Автор Тема: Превантивни мерки и борба с вредители  (Прочетена 37135 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #15 -: Октомври 01, 2012, 08:56:47 pm »
Според мен е най добре за акарициди OMIT-EK

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #16 -: Октомври 01, 2012, 09:15:32 pm »
Да, но за него скоро ще говорим в минало-бешело време. До колкото разбрах Нисорана трепе и яйцата на акарите. Ако е така, той е за предпочитане пред останалите, въпреки че мирише. Шишенцето, което днес си взех ще ми стигне до края на срока на годност - 3 години, даже ще ми остане.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #17 -: Октомври 02, 2012, 12:10:37 am »
Омит/Омайт официално е спрян от миналата година.
2-ра година ползвам Ортус. Имах експлозия от акари по растенията в сервиза ми през пролетта на 2011 - ликвидирах ги с 2 пръскания през 10 дни и нови нашествия не съм имал. Но, пръскам ежемесечно профилактично. И растенията, които са в градината на открито, и тези в сервиза.

За Топсин М знам, че се резорбира през зелените тъкани. Мисля, че го пише и в листовката. Поливането по права логика е безсмислено (ако с поливането не се къпе и растението, разбира се).

Аз, откакто открих белината за дезинфекция на новопристигнали или мои съмнителни растения, се уверих, че по-ефективно средство нямам. Фунгицидите прилагам след това, на втора вана и то май само за страх на дявола…
Поздрави, Андрей

guest8

  • Гост
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #18 -: Октомври 02, 2012, 07:27:55 am »
...Аз, откакто открих белината за дезинфекция на новопристигнали или мои съмнителни растения, се уверих, че по-ефективно средство нямам...
за белината ако може по-подробно

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #19 -: Октомври 02, 2012, 08:27:22 am »
Добро утро на всички , снощи племенницата ми отговори на въпросите по скайп.  Пускам го така , както го получих , без преработка защото съм след нощна смяна ,  мързи ме  и ми се спи МНОГО  |-) |-) |-) |-)

Започвам четенето отначало, за да ти отговоря коректно на всички въпроси :
 - По първия коментар мога да заявя,че е крайно погрешен!Не е задължително да се пръска само превантивно, има и химиотерапевтици, които лекуват (системните препарати обикновено са такива). В никакъв случай не трябва да се завишават препоръчаните дози, тъй като това води до фитотоксичност!Не трябва да се получават петна след третиране, признак е на слънчев пригор, пръска се с по-фини капки. Що се отнася до фундазолът- поне засега е отпаднал от листата на разрешените препарати и затова се намира трудно, но спокойно може да се замести с Топсин, който е широкоспектърен
-  Ааааааааа,да не се маже с четка каша от Топсин!!!!!!!Няма нужда, същият ефект се постига с пръскане или поливане, а и е по-безопасно за растението
-  Топсина НЕ СЕ ОТМИВА, има персистентност окло 14 дни, след това се налага ново третиране, не е нужно по-рано от 2 седмици след първото
 -  дозите посочени на опаковката се отнасят за листно третиране.
 -  Кактусите биха могли да бъдат третирани след появата на конкретен проблем
 -  ако на някого му се занимава може да ги третира по програма
- правилото е да се редуват системни с контактни препарати
-  системните най-общо действат около 14 дни, а контактните около 7-10 в общият случай
-  хубаво е не само да се сменят контактни със системни, но и такива, които са с различни активни бази.Продължителната употреба на препарата с една и съща активна база обуславя появата на устойчиви на препарата раси
-  акари не се унищожават с инсектициди!!!За тях има акарициди или един смесен препарат (срещу инсекти и акари) - Би 58
-  загнили коренчета могат да се отрязват прецизно, с малко резерва, т.е. реже се не до здраво, а малко и от здравото, защото ако е нападното от почвен патоген, то се счита, че е навлязъл и в тъкани, които на пръв поглед все още изглеждат здрави и не са проявили симптоми
- Системните фунгициди обикновено се приемат добре както от листата, така и от корените. Мит е,че е нужно само почвено третиране!
-  тези препарати се разнасят базипетално и акропетално с токовоте на растенията във възходящо или низходящо направление
-  искам да подчертая, че при почвено третиране се обеззаразява И субстрата!
- за почвено третиране е достатъчна концентрация дори от 0,15%
-  15 гр на 1000 мл вода
-  7,5 гр на 500 мл вода
-  при механични наранявания на надземната част на растението трябва веднага локално да се нанесе овощарска замазка Лаксиферт или Терванол Ф Щелер АГ (нанасят се директно,не е необходимо разреждане).
-  срещу акари-акарициди (може Акарзин или друг по избор, в предписаниите дози)
- срещу коренови щитоносни въшки или надземните им побратими, както и срещу белокрилки може да препоръчаш онзи инсектицид, който ти препоръчах срещу хлебарките. Той е втора категория и е по-ефикасен – НУРЕЛЕ Д
-  и най-важното-да се сменят препарати с различни активни вещества, както и да се редуват контактни със системни пестициди
[1.10.2012 г. 21:38:24] Хр. Христова: и така :D

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #20 -: Октомври 02, 2012, 08:49:51 am »
...
- за почвено третиране е достатъчна концентрация дори от 0,15%
-  15 гр на 1000 мл вода
-  7,5 гр на 500 мл вода
...

Лека поправка. 1,5 грама на литър и респективно 0,75 на половинка.  (y)

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #21 -: Октомври 02, 2012, 12:55:09 pm »
Да , така е , Ъкъл прав си моите извинения за допуснатата грешка при изчисленията , добре че го видя за не 'попарим' растенията. 
На пощата съм ти пуснал и един ПДФ за болестите по кактусите , можеш да го качиш някъде.

МОЛЯ ХОРАТА ДА ВЗЕМАТ ПОД ВНИМАНИЕ КОРЕКЦИЯТА :

 1,5 грама на литър вода - за топсин
0.75 грама за половин литър вода - пак за топсин

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #22 -: Октомври 02, 2012, 12:58:13 pm »
НАМЕРИХМЕ И САЙТ ЗА БОЛЕСТИТЕ И ВРЕДИТЕЛИТЕ ПО КАКТУСИТЕ :

http://www.cactusnursery.co.uk/index.htm

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #23 -: Октомври 02, 2012, 01:27:08 pm »
...Аз, откакто открих белината за дезинфекция на новопристигнали или мои съмнителни растения, се уверих, че по-ефективно средство нямам...
за белината ако може по-подробно
Виж тук, Мите!
Поздрави, Андрей

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #24 -: Октомври 02, 2012, 01:41:17 pm »


МОЛЯ ХОРАТА ДА ВЗЕМАТ ПОД ВНИМАНИЕ КОРЕКЦИЯТА :

 1,5 грама на литър вода - за топсин
0.75 грама за половин литър вода - пак за топсин


vse pak trabva da sme malko typi za da slagame 15 Gram za liter voda :D (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)       VSe pak Dobre da se kasva ;)



Mnogo ti blagodarq za tesi info btw , mnogo poleni sa ;)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #25 -: Октомври 02, 2012, 01:56:14 pm »
Препарата срещу хелбарки, който трепе въшки по- добре и от Нуреле да не се казва Айкън?   Имам един такъв и мислех при сериозна офанзива от гадове да го приложа него- струва ми се, че ще е идеален  ]:)

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #26 -: Октомври 02, 2012, 02:29:59 pm »
Грешка в бързинката , която ако Ъ. Джон не беше видял щеше да си остане  :D (bow) , много мерсиМ за корекцията  (bow).

Ел Пищов , де беше дакажеш за АЙВЪН преди месец - два. Някой беше пръскал на долните етажи явно , когато в къщи се появиха ПЪЛЧИЩА  хлебарки ! Пръсках с какво ли не -  от Фендона и Регент - купен от братята манги на женския пазар "на черно"  ( аз ги пръскам , те ми махат за поздрав с антенките !!!!!!!!!! ) . След това напръсках с нуреле , та видях що е то умирачка , вкл. и аз се натрових  :S.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #27 -: Октомври 02, 2012, 08:39:05 pm »
В никакъв случай не трябва да се завишават препоръчаните дози

Не е редно лаик като мен да спори със специалист, но съм готов когато ми се появят гъбки да дам едно растение на когото и да е и ще чакам с препоръчана доза 1-1,5 гр/л трънчето да се излекува. Ако това стане обещавам да не ръся повече мозък. Но съм абсолютно убеден, че няма да се наложи.

-  Ааааааааа,да не се маже с четка каша от Топсин!!!!!!!Няма нужда, същият ефект се постига с пръскане или поливане, а и е по-безопасно за растението

За 30 години гледане на кактуси от мен и баща ми няма нито едно растение увредено от мазането. Доста от по-възрастните растения през годините са преминали през това лекуване и към този момент са добре изглеждащи и щастливо цъфтящи. И докато не видя положителен резултат от различен подход, то аз ще продължавам да ползвам моят.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #28 -: Октомври 02, 2012, 10:10:27 pm »
Не знам къде е истината Асене , по принцип изчисленията показват това. Аз се сетих , че в книгата на Кийзлинг всъщност има таблица за това от кой препарат какъв процент се пръска , прилагам го тук - просто снимах . Ако има немскоговорящи , нека помогнат с превода моля.
« Последна редакция: Октомври 02, 2012, 10:21:17 pm от vagrantsf »

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #29 -: Октомври 02, 2012, 10:18:38 pm »
Това е следващият пост :


Кактус БГ

Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #29 -: Октомври 02, 2012, 10:18:38 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33