Автор Тема: Оранжерия  (Прочетена 17458 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Оранжерия
« -: Май 19, 2014, 08:56:15 pm »
     Когато в главата ми вече се бе зародила идеята за своя оранжерия, където да отглеждам моите кактуси, нямаше как да знам, че изпълнението ще ми отнеме половин година /а тя все още не е напълно завършена/. Някак наивно си помислих, че с едно щракване на пръсти и всичко ще стане изведнъж. Уви!
     Поради естеството на терена в старата ни къща първо трябваше да изравня и терасирам отдавна свлечения склон, а и да довлека някак си колоните за основите на бъдещата оранжерия, които с години стояха на другия край на двора, останали от ограждането на имота. Трудна и потна задача! Основите представляват 8 броя стоманени квадратни профила 50х50 мм с бетонови "пети" 40х60 см. Меко казано стабилна работа - нямат умиране! А колко тежат, аз си зная :). Добре е, че ги имах "наследство" и не се наложи да умувам дълго - дотъркалях ги на разстояние два метра една от друга и така добих представа за облика на конструкцията занапред. Нямах възможност да развихря въображение, защото баира ме притискаше отвсякъде. Казах: "Ще бъде 6х2,60 м! Точка!"

27.10.2013


     Време беше да плюя на ръце и да хвана правата лопата, за да влязат бетоновите основи на колоните в земята! Тук трябваше видите физическото проявление на  израза "пот се лее" :). Криво-ляво и направо!!!

16.11.2013



     Така открих "беленската пемза" /шегувам се/ :).



     Рамки от бившия гълъбарник изполвах за предна и задна страна на оранжерията. Врата-също.



     При този етап на развитие посрещнах и изпратих зимата.

27.11.2013


     Първите по-топли дни след снега ми дадоха сигнал, че трябва да се действа. Основи вече имах - трябва покрив! Два-три дена ударна бригада и покрива е готов /по-късно щеше да има модификации/.

21.02.2014


     Имаме си вече врата :).

22.02.2014


     След като покрива бе готов тук вече работата се отече. Майсторът, който трябва да сложи поликарбоната на покрива показа какво значи израза: "Ще дойда другата седмица". Така отидоха... два месеца  :D. Е, поне имах време да боядисам и да дам "фаца" на обекта... Посрещнахме и пролетта!

16.03.2014

05.04.2014


     Най-накрая и поликарбоната е поставен, като предварително покривът е заячен допълнително, за да не увиснат плоскостите. За поликарбоната: румънски, 6 мм /2 листа х 180,00 лв/. Отделно H- и U-профили за свръзка. Ако можех щях да сложа немски /примерно/, но баща ми беше успял вече да го купи, естествено без да ме пита :). Той, заедно с металните профили /квадрат 30 мм/ за покрива ми "глътнаха" най-много средства. Поликарбонатни плоскости сложих само отгоре. За сега толкова, после и отстрани, защото отидоха доста парички!
     Първите ми впечатления от поликарбоната: защитава от слънцето до голяма степен и се колебая дали да го сложа и отстрани. Имам време да мисля. Ще видя как ще се отрази на кактите това лято. От една страна не искам да става парник, а да циркулира свободно въздух, но обилните дъждове и градушка тази пролет ме замислят...

28.04.2014



     Поотмина "месеца на пороите"! Масите също са на местата си вече. Плотовете - чамови дъски /20х400 см/. Още необработени. Оставих си 2 метра свободни, но след нанасянето установих, че бая съм се награбал с кактуси и ще трябва да пусна и останалите 2 метра :).

18.05.2014 след поредната доза дъжд




     Сами виждате, че има още много работа, докато стане оранжерията напълно готова /добоядисване, още дъски за масите, поликарбонат или найлон отстрани, плочи за пода, по поликарбоната на покрива има още доста работа, за да не влизат паразити в дупките, пренареждане на кактите.../, но като имам таван и маси обявявам оранжерията за готова! Малката мечта е осъществена. Сега нека помисля имаше ли смисъл от това :) ;). Нека всеки даде отговор за себе си... Разбрах поне едно - че мога да направя каквото си поискам! Хубава, грозна - това е!
     Благодаря за вниманието!

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Оранжерия
« Отговор #1 -: Май 19, 2014, 09:08:59 pm »
Ники, голямо браво от мен  :) Терена има мегдан за удължаване, според мен още догодина ще ти трябва  :D Че ти си я напълнил от раз  (y) Това лято можеш спокойно да оставиш само по покрив, на есен ще опънеш най-малко найлони и сам ще прецениш какво значи есенно късно прибиране на съвсем сухи кактуси  :)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Оранжерия
« Отговор #2 -: Май 19, 2014, 09:56:21 pm »
 (y) Направи по-широки масите! :D По средата ти стигат 60 см за "писта". (y)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Оранжерия
« Отговор #3 -: Май 20, 2014, 09:35:45 am »
Браво Ники !! Стабилна конструкция - дето се вика `и децата ти да гледат вътре кактуси` :)  Имаш време - ще си я доизкусуряваш. За лятото може да не я покриваш отстрани , а наесен покриеш ли я спокойно можеш да прибираш кактусите чак към Коледата. :)  Важното е ,че си направил нещо , за което повечето от нас само могат да си мечтаят  :) Какъв ще е резултатът - ти ще видиш .
Една идейка и от мен : запълниш ли двата успоредни рафта с кактуси , спокойно можеш да увеличиш работната площ поставяйки напречни дъски, тъй че да се получи П-форма или Н-форма / напречник в края или по средата на оранжерията/.
ЧЕСТИТО !!!!!  Супер кактуси да отгледаш в новият им дом !

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Оранжерия
« Отговор #4 -: Май 20, 2014, 10:19:35 am »
Поздравления и от мен! (clap) И благородно ти завиждам за площта (mm). При увеличаване на колекцията, което с абсолютна сигурност ще се случи/ виж за пример Джони / имаш различни опции и за увеличаване на използваемата площ: увеличение ширината на плотовете, намаляване ширината на пътеката между стелажите, направа на двойни стелажи. Дерзай и пълни!!! :) И се кефи!!! (dance) (dance) (dance) (dance)
Valyo

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Оранжерия
« Отговор #5 -: Май 20, 2014, 07:57:21 pm »
Ники ,много се радвам за хубавата оранжерия.То хубавите неща не стават бързо,така че се въоръжи със търпение и постепенно всичко ще си дойде на място.Не е лошо да помислиш и за някой ,който да ти помага за носенето де ,защото аз като ги мъкна зимата по едни тавански стаи голям зор виждам,добре че Владо ми помага.
 (y)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Оранжерия
« Отговор #6 -: Юли 05, 2014, 02:21:23 pm »
     Засега резултатите са доста задоволителни. Растем, цъфтим... (f) (sun)



Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Оранжерия
« Отговор #7 -: Юли 06, 2014, 03:41:07 pm »
чудо  (clap)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Оранжерия
« Отговор #8 -: Юли 07, 2014, 01:13:24 pm »
Правеното с любов се отплаща (y) (clap)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Оранжерия
« Отговор #9 -: Юли 07, 2014, 01:52:40 pm »
     Благодаря ви. Хубаво би било ако можех да им се радвам повече от един ден в седмицата, а може би колкото по-малко им се протви човек, толкова по-добре  :)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Оранжерия
« Отговор #10 -: Юли 08, 2014, 02:08:23 am »
И градушките вече не са им страшни под навеса.  :)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Оранжерия
« Отговор #11 -: Юли 08, 2014, 06:48:54 am »
     Още не съм се справил напълно с градушките, Джордж /а добре, че спряха вече/. Ако валеше право надолу всичко щеше да е ОК, но при бурни валежи с ветрове няма спасение, защото си е открита отвсякъде, освен отгоре. Основно "забръсква" от изток, югоизток/запад, но за кротките валежи е идеална. Но на този етап не искам да я "затварям" отстрани с нищо. Най-много наесен да сложа найлон, за да изкарат навън максимално защитени от влагата и ранните студове, докато ги прибера вкъщи. За зимно отопление не мога дори да си мисля  :D.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Оранжерия
« Отговор #12 -: Август 18, 2014, 12:20:42 pm »

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Оранжерия
« Отговор #13 -: Август 18, 2014, 09:07:17 pm »
Super e bravo :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Оранжерия
« Отговор #14 -: Август 19, 2014, 10:38:54 am »
Аз не се отегчих, напротив - насладих се  :) следващият клип да минеш бааавно и продължително покрай всяко растение  :$

Кактус БГ

Re: Оранжерия
« Отговор #14 -: Август 19, 2014, 10:38:54 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33