Автор Тема: Кактуси на открито у нас  (Прочетена 101464 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #345 -: Октомври 06, 2017, 10:09:15 pm »
Грехота е този красавец да седи самотен на баира. Неговото място е на средата на димитровградския пазар. Да могат да го видят, и да му се радват максимален брой хора.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #346 -: Октомври 07, 2017, 10:13:59 am »
Прав си Склери. Няма да е самотен вече. През ноември ще му пратя още едно - две другарчета из под хасковския найлон. На баира се развиват много по-добре. Колкото до димитровградския пазар .... няма смисъл според мен , кануса ще остане недооценен  :)
Още една снимка от  микрохабитат , който много ме кефи , основно заради тези паднали бодлички от една хвойна наблизо :
E. chloranthus v. cylindricus

Неактивен bairi

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #347 -: Октомври 07, 2017, 05:32:24 pm »
Отдавна не съм слагала нищо тук, затова ето едни новопристигнали ескобарии от днешния дъждовен ден.






Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #348 -: Октомври 09, 2017, 05:28:17 pm »
Браво bairi !  Супер си ги направила.  (y)
Интересно ще ми е да споделяш от време на време за това какво е състоянието им и конкретно за sneedii.  Тази ескобария е напълно студоустойчива при нашите условия. Имам две в саксии ,които никога не ги прибирам зимата , но ми стоят на сухо !!! Преди години сложих една на баира. Изкара зимата , цъфтя и после като започнаха едни безкрайни пролетни валежи и я унищожиха.  В същото време Escobaria leei v. leei си кара безпроблемно там горе. Та според мен влагоустойчивостта на sneedii-то е проблемна. Времето ще покаже как ще се развива при теб . И пускай понякога малко информация по въпроса   (y)

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #349 -: Октомври 10, 2017, 02:25:52 pm »


Гимно брухи след обилните дъждове се е свило и заровило в земята в очакване на зимата.


А Е. хлорантус не дочака зимата.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #350 -: Октомври 28, 2017, 01:16:44 pm »
расте младо поколение  :)
E. viridiflorus SB213


E. baileyi


и едно самотно рейхенбахи :

Погледнах справката за валежите в региона. Пролетта и лятото са били перфектни - умерено сухи /за разлика от предните влажни години/.  И тъй като няма как всичко да е перфектно по нашите ширини , сега през есента компенсира от към дъждове . През този месец са паднали над 120л. на кв.м. :) Но - есенно /зимната влага се понася по-добре от зимеустойчивите кактуси, отколкото пролетно/лятната такава. Това май съм го писал и преди... :)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #351 -: Януари 13, 2018, 05:31:13 pm »
 Този път ще ви дам един пример на баирен регрес  :)
Двете растения бяха абсолютно еднакви Ech.fendleri , преди едното от тях - дясно стоящото , да го засадя на баира , където изкара две или три години / не си спомням точно/. Виждайки ,че не върви като другото / балконското/ тази есен го откопах и върнах в саксия. Стагнацията му е дошла в повече. Да се надяваме ,че до една-две години ще почне да прави бодли като първото.


Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #352 -: Януари 27, 2018, 11:48:06 am »
Група рейхенбахии / бейли - преди две седмици , когато дори имаше нещо като снежец  :)


и същите сега :


Двугодишни семенаци , за които тазгодишната зима им иде доста мека. Под - 6гр. не е падало при мен досега.
Напролет част от тях ще имат високата чест да се установят трайно нависоко . Други няма да имат този късмет и ще останат в ниското ...  :) . Трети  - ще отидат при нови собственици - двама - трима ентусиасти като мен. (y)

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #353 -: Февруари 07, 2018, 12:20:26 pm »


В началото на февруари посадените в грунда кактуси са все още живи: Ehinocereus baileyi - v albispinus , Ehinocereus coccineus , Gymnocalycium gibbosum - v nigrum. Надявам се да преживеят и остатъка от зимата.

Неактивен bairi

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #354 -: Февруари 18, 2018, 04:19:09 pm »
Поизмръзнали от сланата (coffee)












Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #355 -: Март 13, 2018, 04:34:33 pm »














след февруарския студ и големия сняг все още са живи

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #356 -: Март 14, 2018, 08:45:17 am »
Живи и много добре изглеждат.Браво!  (y)Ако има кой да ми направи алпинеум и аз бих отглеждала на открито  (think)

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #357 -: Март 14, 2018, 04:17:41 pm »
Живи и много добре изглеждат.Браво!  (y)Ако има кой да ми направи алпинеум и аз бих отглеждала на открито  (think)
Благодаря ! Голям принос за това, което показвам имат Спини и Нели Манева. Колкото до алпинеума не бих го нарекъл така. Това е просто една трета от квадратен метър отпуснат от градината на съпругата ми, при това със забележка, че и създавам грижи. Намек да потърся друг терен за кактусите.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #358 -: Март 14, 2018, 04:54:00 pm »
Не и обръщай внимание, аз отдавна не очаквам разбиране от моите близки. :D

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #359 -: Март 14, 2018, 06:14:16 pm »
Не и обръщай внимание, аз отдавна не очаквам разбиране от моите близки. :D
Не е толкова страшно. Ще се разберем. Това място и според мен не е най доброто. Лошото е, че трябва отново да правя нещо, като алпинеум на неразработен терен.

Кактус БГ

Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #359 -: Март 14, 2018, 06:14:16 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33