Автор Тема: Начинаещ ,моля за насоки относно отглеждане на echinopsis pachanoi..  (Прочетена 7890 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен deeto2

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 18
  • Activity:
    0%
Здравейте от миналата година притежавам echinopsis pachanoi..Моля всички да създадем от тази тема,едно ръководство за този вид (почва,отглеждане,размножаване,поливане)нека всеки сподели своя опит ,и да го поберем на едно място.Иначе го взех юни месец 2012 беше 40см висок,до края на лятото преди да го преспя успя да достигне 55см.интересува ме дали е удачно да го пресадя през идната пролет ,тъй-като е все още в саксията ,която го купих...и след като го пресадя ,ще мога ли това лято след скорошното пресаждане ,да се пробвам да го размножа...

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Можеш да го пресадиш когато ти е кеф и като му резнеш главата до наесен ще имаш децка градинка от пачолчета (rofl)

Неактивен deeto2

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 18
  • Activity:
    0%
колко сантиметра да отрежа ...чувал съм ,че трябва да престои отрязаната част ,докато се образува кора и после да се засади в малко по специфичен почвен субстрат.а от отрязаната част от майката ще образува ли детки? самите те могат ли след засаждането да се изнесат на слънце или трябва да се преобщят постепенно.

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Тука ми намирисва на салата от пачоли и лофофора а не на колекционерство :x

Неактивен deeto2

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 18
  • Activity:
    0%
предишният ми кактус стана жертва на няколко гарги ,имам 3 тераси и смятам тази година да направя един кът от кактуси на голямата тераса...ще има и снимки ,ще бъдат в едно общо корито ,разделено на секции според специфичните нужди на всеки кактус.ще има и защита от гарги и лед светлини вечерно време,така че ти ми кажи защо да правя всичко това за една салата  (wasntme)

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Майтапя се бе (rofl)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Спорд мен изчакай до юни месец с рязането- сега изобщо не е подходящо време за рязане и излагане на патогенни влияния при студена и влажна среда, още повече че няма да засъхне бързо и добре среза.   
Като го резнеш, заостряш леко като молив и оставяш със среза за ден-два нагоре насочен към яко греещо слънце, за да хване кора(калус) и да е изложен директно на UV лъчите за да не го налазят патогенни спори и след като образува коричката насочваш с подостреното надолу, бучнато в някакъв субстрат за вкореняване (кварцов пясък, перлит, серамис) който се овлажнява след една седмица леко. Или другия вариант, който аз прилагам е още при срязването, среза го напудряш хубаво с вкоренител и оставяш легнал на една страна пак за ден- два- после пак процедурата със субстрата за вкореняване.  Всичко това лятно време при над 25 градуса и слънчево греене.
Основата която е останала- също подостри леко или недей, но опечи на слънце или напудри също с някакъв вкоренител, нищо че няма да пуска корени оттам.   След време предполагам, че ще пусне една, максимум две издънки подобно като Миртилокактусите.

Аз пачанойчета имам няколко, ама са малки- 3 годишни семеначета, отгледани от семки и нямат 5 см височина даже. Щях да си ги ползвам за подложки, ама много бавно порастнаха, а през това време много по- бързо и лесно си развъдих вегетативно Харисия джусберти за подложки, макар след срязване основата да пуска изключително и само по една издънка, но пък много по- бързо нарастват.

Неактивен deeto2

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 18
  • Activity:
    0%
благодаря за отговора. :D имам още един въпрос относно пресаждането на основния кактус-какъв е подходящия почвен субстракт за него:) предишния посипвах на дъното зеолит ,после правех смес от пясък,чакъл , торф и малко гипс...за този кактус има ли нещо по специфично за отглеждането му?

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Зеолита според мен е грешно да го слагаш за дренаж, тоя зеолит го смеси и разбъркай с остания субстрат, а на дъното за дренаж солжи някакъв не порьозен чакъл или парчета дървени въглища.  Гипс не разбирам защо изобщо си слагал, осен ако не си целял да имаш гипсов отпечатък на корен от Трихоцереус  :D :D :D

Без гипса другите работи в субстрата са ти ОК за тоя вид кактус.

Неактивен deeto2

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 18
  • Activity:
    0%
 :D и на мен ми се стори странно ,но сипах две лъжици  :D пишеше и за натрошен слюдест камък ,това поне не сложих,иначе си мислих да натроша малко мазилка вътре....тази година ще се поуча от миналогодишните грешки...и на пролет проекта ми стартира ,ще има и снимки ...още един въпрос ,който може да е пречка за мен.мисля да направя един куб всяка страна по 100 см ,като всяка страна ще има пласт стъкло по средата и мрежа около стъклото,за да дишат кактусите,така ще ги опазвам от вредители като гарги и силен дъжд ,а също така ще придобия лек парен ефект,притесняваме ме стъклото и слънчевите лъчи дали няма да прогорят кактусите? :(

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
:D и на мен ми се стори странно ,но сипах две лъжици  :D пишеше и за натрошен слюдест камък ,това поне не сложих,иначе си мислих да натроша малко мазилка вътре....тази година ще се поуча от миналогодишните грешки...и на пролет проекта ми стартира ,ще има и снимки ...още един въпрос ,който може да е пречка за мен.мисля да направя един куб всяка страна по 100 см ,като всяка страна ще има пласт стъкло по средата и мрежа около стъклото,за да дишат кактусите,така ще ги опазвам от вредители като гарги и силен дъжд ,а също така ще придобия лек парен ефект,притесняваме ме стъклото и слънчевите лъчи дали няма да прогорят кактусите? :(

Покажи де снимка моля!

Неактивен deeto2

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 18
  • Activity:
    0%
С удоволствие ,но още не е готово ,иначе съм го замислил през пролетта ще го имам не само на чертеж,в горната част ,капака ще е изцяло от стъкло за да пази от дъжд и бури...под този капак ще има Led диодни ленти ,които вечер ще оживяват кактусарника,замислям се рамката да е цвят сахара....а честно казано нямам търпение да дойде времето  :D ще има и снимков материал...а най-хубавото ,е че те ще са защитени през всяко едно време  :D

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Добре дошъл deeto2  (handshake)
Доколкото разбирам ти имаш един чудесен , голям пачанои , който си расте бързо и отлично при твоите условия. Поздравления ! Логиката подсказва , че тези условия му се отразяват добре и единственото от което вероятно се нуждае е по-голям съд. Защо трябва да го режеш ? Той и тъй ще ти пусне издънки. ... А и с времето сам ще разбереш , че всичките тези стъклени кутиии  - колкото и красиво да изглеждат за нас хората всъщност не са от полза за кактуса. Пачаноито обича да `диша` и иска много вятър , много директно слънце ,малко по-богата почва от другите кактуси . А най- добре му се отразява директния дъжд. Лишиш ли го от тези `блага`- никога няма да имаш пачанои като този ,който ти е в момента.

Неактивен BO.C

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 40
  • Activity:
    0%
  :)

Може би имаш желание да се пробваш с малко семена от pachanoi  ..?
Имам излишни за раздаване ..

 (f)

Неактивен deeto2

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 18
  • Activity:
    0%
Може би е така .не искам да го задушавам и спирам развитието му.Пропуснах да кажа ,че преди да ми го дадат е бил отглеждан в парник.Стеблото долу ниско беше изключително тънко ,а след няколко месеца при мен почна да набъбва в основата .горната му част (около 8-10см) ,придоби един по -различен цвят (малко по-светъл)тогава започна да расте по-интензивно.....от образуването на бодилчета  на върха,отброявах 4-5 дена преди да се покажат нови и нови....доволен съм ,но тук има много гарги ,който кацат на тавана и ако го видят ,направо не ми се мисли ;( иначе като на последен етаж при мен въздуха се завърта добре,а слънцето няма какво да го скрие ;) иначе 2012 в началото на лятото имаше период от няколко седмици валежи,те не му ли вредят,не загнива ли? иначе бих пробвал с няколко семеначета,да видим какво ще се получи;)

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33