Автор Тема: Кактуси на открито у нас  (Прочетена 103478 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #300 -: Февруари 12, 2016, 03:04:15 pm »
Райти-то мръзне и при мен. Няма шанс навън. Дори да не е много мразовито ,  предполагам че въздушната влажност му иде в повече.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #301 -: Март 06, 2016, 02:30:50 am »
Има 1 категорично оцелял uncinatus! (rock) wrightii L654. Най-малкият и най-младият от всички. И, последен останал… :S

НО! Категоречно оцелели са всичките 3 семенака Echinomastus acunensis (в момента надути до пръсване след първото наквасване), Echinocereus adustus ssp adustus SB72 (успешна проба от миналата година при не толкова ниска температура навън), перфектно състояние на единия от 2-та Mammillaria senilis (2-рият е труп), прекрасно поредно представяне на Coryphantha macromeris ssp. macromeris SB841и всички останали традиционни моржове, оцелели след пагЪбното лято на 2015 (ще ги пиша поименно по-нататък)…
Поздрави, Андрей

Неактивен ceco-meco

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 55
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #302 -: Март 27, 2016, 01:08:31 pm »
Малко снимки на диваците от вчерашния слънчев ден, както и на новите попълнения опунциеви :)






























Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #303 -: Март 27, 2016, 08:13:46 pm »
 (y) Евала! Догодина пак да ги наснимаш!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #304 -: Април 19, 2016, 10:58:41 am »
В средата на април ноултонито е цъфнало. Досега не е имало толкова ранен цъфтеж.


Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #305 -: Май 15, 2016, 10:52:26 pm »
Неща , които съм показвал и в предишни години пак са нацъфтели:









Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #306 -: Май 21, 2016, 08:19:01 am »
Чудни снимки! Тия камъни имат някакви магически свойства.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #307 -: Юни 04, 2016, 12:56:21 am »
За последните няколко години имах няколко инцидентни самопосева от дворните Опунции, но тази година открих, без да искам, че разнообразието от бурени се е увеличило...  :D
Поздрави, Андрей

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #308 -: Юни 08, 2016, 02:36:23 am »
Аз установих, че опунциите от семена никнат успешно навън, на двора. И упорито не поникват вътре, "при контролирани условия".  ;)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #309 -: Юни 11, 2016, 06:57:46 pm »
Op. fragilis - освен с розово- кремавият цвят / който таз година не го сварих / се оказа , че има и жълти такива. Този вид ми процъфтява там. И за разлика от другите моржове , то при тези , колкото повече вали пролетта , толкова по-добре растат.




E. vivipara SB209

Няколко Neobessea wismannii :


Бейлитата бяха прецъфтели . Интересното бе , че рейхи цеспитосусите , които винаги са ми цъфтели преди бейлитата , сега сякаш си бяха стопирали пъпките и не бяха отворени :


И накрая двете ми бижута , които засега се справят чудесно с отвратително влажната  Бг - пролет .
E. viridiflorus ssp. canus


Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #310 -: Юни 12, 2016, 12:09:22 pm »
Спини, благодаря за споделените снимки. Голяма красота, много здрави изглеждат, представям си на живо колко са красиви.  (bow)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #311 -: Декември 29, 2016, 05:01:09 pm »
Декември ми е любимият месец при зимеустойчивите . Това е най-сухият месец в годината. Не е много студено все още , слънцето макар и ниско на хоризонта успява да стопли скалите и те акумулират достатъчно топлина. Въздухът е свеж , небето чисто ... / малко се отплеснах /
През декември `моржовете` са свити , намалили са двойно размерите си , настръхнали - готови за зимните бури и виелици. Лично на мен този им зимен вид ми допада изключително много. Цветът , който им добиват бодлите сега не може да се сравни с другото време на годината.
Ето ги рейхенбахитата :














и най-старата група / показвана многократно / :



Тази последната група е изкарала 7 зими . Другите рейхита / от горните снимки/ бяха засадени година-две по-късно. Първите години си мислех , че зимата е сезонът , който е критичен за тях  :) Сега зимата не ме притеснява . Те я избутват безпроблемно.  Много по-критичен период при тях е краят на пролетта - началото на лятото. Т.е. месеците май- юни - юли. Колкото и странно да е, при моите условия , точно това е критичният период. Ако по време и непосредствено след цъфтежът времето е влажно и вали неспирно , вероятността да не понесат пролетната влага е голяма . Единствените ми загуби / няколко рейхита/ са били през късната пролет и лято на 2015год , която беше супер влажна и дъждовна.  Като цяло ми останаха най-приспособилите се растения. Тази констатация се отнася не само за рейхенбахитата , а и за всички други обитаващи скалите.    Тук е мястото да дам пример и с друг вид ехиноцереуси - русантусите. Тях ги засадих масово преди пет - шест години. През първата им пролет тогава, която беше пак много дъждовна , част от русантусите наедряха , наляха се здраво с вода и увеличиха размерите си двойно и тройно. Други от тях почти не мръднаха - останаха си малки . През следващата пролет като ходих на оглед , кои мислите че ми се радваха ...  :)  От едрите нямаше и следа... За да оцелееш там трябва да си малък ! Тези които я карат `на корем` нямат шанс .
Ето една групичка русантуси :





За другите групи ехиноцереуси , които моржуват там ще съм по-кратък.
Бейлитата - железни са ! Нито една загуба при тях. Изобщо , всичко що иде от Оклахома се чувства като у дома си на нашите камъните . Преди две години засадих десетина дребни семеначета , които са супер :




старото бейли , което е там от 7 години


Ехиноцереус рейхенбахии в. албиспинус . Това чудо от Оклахома съм го показвал всяка пролет , защото се отрупва с цвят и нищо друго освен цвят не се вижда. Сега , през зимата , е двойно по-малко , свито и` наежено` :


Виридифлорусния комплекс . Никакви грижи досега . Цар е !
SB 213 - старото растение :


от миналата пролет съм засял и десетина негови потомци :




Виридифлорус в. корелии - бяха ми дадени от Клеман преди 4 -5 години :



и вероятно най-красивият им представител - кануса :


Ехиноцереус дасиакантус. Имам ги два . Подарък от Инка (f) Засяти са преди три или четири години там. Растежът е бавен , но славен  :) Още са малки и не са цъфтели. Но са красавци :


Групата триглохидиатус - кокцинеус. Нямам загинало растение от тях. Но като цяло растат много бавно , някои / най-старите ми триглохидиатуси/ са се заступорили и не мърдат ... Трудно им е на повечето. Личи си.   Като че ли най - добре им е на :
Е. trigl. gonacanthus


E. coccineus v. paucispinus


E. roetteri


E. trigl.SB749


Ако не се лъжа рьотерито и гонакантуса ми бяха дадени от Клеман преди 4 -5 години .  (handshake)
Опитах се да сглобя един кратък обзор върху ехиноцереусната част от `моржовете` ми. Вероятно съм пропуснал някои неща.... Да сме живи и здрави догодина - пак. Там добре растат още вивипари , педиокактуси , опунции ...
 Tова е най-бодливото ми баирно животно :
Op. hystricina h. `Hagen`



Весело посрещане на Новата Година на всички приятели на бодлите  (music)




Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #312 -: Декември 29, 2016, 06:49:00 pm »
Чудесен поздрав за Новата Година ! Да е здрава, весела и щастлива !

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #313 -: Декември 30, 2016, 12:38:31 pm »
Прави ми впечатление, вече няколко пъти, че растенията показвани от Spiny често са с хабитус по екстремален от този на растения в естествения им хабитат. Майсторска работа (y)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #314 -: Декември 30, 2016, 12:45:55 pm »
wow  Ivan :) strashni sa vsi4kite !!!

Canus e unicalen !!! ama  roshevo triglochidiatus e  nomer 1 !!!  razlikata s moi v oranjerqta e ogromna :D vse edno , moi e holanski Nadut s hormoni i Vitamini :D
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Кактус БГ

Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #314 -: Декември 30, 2016, 12:45:55 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33