Автор Тема: ПОЛИВАНЕ  (Прочетена 16401 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #15 -: Май 03, 2012, 11:33:34 pm »
…Поговорих малко с Рангел и даже му се похвалих за Навахойката че е цъфнала. Но като споделих за съвтите на Андрей за по- раншкото квасене на моржовете и излезе с контра-теза, но това за друга тема  :)
Драсни с 2-3 думи. ;) Дай 1 нова тема, ако трябва… (y)
E, чак нова тема няма смисъл. Ще преразкажа накратко- ами похвалих му се че навахойката, която взех от него предната година съвсем скоро цъфна и мисля, че много добре и се отрази по- раншкото квасене, което почна някъде в началото на февруари при моите не съвсем екстремно студени остъклено- балконни условия с минимуми до минус 2.  Споменах, че съм почерпил съвета от теб и му обясник, че си Андрей от клуб "Екзотика" и Рангел веднага се сети за теб, но не беше много очрован от ранното квасене. Каза че за него това са някакви нови интерпретации, които можели да скапят растенията- според него  тези трънчета не бивало да се квасят преди края на Април.  А ако имали цветен бутон, то било абсолютно противопоказно да се поливат преди да изцъфтят всички пъпки. 
 Не знам, но въпреки това на мен ми се струва удачно квасенето на студеноустойчивите видове да започва по- ранко.  Изпъват се и нарастват по- добре, а и след месец ще изпданат в стагнация и няма да има кога да наддадат на размер.
Другото което го попитах беше дали добавя в субстрата на ариотата и околните мексиканци допълнително варовикови трошляци.  И той категорично каза че не и не трябвало. За него това били някакви съчинения пуснати из интернет за гелдане на тези видове по които хората се лъжели без основание :D
Аз си го тълкувам и от друга страна изхождайки от неговата си гледна точка, че той си е разработил един универсален субстрат, който при неговите условия на отглеждане му върши чуденса работа и съответно не вижда смисъл в други субстрати.     Обаче веднъж напуснали неговите оранжерийно- субстратно-саксийни условия трънчетата отиват при новите им собственици, които имат различни начини и условия на отглеждане и съответно ще има нужда от смяна и на субстрати, саксии и на режим на поливане и т.н. 

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #16 -: Май 04, 2012, 01:00:52 am »
:) Благодарско за споделеното. Не бих оспорвал позицията на Ранго. Технологията му за култивиране и производство е уникална и със сигурност това, което твърди е вярно при неговия подход и условия…
Всички знаем, че универсални рецепти няма и отглеждането е специфично за конкретните условия на всеки.
Но, при наличие на положителни резултати от конкретен подход, не виждам смисъл човек да търси друг…  (nod) И Ariocarpus-ите ми са щастливи, и Pediocactus-ите, и всичките ми останали трънчета, на които се опитвам да наподобявам естествени условия…
Поздрави, Андрей

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #17 -: Април 20, 2013, 05:11:51 pm »
Все още използвам снежна вода. Имам 2 тенджери и няколко лейки за топене и складиране. Жена ми вика - събирай, това е последният сняГ! Викам, не са знае, пак ще има...

Добавям и по няколко капки разреден минарален тор за катуси (преобладават фосфора и калия), понякога и пепел, но тя е много алкална..
« Последна редакция: Април 20, 2013, 05:17:50 pm от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #18 -: Април 20, 2013, 10:03:49 pm »
Сигурно съм го казвал някъде другаде , но не мога да не го повторя : Няма по-добра вода за поливане от дъждовната / снежната/ . Винаги когато можете събирайте такава вода и поливайте с нея. Още по-добре е да ги понавали малко кактусите директен дъждец - това е `върховното блаженство` за кактусчетата  :)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #19 -: Април 20, 2013, 10:21:11 pm »
Да, за дъжда и аз съм съгласен. Затова по никакъв начин не предпазвам кактусите си от него.

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #20 -: Април 21, 2013, 01:16:45 am »
Да не бъдем крайни, според мен, все пак!
Водата е течност, която доставя хранителните вещества за растенията.
Те не са в нея.
А и кактусите са шампиони!
Те се хранят със захарен памук - апнеш нещо, глътнеш - нищо!
Аз се плаша! При мен дъжда често е силен и обилен и не е за кактуси.
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #21 -: Април 21, 2013, 03:10:25 am »
Кактусите се хранят със слънце и камъни!  (sun) А водата им трябва, за да се освежат и подмият..  и да заредят резервоара за сушавия период разбира се.

Сещам се за кактусите на колегата Колин в Едмънтън, чиито снимки доста пъти съм показвал тук. Той ги държи повечето на двора на открито цяло лято, често ги пере дъжд и град яко. Има спукани, с гнили петна и тнт. , но това е положението. Просто трябва отцедлива почва, саксия и място да им се осигурят.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #22 -: Април 21, 2013, 07:46:27 am »
Ще си позволя да цитирам колегата Трол : ``Водата е течност, която доставя хранителните вещества за растенията.
Те не са в нея.``
 и да изразя известно несъгласие с горните слова  :) /виж за захарния памук съм напълно съгласен ;)/
Доказано е че гръмотевичната активност , мълниите по време на летните бури водят до свързването на огромно количество атмосферен азот и той пада с дъжда и наторява земята. И именно този разтворен в дъждовната вода азот се усвоява моментално от корените. Азотът е нужен за растежа на растенията. Кактусите обикновено растат в крайно бедна на азотни съединения почва /безхумусна почва/ и дъждовната вода им доставя почти всичкия азот нужен за растежа. Другите основни елементи - фосфор и калий , както и сума ти микроелементи си ги вземат от почвата, която  обикновено е минерална / вулканична/.
За това ако трябва да бъдем крайни  :D най-добре е да поливаме с гръмотевична вода  (rofl)
А замисляли ли сте се какво има във въздуха над големите промишлени центрове - особено там дето има химични заводи или цветна металургия . Там цялата менделеева таблица може да се види . Такава дъждовна вода сигурно съдържа абсолютно всичко. Нима им трябва нещо друго на кактусите ? (shake)
 (shake) (shake) (shake) :| :| :| :|

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #23 -: Април 21, 2013, 09:15:44 am »
Мога да помогна със съвет от Русе- и тук не е по-розово положението с варовитата вода.Но ползвам нещо много по-достъпно- кислол( или кислин).Т.е. солна киселина около 8-10%,по-скоро предполагам че е 8.На туба от минерална вода слагам пълна капачка от шишето- имам немска хартия за Пехато и тя отчита 5-6.Е,вече не отчитам, ами сипвам стандартно.Половин капачка качва с около единица от това-6-6,5,ама на мен ми трябва по-кисела и затова ползвам пълна капачка-70 стотинки-цяла година,че и две

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #24 -: Април 21, 2013, 11:16:59 am »
А за любителите на железния бодил препоръчвам дъждовна гръмотевична вода събрана от района на КЦМ-то.  8-|

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #25 -: Април 21, 2013, 12:42:28 pm »
за поцинкован и никелиран бодил накъде да се насочим  :D :D :D

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #26 -: Април 21, 2013, 12:46:33 pm »
А за любителите на железния бодил препоръчвам дъждовна гръмотевична вода събрана от района на КЦМ-то.  8-|

По-скоро от към Стомана-Перник.

Неактивен BO.C

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 40
  • Activity:
    0%
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #27 -: Април 21, 2013, 01:48:35 pm »
(rock)
« Последна редакция: Април 21, 2013, 02:49:14 pm от BO.C »

Неактивен BO.C

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 40
  • Activity:
    0%
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #28 -: Април 21, 2013, 02:10:48 pm »
гвоздея на програмата -
стар
.. модел

няма лед лампичкa !



« Последна редакция: Април 21, 2013, 03:01:21 pm от BO.C »

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #29 -: Април 21, 2013, 08:19:46 pm »
Абсолютен гвоздей !  (rofl) Ей на туй му се викат железни бодли !!! Бодли - Гвоздеи !  (rofl)
На напълно резонния въпрос на ел пистолеро до преди година - две бих му отговорил ясно и категорично : трябва ти вода от района на ОЦК - Кърджали . Уникална вода - веднага придава оловен характер на бодила , съчетан с естествено поцинковане и на епидериса !  Само че сега нали го спряха ОЦК-то и не мога къмто настоящия момент да ти дам компетентен отговор  :( :( :(  Сигурно има алтернативи  (nod) (nod) (nod)

Кактус БГ

Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #29 -: Април 21, 2013, 08:19:46 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33