Автор Тема: Превантивни мерки и борба с вредители  (Прочетена 35941 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #30 -: Октомври 02, 2012, 11:33:27 pm »
 Аз лично смятам,че поливането със системен фунгицид трябва да е в по висока концентрация почти двойна с акарицидите е същото.
Първо ,защото в почвата концентрацията пада,второ защото повечето препарати са доста разредени.Например за акари съм пръскал с омит и нисосан листнодекоративните и палми и просто наблюдавам как акарите намаляват но не  умират.При двойно по висока доза ефекта е друг.Не че не трябва да се спазва дозата,а просто това което се предлага е менте.Желателно е есента да се полива с каптан и фундазол,но трудно се намират,защото са 1 група.Например препарат инсектецид талстар внесен от Гърция има страхотен ефект срещу доста неприятели включително акари,същия в България не струва нищо поне от собствен опит

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #31 -: Октомври 02, 2012, 11:58:01 pm »
Най-важен е "живият опит"!  (y) Склонен съм да повярвам и на Андро и на Асен! Споделих моят съвсем малък "опит", с кактусите и конфликтната точка с обилното пудрене на корените на орката с Топсин. Все пак тези химикали не са предназначени само за кактуси и предписанията на агроспециалистите не се базират на опит с кактуси. Въпреки, че до сега не съм имал болни или нападнати трънчета, при евентуална подобна бъдеща атака, ще използвам препоръчаната двойна концентрация ! (y)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #32 -: Октомври 03, 2012, 12:08:41 am »
Омит-а ако е читав, при по-голяма концентрация гори новият прираст на определени растения. 1,5 гр/л и резултат - лофофорки, копиапоа краинциана и юбелмания с не особено добър вид. 1 гр/л - съвсем новият прираст е незасегнат. И гадини не се забелязват.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #33 -: Октомври 03, 2012, 11:09:56 am »
На дневна светлина ми направих  снимка от Tephrocactus und andere Fiegenkakteen , M. Kiessling [/i], само че на двете страници едновременно , както си му е редът. Даден е продуктът , актовното вещество , концентрацията в % , както и дали се полива или пръска - най-хубавото е че всичко това се отнася за кактуси .



Вскички знаем , че различните болести , гъби и пр. изискват различна концентрация от даденият продукт . Когато преди години се появи фузариум по пъпешите ни , никой не беше чувал за него , цели декари си отидоха. Оказа се , че това е много упорита гъба , на практика е нерентабилно да обеззаразяваш , защото се полива струйно  в кореновата система а става въпрос за хиляди  растения. Тракторите пък орейки пренесоха заразата на практика навсякъде... дълга история с тъжен край .
Ако погледнем таблицата по-горе , ще видим например че Benomyl с активно вещество Benomyl 50% - фунгицид за почвено третиране , при поливане се разрежда до 0.025 %  при поливане. Освен това смятам че освен поливане , може да на напълним по-голям съд и в него да потопим саксията ако се притесняваме , че концентрацията е малка и не прониква навътре. Същото се отнася и за другите препарати.
Не знам какво си представя племенницата ми когато говориш за намазване с четчица по гъбата Асене , аз знам за какво говориш и не ми звучи неестествено в главата , защото знам че става въпрос за малко като площ място. Ако тя си представя , че цялото растение е гъбясало като площ , много  вероятно е да си мисли че буквално го китосваш  :D - все пак тя не е кактусар а агроном.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #34 -: Октомври 03, 2012, 07:17:34 pm »
 (y)
Именно за това говоря.

Неактивен chernevski

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 90
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #35 -: Октомври 15, 2012, 06:12:19 pm »
Здравейте на всички  (hi)

Имам един проблем с два от моите кактуса. Днеска реших да ги пресадя и видях, че по корените имат въшки, но в паниката забравих да ги снимам и сега не мога да представя снимки. Бяха сиво бели и мърдаха около 1мм големи, а бе нещо като листните само че на корените. Премахнах пръста докато останаха само корените и ги напръсках с Омит, но искам по някакъв начин да предпазя другите от евентуално заразяване. Дайте съвет   

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #36 -: Октомври 15, 2012, 06:17:04 pm »
Това е малката беля. Поправима е. Поливай всички с инсектицид - два пъти през две седмици и няма да имаш проблем. Въпреки че е есен времето е топло и можеш спокойно да поливаш.

Неактивен chernevski

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 90
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #37 -: Октомври 15, 2012, 06:21:23 pm »
с какъв инсектицид да поливам?

Неактивен Bili

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #38 -: Октомври 15, 2012, 06:32:35 pm »
Здравeйте,

това е коренова брашнеста въшка (моля да ме извините ако има друго по-правилно наименование на български) - може да се окаже изклучително упорита за отстраняване!

Казвам го от личен опит защото вече 2-ра година не мога да отърва два ferocactus-a от тях! И то след драстични мерки вклучващи праскане/поливане с инсектициди или пък киснене 30 мин в 90% спирт на цялото растение с голи корени ... мисля че въшките само си спретнаха парти  :@ - след няколко месеца пак се появиха (растенята бяха под карантина междувременно).

Според всичко което изчетох гадините се приспособяват кам инсктицидите ако се използва многократно (да кажем повече от 3-4 пати) един и същи препарат.
След като споделих с други лубители тук ми казаха да си взема препарат които е на основата на Imidacloprid.
Та сега ще пробвам това...  (whew)

успех на всички борещи се с това "малко зло"
Bili

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #39 -: Октомври 15, 2012, 06:35:25 pm »
Mисля че това ще ти свърши работа :

http://agromagazin.eu/NURELE-D-1l-p-4.html

Пръска се 2 пъти  през 14 дни по 1 , 1.5 милиграма в литър вода. Преди това полей с вода да попие. Ако кактусът е голям , аз му измивам корените с хладка вода.
Преди време ми направи впечатление , че 3  лобивийки са се вбили в земята .. страшно им се кефех , защото имаха вид все едно са си в Боливия .. оказа се обаче се вътре по корените имат като памук. Поизмих ги , нов субстрат веднага след поливката се надуха .
Ще се справиш.

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #40 -: Октомври 15, 2012, 07:33:58 pm »
Най доброто средство за борба с нея са нематоцидите Каунтер и Видеит.Пресаждат се всички без изключение като се слагат от препаратите в субстрата,които са с формата на дребен гранулат с едрина 0.5/1.5мм.Много трудно се  намират в момента тези препарати,защото са 1 група и на повечето места са забранени за употреба,но това е най доброто.Имат действие около 2 месеца,и унищожават всички паразити и техните яйца.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #41 -: Октомври 15, 2012, 09:07:00 pm »
Каунтера наистина е №1 , но както каза Андромир не го продават свободно в агроаптеките. Аз от две години насам ползвам Нуреле и нямам проблеми с въшките. Ползвал съм и В58 , Карате , Омит - от всички съм доволен : изтребват ги безпроблемно. 
Billi , доколкото знам в зап. Европа  тези препарати , които при нас се водят група 3 - за свободна употреба , не можеш да си ги купиш свободно - тъй както е при нас. И ако пръскаш или поливаш твоите кактуси само с препарати купени от цветарски магазини не е чудно че не можеш да се справиш с въшките.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #42 -: Октомври 16, 2012, 10:49:27 am »
От моя скромен опит: имах преди време тези гадини и ги ликвидирах така:
1. Вадя растението от саксийката.
2. Почиствам го от пръстта.
3. Потапям корените в гореща 50-55 градуса вода и ги държа 30сек. до минута в нея.
4. Подсушавам растението и засаждам в чиста / аз я стерилизирам/ почва.
5. След 3-4 дни поливам ОТДОЛУ !!! с разтворено НУРЕЛЕ, докато влагата избия на повърхността на почвата./За по-сигурно може и да облеете или пулверизирате растението./Така то е обработено и отгоре, и отдолу.
6. Чукам на дърво и вече години наред нямам проблеми.
УСПЕХ !!! (y)
Valyo

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #43 -: Ноември 01, 2012, 05:52:45 pm »
Все забравях да снимам единственото трънче което не прибрах с останалите заради ръждивите петна по него. Я хвърлете по едно око, предполагам, че ще разпознаете каква е чумата дето го мори. (y)


Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #44 -: Ноември 01, 2012, 07:23:39 pm »
може ли снимка от правоспособен фотограВ  :P

Кактус БГ

Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #44 -: Ноември 01, 2012, 07:23:39 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33