Автор Тема: ELK в Белгия - ако има поръчки?  (Прочетена 12074 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bili

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
ELK в Белгия - ако има поръчки?
« -: Септември 02, 2012, 02:10:46 pm »
Следващият weekend се провежда ELK в Белгия. Ще има много производители от Англия, Чехия, Франция, etc.
Мога да потърся никое и друго по-специално трънче което не сте открили другаде ако има желаещи.
Миналият път когато предложих се оказа че се търсят основно Pediocactus-и но за съжаление във Франция не са много разпространени и намерих само 1. Но на ELK би трябвало да има по-голям избор.

Доставка - ще ги изпратя по човек който пътува до София и евентуално ако някой е поръчал ще трябва да си ги потърси на място или пък да изчака да се прибера и аз за да му го пусна по пощата.

Това е некомерсиално предложение - просто за удоволствието да зарадвам някого пък и ново запознанство с кактофили :)


Допълнително инфо от наблюденията ми миналата година: чехите имат страшно много graffted растения но също могат да се намерят и интересни растения на по 1-2 годинки \"насипно\".
Англичаните предлагат мнооого хубави растения на по-сериозна цена. 2011-та забелязах доста редки мамиларии и много красиви tehprocactus-и.
Имаше и щанд на който предложиха няколко бройки от последнооткритото Agave но цената му миналата година беше ужасна (40eur) а сега се очаква да е не по-малко от 20-30.
Ами това е за сега от мен :)

Ако някой има поръчка е добре да ми я изпрати преди петък. Не съм сигурна дали в петък вечер ще намеря интернет. (хотелът ми няма да има).

поздрави
Bili

guest8

  • Гост
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #1 -: Септември 02, 2012, 09:28:34 pm »
съзвучно с написаното от Bili:
Цитат
Blossfeldia minima, special for ELK, we have enough for all you cactuslovers. Special price just Euro 3, you can order your plants at the webshop of epric and they will get your order without shipping costs to Blankenberge, www.epric.org is the website.
Frank Supplie

и понеже не е много ясна какви красоти ще искарат на ELK, поне това е ясно и ще има за всички (пък и цената направо холандска)
лично аз търся
 - Eriosyce laui (Rimacactus laui)
 - Mammillaria hernandezii
предполагам, че няма да се наложи да си продавам Тойотата за да се сдобия с тях

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #2 -: Септември 03, 2012, 10:05:19 am »
Виждам че в онлайн страницата им има малко кактуси и сукуленти :)
ето какво си избрах, ако е възможно  (wasntme)

EUPHORBIA OBESA 5CM CONTAINER 2,00€
EUPHORBIA GLOBOSA X OBESA 5CM CONTAINER 4,00€

по принцип търся 2 копиапои:
Copiapoa dura (echinoides)
Copiapoa longistaminea

до 8евро бих купил  (y) (f)

Благодаря предварително  (handshake)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #3 -: Септември 03, 2012, 01:45:12 pm »

Здравей Били.
Ще си позволя малко спам в темата ти защото иначе Змейчо може да получи не точно това което иска, а предполагам че и за другите ще е интересно.
Като цяло класификацията на кактусите е доста объркана, но при Копиапоа - та като че ли галимацията е най-пълна.  Сега няма да правя разбор на тази тема, а ще се огранича до търсената от Змейчо Copiapoa dura. Тя няма атрактивния епидермис на цинереа -та например, нито е най-гъсто ободливената Копиапоа но въпреки това е доста ефектна.  Тя е Копиапоа- та с най-мощните бодли. Няма смисъл да се опитвам да ви я опиша. Гугъл ще ви покаже достатъчно снимки. Проблема идва от това че на пазара тя се предлага с няколко различни имена. Не стига това но има още няколко Копиапои които имат много близки, преплитащи се с нейното имена. Това много често води до объркване.
Не съм силен в латинския, но знам че приставката - идес / ides  / в края на името означава подобен. Crasisspinum например се превежда като с дебели, мощни гъсти бодли / игли / , Astrophytum capricorine var. crasisspinum . Всички го знаете това трънче. Crasisspinoides се превежда като подобен на дебелоиглия. Знаете и Astrophytum capricorine var.crasisspinoides с какви бодли е.
Подобно е и положението при Копиапоите. Copiapoa dura е трънче с мощни, дебели, масивни бодли . Правилния му синоним е echinus, а не echinoides. Последното е съвсем друго трънче с доста по-слаби бодлички. На практика имаме три Копиапои с близки имена. Echinus / нашата dura / ,  Copiapoa echinoides която е съвсем друга Копиапоа, и Copiapoa echinata която е по известна като Copiapoa megarhiza.

Така че ако Змейчо търси Копиапоа-та с мощните черни бодли трябва да търси dura  / по-старото название / или echinus. Може да я открие и под названието Copiapoa curpea. Това име идва от латинското название на медта - cuprus / метала, а не пчелния мед / .  Нарекли са я така заради кафеникаво червения цвят на епидермиса който тази Копиапоа придобива когато е изложена на пряко слънце.
Бритон и Роуз през 1922 година са описали исканата от Змейчо Копиапоа като Copiapoa echinoides, но това име отдавна е отпаднало, и по късно е дадено на друга Копиапоа. От тук идва и объркването защото някой производители / като Кактус - арт например / когато предлагат Copiapoa dura посочват като нейн синоним echinoides позовавайки се на Бритон и Роуз.

Познатият на всички ни Андреас Веснер предлага много добра Copiapoa echinus / търсената от Змейчо dura / с негов полеви номер - AW103. Аз имам две растения от него. И двете още не са  много големи, но вече започват да показват мощни, дебели, разкошни / и каквото друго прилагателно се сетите / черни бодли.
Ето част от каталога на Веснер за да се уверите че става дума за различни растения :
...................
Copiapoa coquimbana f. Trapiche
Copiapoa echinoides AW 91 südl. Caldera
Copiapoa echinus AW 103 Bahia Salida
Copiapoa haseltoniana AW 97 Sto. Domingo Papaso
..................

Още веднъж извинявайте за спама, но ако Били намери, и купи  Copiapoa echinoides страхувам се че Змейчо ще остане разочарован. Не че тази Копиапоа е лоша, но не е това което той търси.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #4 -: Септември 03, 2012, 03:36:48 pm »
Още малко спам - Copiapoa dura на Веснер е AW90.
Темата за даващите имена е достойна да бъде отделно.
 

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #5 -: Септември 03, 2012, 09:24:55 pm »
Склери и Клечо моля да си погледнете записките по поръчките на Веснер преди да пишете (wait)
имам снимков материал в фейсбука и в папки на компа ми кой номер е Копиапоа дура  8)
Номера е над AW100 (номера тук е примерен) (nod)
Още един жокер: Няма второ име истинската дура в описанието - само с полеви номер е 8)

Неактивен Bili

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #6 -: Септември 04, 2012, 12:19:45 am »
привет-мривет

миналата година имаше много Mammillaria hernandezii - мисля че няма да е проблем.
За Rimacactus-a обаче се съмнявам. Познавам само един човек във ФР които отглежда цяла колекция от такива и скоро се надяваме на семена. Но за продажба на растение ... е човек никога не знае :) ще гледам...

zmei4o, не я знам тази фирма спомената от Bossos но си записвам тези 2 еуфорбии и cops за теб ако ги намеря.

За темата по полевите номера нa copiapoa dura - отговор в спам темата (благодаря на scleri за пояснението защото наситина е важно)

Били
Bili

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #7 -: Септември 04, 2012, 12:46:42 am »
Хей, Bili! Радвам се да те видя пак активна тук! Благодарности за предишното ти съдействие и ангажимент!
Съжалявам, че се наложи да се видим само са секунди… :S

Аз ще повторя желанията си от предишния път като родове и видове, с уточнението, че търся малки/млади растения, на свои корени, с полеви № или конкретна локала. Бюджет - максимум €50.00. Подбор - изцяло твой. ;)
Поздрави, Андрей

Неактивен Bili

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #8 -: Септември 05, 2012, 01:12:55 am »
охо привет!

отбелязано за restart-та на старата поръчка и дано има повод да се видим за повече следващият път  ;)
Bili

guest8

  • Гост
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #9 -: Септември 05, 2012, 07:44:58 am »
благодаря, Bili, ако стане - стане, ако не -здраве да е
подтвърждавам заявката се (ако има на ELK и ако не е късно вече):
 - Mammillaria hernandezii
 - Blossfeldia minima
 - Eriosyce laui (Rimacactus laui)

Неактивен Bili

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #10 -: Септември 11, 2012, 04:47:43 pm »
Привет,

още не съм имала време да прегледам снимки и растения от експо-то  (:|
Ще зарадвам все пак няколко човека с по 1 - 2 растения  :)


Междувремнно ето тук в насипно състояние снимките от изложението :
https://picasaweb.google.com/112415390604286707473/ELK2012Expo?authkey=Gv1sRgCJbJgIvwzuDlsAE#

Дано ви хареса "разходка-та" макар и не на живо
Bili

guest8

  • Гост
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #11 -: Септември 11, 2012, 06:13:45 pm »
Благодаря ти, Били, за чудесната виртуална разходка!   (clap)
има какво да се види, с извинение, потекоха ми лигите, за сетен път се убедих преглеждайки ценоразписа по табелките, че моето трудово възнаграждение далеч не е европейско  :@

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #12 -: Септември 11, 2012, 07:47:07 pm »

Благодаря за удоволствието.

Любопитно ми е дали всичко изложено е за продажба, или има и изложбена част.
Иначе повечето от изложените растения са повече от добри.  Не знам дали се самонавивам, но според мен много от трънчовците дето са се появявали в нашия форум могат да бъдат изложени при европейските си братовчеди без никакво притеснение. 
За цените и заплатите Босос е безкрайно прав. За съжаление.

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #13 -: Септември 12, 2012, 10:16:50 am »
Истинско Елдорадо!!!Но за цените не сте прави-по-обикновените кактуси имат абсолютно същата цена като при нас-2-3-4 евро.(Справка онлайн магазина на другия сайт)
А за Пиер Карден явно не сме доживели-ама и те се позамислят като си купуват бутикови изделия.И кво е това алое за 30 евро ,не знам :^)
Цената само за копиапоите е нормална(на Греъм),другите са расли без слънце.....Доста издължени,макар да имат нормален епидермис......
На ариокарпусите явно вече им минава модата,че цените са станали що-годе приемливи.Хубаво впечатление ми направи ,че почти не се продават присадки-за мен това е метод за спасяване ,а не за колекциониране.Има нещо извратено в ряпа,набучена на кол :( ;(

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #14 -: Септември 12, 2012, 11:11:40 am »
Благодаря, Били,

много полезна информация!

Кактус БГ

Re: ELK в Белгия - ако има поръчки?
« Отговор #14 -: Септември 12, 2012, 11:11:40 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33