Автор Тема: Къде отглеждаме нашите кактуси и сукуленти:На открито,оранжерия,балкон и др.  (Прочетена 66324 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Ники, мойте са по-малко от твойте на брой (на тегло не знам), и все ги снимам, и е нормално, ако са повече, ще му изпусна края. Седят си на обичайните места, повечето пресадих, останаха някои семеначета - за март искам всичко да е на бойните позиции, щото ще напече и може да тръгнат. Някои не са спирали да вървят, макар и кротко - примерно Перескиопсиса върви цяла зима на моите 15 - 20 гр. , други напъпват и цъфтят. Които са най-нетърпеливи съм ги притиснал до стъклото на прозорците, там е 5 - 10 минимални + скреж от време навреме, и така ги възпирам засега, докато още няма слънце достатъчно.

Най-много грижи имам със семеначетата в люпилника - изсъхват след 4 - 5 дни най-много, трябва все да ги поливам, които са извън найлона вече нали. Сигурно са им малки саксийките , но няма място за големи.
« Последна редакция: Февруари 08, 2014, 05:23:04 pm от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
     Джордж, ей до сега се занимавах с пресаждането на 14 кактуса от старата генерация - предимно мамиларии, нотокактуси, 1 ЕХЦ, 3 еуфорбии /местя ги в девятки/..., а в сладки приказки със съфорумците без малко да загоря манджата за новата пръст - по едно време ми замириса на нещо печено и чактисах, че това ще да е пръстта  :D, после котката реши, че е нормално да се легне в топла листовка и пръст и... отиде та се не виде ;) Като се замисля колко още имам да пресаждам се чудя дали не е прекрасно да имам примерно 50 кактуса, че то робуване голямо става така с годините...
     Сега ще ти кажа /под секрет (rofl)/, че имам да сея 60-тина вида гимнокалициуми и ако късмета на начинаещия не ми изневери, ще се чудя къде и тях да дявам, но да не говорим за неродения Петко още  ;)
     
     

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Така е, Ники, става заробващо хобито с годините, ама всеки го разбира от собствен опит, когато е малко късно вече. Почваш да не поливаш, да не пресаждаш, да не сееш, оставаш навън да оцеляват и тнт. Та, от тия 60 гимнота дето имаш семена, не всички ще покълнат и оцелеят до големи, сей ги на порции по 20 примерно..  :)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Ето един много удобен начин на зимуване - по корен и в кутия. Това са малките ми ферота , които скоро ще отидат в алпинеума си.


За мен това е най-добрия начин за отглеждане на кактусчета : зимата по корен , а през топлата част от годината - пълна свобода : и за кактусите и за кактусаря  :) Само че, за голямо мое съжаление е невъзможно да процедирам по този начин с всичките си тръни.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
С надеждата един ден да се стопли толкова климата, че да ги оставиш навънка, вече с приличен размер, над касетка всеки един...  ;)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
     SPINY, ами имат ли пръст по корените, или `ептен голички са завити във вестника? Инак, да си призная, съм ти фен, колкото и тъпо да звучи /и непривично за мен/, ама ми харесват кактусите, които показваш, снимките, табиетите, ако щеш с ферокактусите във вестника... Най-егоистично съжалявам, че не си наблизо, та да ми даваш акъл за тръните (nod) (y).
     Питам за пръстта, защото вчера и днес, докато пресаждах кактусите ми, които не съм пипал от 5 години гледам, че пръстта им сбита като на разсад домати  :D, и не съм я човъркал, а директно прехвърлям в новите 9х9х10 и колкото място остане за пръстчица, досипвам... (f)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Не е фатално, но е добре да махнеш максимално от старата пръст, без да повредиш основните корени, мисля аз.

Смяната е една много досадна операция, която аз обичайно разделям(х) на 2: в началото на зимата махам старата пръст и ги оставям на гол корен на хладно; Ранна пролет - засаждане в нова пръст и саксии; това икономисва място, разделя усилията на части.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
     It will be mission impossible :D
     Джордж, аз днес много им се радвах, въпреки сбитата пръст - много симпатични (f)
     Ти да не мислиш, че едно време съм се протвил да правя модерни субстрати - квото дойде. Това е положението - сега може да им слагам сякви пацули из пръстта, ама преди барабар с торфа  ;).

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

Една идея за оранжерийка .


Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
С формата на тая оранжерийка, рискът от американски безпилотен погром над нея се засилва сериозно  :D
"Бяха обезвредени подводница на сушата с помещаващите се в нея ядрени домати и заринови краставици"- ще пише в доклада.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
     Сателита е важен атрибут за всяка уважаваща себе си оранжерия  :D - може би регулира вътреклиматичните състояния, като в истинска подводница  (y). Жалко, че не се виждат кактуси.
     Иначе, браво на майстора - има чувство за хумор  :D.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
     It will be mission impossible :D
     Джордж, аз днес много им се радвах, въпреки сбитата пръст - много симпатични (f)
     Ти да не мислиш, че едно време съм се протвил да правя модерни субстрати - квото дойде. Това е положението - сега може да им слагам сякви пацули из пръстта, ама преди барабар с торфа  ;).
Точно тъй - торфа ще се разложи с годините, престоял е неколкостотин лета, начи малко му остава... плюс тва те смучат с периферните коренчета, в средата е баласт за пълнеж..  ;) Това трябва да те успокои, Ники --  8-|
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

.....  Първо, защо стъкла а не поликарбонат, второ защо да са мръсни, има и се намират лесно фолия, които се залепват за стъклата, те имат различна матовост и от там пропускливост на светлина също има полиетиленови щори и т. н. Тези неща излизат в нета, четат се от всички и ни разбират нивото.
Хората слагат поликарбонат, щото им излиза по-тънко, а не защото е по-хубаво. Карбоната бие полиетилена.Стъклото е върхът, а по-високо от него е термопакета(стъклопалет).Това не е лично мнение, физическа даденост.
 :)

Да не правим спам в една друга важна тема преместих тоя пост тук. Темата е важна за това . Та относно качествата на различните материали. Всеки от тях си има и плюсове и минуси. Стъклото е трайно, достъпно като цена, но тежко с висок коефициент на топлопроводимост и може би най-лошият минус - спира УВ лъчите от слънчевия спектър. Поликарбоната е лек, достатъчно светло пропусклив, с коефициент на топлопредаване близък до този на стъклопакета, / десет милиметровия двуслоен поликарбонат /  но най-скъп от всички материали и също не пропуска УВ лъчите. Самият поликарбонат си пропуска тези лъчи, но те го разрушават за това от външния слой на плоскостта има нанесен защитен слой спиращ тези лъчи. Ако този слой се отстрани проблема ще се реши, но трайността му ще се приближи до тази на полиетилена, а цената е в пъти по-висока. Полетилена е лек, евтин и най-важното не представлява филтър за УВ лъчите. Единствения му недостатък е краткия му живот. Оранжерия покрита с полиетилен ще трябва да се препокрива през две, три години. Е ако полиетилена е от по-дебелия, и е поставен както трябва може да изкара и четири години но чак пет едва ли. Като се купува полиетилен трябва да се внимава и изрично да се търси такъв за оранжерия защото във връзка със защитата на околната среда на пазара се появи полиетилен с някаква добавка в него която позволява на слънцето за един сезон да го направи на трохи. Не замърсява природата защото се разгражда бързо, но може да остави кактусите ви без защита още преди сезона да е свършил да не говорим за три, четири години.
Така че аз лично гласувам с две ръце за полиетилена. За любителска оранжерийка разбира се. Не си представям оранжерия от стотици квадратни метри да се препокрива през две, три години.

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Полиетилен  с вградена армировка- намазан отгоре с разредена бяла боя- латекс= 4-5 години без никакви проблеми ако през 60-80 см се сложат дървени напречни и найлона се закове и за тях, за да не се издува при силен вятър. Цена на кв. метър е около 3 лева. Май има някъде снимки на оранжерията ми.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
И да разполагах с огромно дворно място, никога не бих изграждал оранжерия.Най-доброто според мен е южно или югоизточно изложение на открито,( но никога пълно слънце през целият ден по средата на градината)Само с лек навес от поликарбонат да пази от студени дъждове и градушка.  Получаваме пълен спектър от слънчевата радиация. Резултатите са безспорни.И за закаляването на растенията и за здравината на епидермиса за устойчивостта срещу гъби и инсекти и за по- яки бодли -всичко което се сетите.В оранжерията ,колкото и да се проветрява не може да се постигне този ефект.Да не говорим вътре за микроклимата, че много по-лесно се развиват епидемии и патогени от всякакъв характер.Аз твърдо ще продължавам да  се придържам  към този мой опит и никой не може да ме убеди в обратното.Това съм твърдял не веднъж ,но понеже пак се предъвква темата , се налага  да се повтарям и аз.

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33