Автор Тема: ПОЛИВАНЕ  (Прочетена 15242 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
ПОЛИВАНЕ
« -: Април 04, 2012, 01:40:50 pm »
Едва ли има толкова варовита вода, колкото е ямболската...в къщи използвам престояла вода от електрическия бойлер, но направо си личи по повърхностния слой на почвата кои бодилчета не обичат варовик...дъждовна вода няма как да си осигуря, на едно поливане лятото отиват 15-20литра..дайте съвет.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #1 -: Април 04, 2012, 05:40:31 pm »
По варовотост и камчийскта вода, каквато е при нас не отстъпва  :(  Аз не се боря вече с това, само понякога (2-3 пъти годишно) сипвам една щипка лимотозу на око в тубите с вода които оставям да отлежат преди да полея. А за особено чувствителни кактусчета поливам с 1-2 литра вода минала през филтрираща кана за вода Брита.
Съвсем скоро видях един познат, който се занимава с аквариуми, че си е взел някакъв промишлен филтърен патрон за пречистване на вода, който струва 8-10 лева и е 4-5 пъти по- голям по размер от тия за кани, но е за десетократно по- голям обем на филтриране - до 1 куб. м. вода, а тези на Брита са за около 100-150 литра.     
Имам идея как може и с подръчни средства да се направи самоделен патрон-филтър, през който да минава чешмяната вода и да се изцежда вече пречистена в друго отделение отдолу.  За целта може да се ползва ПВЦ водоброводна тръба или някакво шише от 500 мл минерална вода с направа на подходящи отвори в двете посоки, а за пълнеж на филтъра да се изпозват медицински въглен и перлит.  Още по- добре ще е със зеолит да се напълни, защото има много по- добри филтриращи свойства но пък е малко трудно снабдяването, затова с прелит е най- лесно изпълнимо, още повече, че и филтрите на Брита са натъпкани предимно с перлит. На дъното на филтъра, откъдето ще изтича пречистената вода трябва да има и много фина пластмасова мрежичка с гъстота, като на марля или направо парче марля да се сложи, за да не падат във водата ситни праченца от пълнежа на филтъра.  За нуждите на поливането мисля че може и по- грубо и неизпипано от хигиенна точка да се прави понеже няма да се пие тая вода, а само колкото да мине водата през добре натъпканият в патрона филтърен пълнеж, който да обере варовиковите и хлорни примеси.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #2 -: Април 04, 2012, 07:21:14 pm »
Проблема с водата съм го решил с една цистерна два кубика, в която се събира дъждовна вода.  (y)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #3 -: Април 04, 2012, 10:17:03 pm »
Проблемът с твърдата вода се решава много лесно.Намираш си фосфорна киселина от която слагаш 2 капки на литър.
Концентрирана разбира се.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #4 -: Април 05, 2012, 08:57:04 am »
Това с фосфорната киселина най ми хареса, ще се опитам да си набавя. Къде се продава или използва?

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #5 -: Април 05, 2012, 10:12:28 am »
Това с фосфорната киселина най ми хареса, ще се опитам да си набавя. Къде се продава или използва?
Преобразувател за ръжда - има го навсякъде по железариите.
Поздрави, Андрей

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #6 -: Април 05, 2012, 01:32:36 pm »
…И само да допълня - минах от оцет на преобразувател тази година. Потвърждавам рецептата на Андромир - 1 капка на 1 л чешмяна вода.
Поздрави, Андрей

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #7 -: Април 05, 2012, 01:35:58 pm »
Ясно :) Щом за София е 1 капка - за тук ще трябват до 5 капки  :D (wasntme)
пс: и Кока-Кола съдържа фосфорна киселина
« Последна редакция: Април 05, 2012, 01:42:24 pm от zmei4o »

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #8 -: Април 05, 2012, 01:49:17 pm »
Ако кажеш и какъв точно преобразувател, ще ти бъда много благодарна.Използвала съм един със зелен цвят, но каква му беше точно концентрацията не си спомням.Вероятно има доста производители и видове на пазара.И след колко дни може да се използва водата, също дали ще се утаи нещо следствие на реакцията...простете пълното ми невежество по химия.

Неактивен Zuboff

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 41
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #9 -: Април 05, 2012, 02:00:34 pm »
Честно казано, не бих се доверил на произволен ръждопреобразувател, защото никога не е ясно какво точно съдържа. http://www.teocom.eu/ търгуват с доста видове реактиви и вещества дано да доставят в провинцията.

Поздрави, Тодор

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #10 -: Април 05, 2012, 05:25:37 pm »
Peter-John Sholekoff-Stalker   
5:13 PM (8 minutes ago)


Здравейте, интересува ме предлагате ли фосфорна киселина, евентуално каква е минималната разфасовка и цена на дребно.

Поздрави от Троян!
Петър Шолеков

Teocom Ltd. [email protected]
5:20 PM (1 minute ago)


Бутилка от 1 литър струва 16,00 лв (без ДДС). Може да се закупи само от склада ни в София. По куриер не изпращаме киселини.

Неактивен Zuboff

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 41
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #11 -: Април 06, 2012, 06:46:46 am »
Добро утро, ми да вземе някой от София, например аз, да купи и да разпрати, на когото трябва.
Поздрави,
Тодор

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #12 -: Април 06, 2012, 01:52:18 pm »
Ако кажеш и какъв точно преобразувател, ще ти бъда много благодарна.Използвала съм един със зелен цвят, но каква му беше точно концентрацията не си спомням.Вероятно има доста производители и видове на пазара.И след колко дни може да се използва водата, също дали ще се утаи нещо следствие на реакцията...простете пълното ми невежество по химия.
Мисля, че няма значение какъв, стига в състава му да има само фосфорна киселина, вода и оцветител (без ПАВ и добавки).

…Бутилка от 1 литър струва 16,00 лв (без ДДС)…
Оцетът определено е по-евтин! :D
Поздрави, Андрей

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #13 -: Април 06, 2012, 02:07:09 pm »
Преобразувател за ръжда има и по малки разфасовки  ;)
ПРЕОБРАЗУВАТЕЛ НА РЪЖДА ТРОЯН - 100МЛ
http://www.citymarket.bg/pr_info.php?pid=948
http://profesional.bg/product.php?id=7067
на всичкото отгоре пише, че е от ТРОЯН  :D
на втория линк има цена 0.41лв :) и телефон  :D

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #14 -: Април 06, 2012, 08:33:39 pm »
Аз лично използвам концентрирана фосфорна киселина от 1 литър и вече ми е на привършване.Преди години ми е дадоха от една химична лаборатория.Много съм доволен.

Кактус БГ

Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #14 -: Април 06, 2012, 08:33:39 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33