Автор Тема: Снимки  (Прочетена 78055 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимки
« Отговор #180 -: Юли 29, 2015, 10:41:20 am »
Калинче, това многообещаващо трънче класически макродискус ли е, или някоя засукана форма?

Щото ако има още някой дето не е разбрал аз съм фен на вар. септентрионалис-а. Трудно се намира, но благодарение на Екзотика успях да се сдобия с два екземпляра, а тая година си купих и семки от тази разновидност.
Разликата е основно в бодлите. По масивни, по-изправени, и не са така завити към стъблото както при основния вид. Има някаква разлика и в стъблото, но тя е по-незначителна. Много бавно расте. По една, две ареоли на година. Не знам какво не мога да му угодя. Успокоявам се с факта че това е високопланинска разновидност на вида, и расте активно когато нощните температури са все още ниски. Стопли ли се времето и спира.

Ето го италиянчето.


Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #181 -: Юли 29, 2015, 12:13:12 pm »
Да, същият е и аз го имам благодарение на приятел.Не бих казала, че расте бавно, даже се спука  :) още първия месец от пребиваването си при мен.Тази снимка е от май, червените бодли са нови т.е. са излезли за два месеца...колко по-бърз растеж да искаме.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимки
« Отговор #182 -: Юли 29, 2015, 01:05:12 pm »
Като гледам твоите снимки, а и тези на Спини май ще се наложи да си купувам апартамент по вашия край. Разкошни кактусчета отглеждате там.

Моето макродискусче се събуди в края на май. За месец и нещо направи тези бодли дето са най-отпред на снимката, и в момента нищо. Стои си добре зареден с вода / Бих използвал старата дума " напращял ". От страни между ребрата му има съвсем тесни ивици светъл участък. Явно лекичко расте в диаметър, но нови бодли не показва. Чак към края на август, началото на септември ако времето е подходящо вероятно ще пусне още един комплект бодли от мъхестата ареола която се е показала до центъра. Това е. За една година две ареоли. Миналата година беше така, и по-миналата също. При мен е вече три, четири години, а в диаметър да е най-много четири, пет сантиметра. Сят е в саксия седмичка / за ориентир /. Полицефалуса дето уж е бавнорастящ расте по-бързо от този мързеливец.

Това е снимка от миналата година началото на септември. Изгражда втория си ареол за 2014 год.  Вижда се че почти няма разлика.


Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #183 -: Юли 29, 2015, 02:04:27 pm »
Два комплекта бодли за сезон не са малко, все пак това си е феро, а те не са от най-бързо растящите.
А той нашият край си е почти като вашия.Жули яко слънце в момента, да не си кактус наоткрито.Сега следва лятната стагнация, трябва много да се внимава с поливането.Не веднъж съм похабявала кактуси поливайки, докато те спят летен сън :)

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    1%
Re: Снимки
« Отговор #184 -: Юли 29, 2015, 09:26:08 pm »
аз се притеснявам,че даже им е малко водата...като гледам как се нагряват саксиите следобед съм убеден ,че ден след поливането всичко е сухо.Имам едно феро хистр. дето ми стои лееко сбръчкано...

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Снимки
« Отговор #185 -: Юли 30, 2015, 05:51:39 am »
Чудесни тръни ни показвате тука.  :) Макродискуси, от тях до St. coptonogonus-а има само една фантазия и леки вариации. Ето явно къде е връзката между двата рода, които може би са и един общ род, според генетиците.  8-|
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимки
« Отговор #186 -: Юли 30, 2015, 09:29:36 pm »
аз се притеснявам,че даже им е малко водата...като гледам как се нагряват саксиите следобед съм убеден ,че ден след поливането всичко е сухо.Имам едно феро хистр. дето ми стои лееко сбръчкано...

ilu6a, това е класическа кактусарска заблуда. Разсъждението - по-топло, по-бързо изпарение, по-голяма нужда от вода, по-често поливане е вярно но когато става дума за останалите стайни растения. Кактусите са друго нещо. Те са научени влошат ли се условията- стагнираш. Тоест спираш да растеж и гледаш само да оцелееш. Дали е зима, или супер жега за кактуса няма значение. Условията са неблагоприятни и той изключва. При това положение поливането е напълно излишно доколкото кореновата му система също е "изключила". Единственото което може да стане е излишъкът от влага да доведе до загниване на корените.
Ако човек има по-малко кактуси и не го мързи може само да ги премести някъде където в най-топлите часове на деня кактусите му ще са на сянка. Така ще ги улесни в опита им да оцелеят.
Ако мога да обобщя с две думи / щото увлека ли се пак ще нащракам цяла страница / Кактус се полива само когато има признаци на растеж. На пролет и в края на лятото когато кактуса усети че условията за растеж се нормализират се "събужда" и влиза във фаза на растеж , а за това си има достатъчно запаси и от хранителни вещества и от влага. Когато започне да расте и да черпи от тия запаси, тогава вече се появява и нуждата от поливане. За различните видове, а дори и за различни представители на един вид, това влизане и излизане от стагнация натъпва в различен момент. За това човек просто трябва да следи. Появят ли се признаци на растеж - поливаш. Няма ли чакаш. Стресът, предизвикан от различни причини, също може да предизвика стагнация въпреки че условията са подходящи за растеж. Така че условията може да са идеални, но няма ли растеж, не поливаме. Образуването на пъпки, при видимо стагниран кактус, също е признак на активиране на кактуса, тоест признак че има нужда от поливане.

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Снимки
« Отговор #187 -: Юли 31, 2015, 06:08:34 pm »


Този все не мога да го хвана цъфнал...
Цъфти или нощем или в почивни дни  :D :D :D
Nick,  (beer)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Снимки
« Отговор #188 -: Август 01, 2015, 07:58:00 am »
Рано лягаш, или късно ставаш..  :D


Лофофора в "саксия за лофофори".
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #189 -: Август 02, 2015, 05:49:33 pm »





така наречените от Хаге "Grosblutige mamilarien"

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимки
« Отговор #190 -: Август 02, 2015, 09:41:20 pm »
Mammillaria oliviae SB 158

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимки
« Отговор #191 -: Август 02, 2015, 09:42:36 pm »
Escobaia grata

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #192 -: Август 03, 2015, 08:52:36 am »


Този все не мога да го хвана цъфнал...
Цъфти или нощем или в почивни дни  :D :D :D
Nick,  (beer)

И аз така два пъти не "хващам" цветовете на един диско, но завчера вечерта (happy).Обаче ми го няма фотоапарата  :(, помъквам саксията към къщи и отново на камък, забравила съм го в службата.Диското отвори цветове някъде към 22 часа, ухаеха невероятно.

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Снимки
« Отговор #193 -: Август 03, 2015, 09:24:32 pm »

Този все не мога да го хвана цъфнал...
Цъфти или нощем или в почивни дни  :D :D :D
Nick,  (beer)

И аз така два пъти не "хващам" цветовете на един диско, но завчера вечерта (happy).Обаче ми го няма фотоапарата  :(, помъквам саксията към къщи и отново на камък, забравила съм го в службата.Диското отвори цветове някъде към 22 часа, ухаеха невероятно.


Мдааа, това ще да е!!!  (y)
Рано лягаш, или късно ставаш..  :D
Благодаря, че ме насочихте! Следващия път ще спя в офиса!  :D :D :D

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Снимки
« Отговор #194 -: Август 04, 2015, 02:54:20 am »
 :D
Цитат
И аз така два пъти не "хващам" цветовете на един диско, но завчера вечерта (happy).Обаче ми го няма фотоапарата  :(, помъквам саксията към къщи и отново на камък, забравила съм го в службата.Диското отвори цветове някъде към 22 часа, ухаеха невероятно.
- Вадиш "тилифона" и цък! В краен случай: молива, гледаме и рисунки...  ;) Пак ще цъфне.  (f)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ

Re: Снимки
« Отговор #194 -: Август 04, 2015, 02:54:20 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33