Автор Тема: Снимки  (Прочетена 78049 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Снимки
« Отговор #225 -: Януари 13, 2016, 06:13:07 pm »
Цитат
Следващите следи бяха две наименования на местности, където са правени фотосесиите и оттам почнах да търся кактусите, които се срещат обичайно из тези хабитати и по- точно някой пилозоцереус на какъвто си прилича този, като лека- полека натрапчиво почна да изскача едно Xique-Xique, което се оказа, че е местното наименование на Pilosocereus gounellei, чиито бодли са доста вариабилни и не са само и единствено, като тези на снимката (които ме грабнаха с комбинацията жълто-зелен епидермис, сиво-бели и масивни бодли).   Та, така- добавям си едно ново в листа "търси се" - Piloсоcereus gounellei (Xique-Xique)
Пистолеро, не търсиш където трябва. А gounellei-то си става за саксия, като ви направят ремонта, изкарваш едно - две на балкона. Е, да изглежда като в пустинята, трябва да го поизтормозиш.





 (beer)
« Последна редакция: Януари 13, 2016, 06:31:18 pm от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Снимки
« Отговор #226 -: Февруари 06, 2016, 11:11:38 pm »


Кактусите растяли под храстите.  ;)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Снимки
« Отговор #227 -: Февруари 07, 2016, 08:57:27 am »
Фраилея магнифика ли е това със златните бодли?

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Снимки
« Отговор #228 -: Февруари 07, 2016, 07:55:47 pm »
Фраилея магнифика ли е това със златните бодли?
Тя е - Frailea mammifera съм я взимал. Те от слънцето лъщат така...


Чилийците се крият геофитно в камъните, както разправят по филмите...  :D
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #229 -: Март 11, 2016, 04:57:45 pm »
     Днес специално си взех отпуск, за да пресадя някой-друг трън. Не обичам особено да пресаждам кактусите си, но го направих с удоволствие след като видях какви хубави корени са направили след последната интервенция в саксийния им статус. Спомних си, пресаждайки ги вече в 11-ки, как повечето ми трънчета в началото на кактусарската ми кариера бяха малки фъстъчета, купени в 5-ици, но и затвърдих заключението, че не растат чак толкова бавно :). Щракнах някои за статистиката, за да мога след още 5-10 години да кажа как съм ги пресадил в 20-ки /които са живи все още/ :D.
     Много сантиментално, но с тези трудно бих се разделил, ако и да не са чудо на кактусарството  (inlove).







     

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Снимки
« Отговор #230 -: Март 11, 2016, 05:47:10 pm »
Чудничко, поздравления и за работливостта ти- аз все още се ослушвам, а то вече пролетта почти дойде  :)

Тези саксийки ми се струват подходящи за бъдещите ми пресаждания, та да попитам от Флориан- Русе ли са и моделите с кой номер са заприходени, ако са от техните каталози?
Аз си бях харесал едни 9х9 и 7,2 май на дълбочина, та тези 11-ки на дълбочина колко са, че са ми нужни с дълбочина на саксиите около 2 см по- малка от размерите ширината и дължината? А иначе имам и въпиюща нужда от поне 20-на с размери 16х16х10~12  и 20х20х12~14, но подобни у нас не се намират- има само кръгли с подобни пропорции на диаметър и височина, та може би към кръгли ще се насоча.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимки
« Отговор #231 -: Март 11, 2016, 06:01:45 pm »
 (clap) Готино !
Тези сравнително големи съдове ще ти позволят да поливаш по-рядко , предполагам.
Много хубави кактуси. Особено ме кефят мамилариите ти  (y) Компактни и ободлени.  (y)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #232 -: Март 11, 2016, 06:55:59 pm »
Тези саксийки ми се струват подходящи за бъдещите ми пресаждания, та да попитам от Флориан- Русе ли са и моделите с кой номер са заприходени, ако са от техните каталози?
Аз си бях харесал едни 9х9 и 7,2 май на дълбочина, та тези 11-ки на дълбочина колко са, че са ми нужни с дълбочина на саксиите около 2 см по- малка от размерите ширината и дължината? А иначе имам и въпиюща нужда от поне 20-на с размери 16х16х10~12  и 20х20х12~14, но подобни у нас не се намират- има само кръгли с подобни пропорции на диаметър и височина, та може би към кръгли ще се насоча.
     Тези 11-ки имат и те интересна история. Преди 3 години си бях поръчал от Майер /времената, когато продаваха насипни саксии/ по 50 от 7х7х8 и 9х9х10, но нашите да вземат да объркат 9-ките с 11-ки и така се сдобих със саксии, в които тогава нямах какво да сложа, т. к. ми бяха малки трънчетата :D, но търпеливо чаках момента, в който ще ги ползвам без да се замисля; за това  сложих малко по-дребни кактуси в тях.
     До горе са 10,5 см., съответно 1 сантим остава неизползваем. Сравнително плитки са - за дренаж няма много място. Иначе се водят 11х11х12.
     Трябваше да видиш предната година като поръчвахме от Uhlig дали има от големите саксии, които ти трябват. Скоро не съм гледал от там, защото имам все още х100 от 7 и 9-ки.

Тези сравнително големи съдове ще ти позволят да поливаш по-рядко , предполагам.
Много хубави кактуси. Особено ме кефят мамилариите ти  (y) Компактни и ободлени.  (y)
     Поливам веднъж в седмицата /през активния сезон, естествено/, независимо от времето навън и размера на кактуса. Когато ги махах от 9-ките бяха направили кубче от корени, които през този сезон вероятно ще напълнят и 11-ките, които уж бяха 2 номера по-големи :D. Гимнокалициумите на снимката са ми първите гимнота и преминаха през какво ли не - от болести до градушки, но, въпреки че не са идеални са ми голям сантимент. Колкото до мамилариите - всички знаете, че са ми любим вид и долу-горе съм им хванал цаката  (whew) :D. Има и гафове, но и без това не може.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #233 -: Май 26, 2016, 08:06:48 am »
От две-три години се опитвам да вкореня това много старо ното, но нито прави здрави корени, нито умира.Все пак си цъфти като живо :).

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #234 -: Май 27, 2016, 10:16:04 pm »

При kalinaalena кактусите без корени цъфтят, а при мен тези лехтенбергиии, които отглеждам повече от 10 години не показват и признаци за цъфтеж. Сега съм ги интернирал на Търновския балкан с надежда да се отсрамят.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #235 -: Май 27, 2016, 10:32:51 pm »
По мои наблюдения "принцесите" не се развиват добре навън на открито. Съхнат мамили, слабо растат или спират да растат. Това съм го наблюдавал както с мои растения така и в колекции на колеги. От друга страна в оранжерия избуяват. Вероятно влажността на въздуха има значение.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #236 -: Май 28, 2016, 10:01:23 am »
Благодаря Cephalius ! Все пак ще опитам на новото им място, където не са в оранжерия, но са под прозрачен покрив. Какво значи още един сезон при толкова безуспешни.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #237 -: Май 28, 2016, 10:06:10 am »
Mr. Taiho?

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Снимки
« Отговор #238 -: Май 28, 2016, 09:59:50 pm »
Много красиво нивеуместо, Ники!  (happy)
Поздрави, Андрей

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Снимки
« Отговор #239 -: Май 28, 2016, 10:21:29 pm »
Много красиво нивеуместо, Ники!  (happy)
     Прави чудесни бодли  (happy). Новоизкаралите са почти черни... голям симпатяга става.

Кактус БГ

Re: Снимки
« Отговор #239 -: Май 28, 2016, 10:21:29 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33