мелокактус, като едно от твърденията му бе, че Melocactus actinacanthus e просто синоним на Melocactus matanzanus. Години по-късно бе поканен в Куба на симпозиум за кубинските кактуси и трябваше да приеме, че е сбъркал. М.аctinacanthus  визуално е много сходен на matanzanus, но е и добре отличим, стига да се познават двата вида.

Интересно е и да се наблюдава еволюцията на систематиката.
В началото водещо е било визията на растението.
По късно започва систематизиране на основа морфология на цвета
Последва систематизиране на основа морфология на семената.
Сега е актуално пресистематизиране на основа ДНК анализи.

Имайки предвид, че все още сме в началото на огромна вселена от неизвестни каквата предлагат изследанията на ДНК, можем да прогнозираме в бъдеще нови и нови систематики. Хънт е просто един етап. Нито прекаленото диференциране и съчиняване на видове е правилно, нито прекаленото изсипване на добре отличими растения в обща торба.

Кактус БГ

Re: Снимки
« Отговор #134 -: Юни 18, 2014, 05:33:53 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33