Автор Тема: За произхода видовете от Echinopsis и близките му родове  (Прочетена 14570 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: За произхода видовете от Echinopsis и близките му родове
« Отговор #15 -: Февруари 27, 2015, 04:04:12 am »
Няма как да стане без латински наименования.  Това е несериозно.  Все пак говорим за голямо видово разнообразие.   За колекционерите не виждам какво  е сложно за разбиране .  Това е необходимост.
 Местните и локални наименования няма  да се наложат никога.   Това си е фолклор.  Тези имена биха свършили работа на някой случайно попаднал човек  в голям супермаркет, които иска да си купи "кактусче за пред компютъра".

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: За произхода видовете от Echinopsis и близките му родове
« Отговор #16 -: Февруари 28, 2015, 01:23:43 pm »
В подкрепа на изказаното от Schmidt. Местните индианци наричат като "пейот" Lophophora williamsii, но също и доста други видове, които отчетливо се отличават, включително новооткрития Azteкium valdezii. Очевидно е, че латинските имена са без алтернатива за учения и колекционера.
За няколко века системата на шведския учен Карл фон Линне за именуване на живите организми с две латински  имена - родово и видово, се е доказала, че работи добре. Това, че учените периодично  усъвършенстват класификацията на база на нови добити познания е нещо, което не трябва да ни фрустрира. Просто колелото се върти.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Aztekium valdezii - единствената латинска част са наставките `um`и `ii`.
Това е прекрасен пример за отпадането на латинският / или старогръцкият/ корен на съвременните наименования в кактусовата номенклатура.
Нещата се променят . Не мисля , че нещо открито в наши дни има шанс да получи латинско или старогръцко наименование.
А иначе сте напълно прави , че местните наименования не могат да отразят многообразието от форми и разновидности , което интересува колекционера . Но е вярно и това , че те / локалните имена/ не се променят , за разлика от многобройните научни такива. 

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
 :) И локалните имена се променят, така както се менят поколенията, традициите и народната памет. В някои райони по-бързо. някъде по-бавно. В крайна сметка всичко тече-всичко се променя.
Мога да се обзаложа, че още доста новооткрити кактуси ще получат научните си имена с чисто латински/гръцки корен. Но от друга страна ще продължи и старата практика със зачитане името на откривателите или техни приятели, ментори или идоли. Така че и в бъдеще на всяка Digitostigma caput-medusae , ще се появява и po някой Aztecium hintonii.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Разбира се, че новоткритите видове ще продължат да се именуват с латински имена.   Това е универсално правило и  няма  алтернатива.    Примерът с Aztekium valdezii не е показателен и е по-скоро изключение. Мога да дам доста  примери на новооткрити видове с обратен знак.   Не разбирам , каква е тази дискусия относно  някакви съмнителни  хипотези, на някакви евентуални  предположения за близкото и далечно бъдеще и т.н.?  Има факти и това е.  Да не би латинският , да са го доубили съвсем и вече да не се използва в ботаниката и зоологията?  Защото аз нямам такава информация.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Не разбирам , каква е тази дискусия относно  някакви съмнителни  хипотези, на някакви евентуални  предположения за близкото и далечно бъдеще и т.н.?  Има факти и това е. 

Schmidt, не се познаваме лично. Вероятно си приличаме в доста неща защото съм съгласен с деветдесет процента от това което пишеш тук във форума. Само че с това последното изречение не съм. Ами то основното предназначение на форума е да може човек да се наприказва на теми които не може да обсъжда с хората около себе си.
Имах колега който беше фен на режещите предмети. Случи се веднъж двамата с него да прекараме половин ден в очакване да се случи едно определено събитие. Докато чакахме се наслушах за два живота напред за видове стомани, закаляване, начини на заточване, и други такива неща които за него бяха безкрайно интересни. Почти бях готов да го удуша с голи ръце когато изведнъж видях себе си. Разбрах че и аз точно по този начин съм безкрайно досаден за хората около мен когато им говоря за кактуси, пресаждане и други такива глупости. От тогава много внимавам да не се увличам в такива разговори с хора за които темата не е толкова интересна. Така че форума остава единственото място където мога да си начеша тая краста. За това приемам всякакви дискусии. Дори на най - глупавите / за страничен човек / теми, стига малко поне да са свързани с кактусите. 

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Склери ,това е моето лично мнение по  въпроса .   Темата не ми е скучна ,иначе не бих  я обсъждал въобще.  Но тя абстрактна, защото се базира не на факти , а на предположения.    Аз съм  реалист и няма как да се съглася с имагинерни понятия.    И  понеже отвори приказка ,че тук всеки може да говори за всичко , дори и малко свързано с кактусите ,ще ти припомня, че ти беше качил  линк на един Чех с много красива оранжерия и добре гледани ферокактуси в прекрасни ниски саксии. Та там в тази тема бях написал два реда за дизайна на оранжерията и  за  някои детайли относно саксиите и японсата градинка отпред.    Със сигурност си спомняш случаят.  Мисля, че тези неща са доста свързани с кактусите- нали?   Да ама Не .  Веднага бях  насметен, че цапам темата и отнесох куп упреци.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Ако се стремим към любителска номенклатура, тя няма да дойде от науката, а трябва ние да си я сътворим. Латински не ни трябва, нито наука, не искаме промени в имената, не искаме да знаем кое на кое е роднина, колко и какви хромозоми има и т.н., всичко плоско и равно и толкоз, во век и веков… :D Нали целта е на всяка дясна кривка на долен ляв радиален бодил или на нюанс в цвета на върха на горен десен централен бодил да има отделно любителско име - ами, хайде! Колко любителски самостоятелни "таксона" за Echinocactus horizonthalonius ще имаме? А, на Ferocactus cylindraceus? А, на Parodia ottonis? На Opuntia fragilis? Ммм, или няма ли да е по-добре на всеки индивид от всеки вид да се даде лично, бащино, фамилно име и ЕГН, за да имаме всички разлики на всички живи кактуси? А, кой ще се наеме да подготви и публикува една книга на така визираната любителска номенклатура? (rofl)
Поздрави, Андрей

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
 Написаното от Шмит : ``Разбира се, че новоткритите видове ще продължат да се именуват с латински имена.   Това е универсално правило и  няма  алтернатива. `` просто не е вярно ! Достатъчно е човек да си има елементарно понятие от латински език , за да види за какво става въпрос. Това , че в много случаи се слагат латински рамки на наименованията прави ли ги латински ? Да не говорим , че огромна част от южноамериканските родове кактуси носят имената на откривателите си или на географски региони. Каква латинска дума е Lobivia или Denmosa или Yavia , Espostoa , Copiapoa , Uebelmannia, Weingartia ,Oroya , Matucana и т.н.  Това са факти. Не е нищо имагинерно.  И това , че в много от случаите думата звучи на латински / или има латинска наставка/  не значи, че е латинска.  Интересно би ми било да видя някаква статистика на дадените имена през последните 30 - 40 години , както и друга такава за по-ранния период. През последните години  процентът на нелатинските имена ще бъде в пъти повече отколкото в ранния номенклатурен период. Фактите говорят за тенденциите и те са такива - появяват се все повече имена на откриватели , на географски области ... и все по-рядко се използва латинския или старогръцкия корен .

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Дали на някой му харесва или не, научните названия на видовете са на ЛАТИНСКИ.  Такава е номенклатурата. Използването на имена на хора или местности или чрез замяна на букви (Mendoza>Denmoza) в корена на названията не променя правилото. А и съществува още от зората на практиката по именуване на видоете с две имена - родово и видово.
Подобно и в българския език. Считаме че Николай, Георги, Стефан са български имена, въпреки че имат друг корен.
Ако имате усещане, че все повече нови имена произлизат предимно от местности и личности, то обяснението не е толкова сложно. Дори е прозаично и свързано с границите на латинския език(както всеки език). Когато вече има публикувани Bulgarocactus chrisacanthus и Bulgarocactus aureispinus, то следващия нов вид от този род с разкошни златисти бодли, няма как да му бъде дадено име описващо цвета на бодила. Тогава учения се насочва към друга характеристика на вида - специфичния ареал(напр. altacruzianus) или пък човек свързан с откриването му(напр.estevesii).  Впрочем огромна част от местните названия в ареалите на кактусите са с латински корен(през испанския и португалския). :)

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Господа, ако кротко и временно поставим настрани търговци и маниаци, ще видим на терен един обозрим размер колекция и всеки би могъл да си я стопанисва, както иска - с табелки, без табелки, с номера и прочие.
Защо не оставим систематики и номенклатури на специалистите - и те трябва да си заслужат хляба с нещо?
След години в хобито и наличие на някаква библиотека, всеки от нас престава да е всеяден и се насочва целенасочено към определени неща. Така стигаме неминуемо до растения с табелки от производител, или до семена от няколкото доказани доставчици.
Какво не ни достига тогава за да сме щастливи с нашите трънчета?
Хирурзите често казват - "Мисълта убива действието" - дали сме мързеливи, или ни движат импулси на неудовлетвореност от живота и потребност от признание?
В едно вярвам на 100% - когато личността намира радост в хобито, всичко е ОК. Когато хобито стане поле на личностна изява, тогава радостта изчезва.
Значи е здравословно да си гледаме повече трънчетата и да обръщаме по-малко внимание на говорилните - фейсбук, форуми и т.н.
 

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Написаното от Шмит : ``Разбира се, че новоткритите видове ще продължат да се именуват с латински имена.   Това е универсално правило и  няма  алтернатива. `` просто не е вярно ! Достатъчно е човек да си има елементарно понятие от латински език , за да види за какво става въпрос. Това , че в много случаи се слагат латински рамки на наименованията прави ли ги латински ? Да не говорим , че огромна част от южноамериканските родове кактуси носят имената на откривателите си или на географски региони. Каква латинска дума е Lobivia или Denmosa или Yavia , Espostoa , Copiapoa , Uebelmannia, Weingartia ,Oroya , Matucana и т.н.  Това са факти. Не е нищо имагинерно.  И това , че в много от случаите думата звучи на латински / или има латинска наставка/  не значи, че е латинска.  Интересно би ми било да видя някаква статистика на дадените имена през последните 30 - 40 години , както и друга такава за по-ранния период. През последните години  процентът на нелатинските имена ще бъде в пъти повече отколкото в ранния номенклатурен период. Фактите говорят за тенденциите и те са такива - появяват се все повече имена на откриватели , на географски области ... и все по-рядко се използва латинския или старогръцкия корен .

Мисля, че всеки от нас които се занимава дълго време с колекционерство би трябвало да  знае латински.   Знам го достатъчно добре и  мога да различа  отлично  корена на  думите дали е  латинси или не е .  А преди да го учи човек ,трябва да е достатъчно добре с българският език.     Да уведомя  Спини,че не съм паднал от  небето  и не говоря неверни неща .   Тия неща дето ми ги разясняваш ги знам от преди 25 години, поне.   Благодаря ,че ме осведоми все пак , кое е географско понятие и кое е име на откривател.   Как е възможно да подценяваш хората и да правиш заключения  - кой,колко  и какво знае без да ги познаваш ?!    Я  си представи, че  знам  латински много добре.   Или за теб това е невъзможен вариант?      Боравя доста добре с немски    и добре с  английски , с  италиянски и гръцки  не толкова добре, но се оправям и с тях.    Руският и други славянски езици  не ги броя.   Сега трябва може би трябва да се обяснявам  и  да давам примери на думи  с латински корен?  Няма да ми стигне цял ден.   Sorry, ама няма да стане.   






Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%

Какво не ни достига тогава за да сме щастливи с нашите трънчета?
Хирурзите често казват - "Мисълта убива действието" - дали сме мързеливи, или ни движат импулси на неудовлетвореност от живота и потребност от признание?
В едно вярвам на 100% - когато личността намира радост в хобито, всичко е ОК. Когато хобито стане поле на личностна изява, тогава радостта изчезва.
Значи е здравословно да си гледаме повече трънчетата и да обръщаме по-малко внимание на говорилните - фейсбук, форуми и т.н.
 


 И аз това се питам ?    Мисля ,че съм намерил отговора за себе си . Това си чиста комплексарщина и задействане на компесаторен механизъм.   Когато няма какво да предложиш ,като умения и резултати , започваш да се се фиксираш  в  несъществени детайли, в  псевдонаука и др. на които  придавш особено важно значение и започваш да ги натрапваш на околните, едва ли не ,като нещо  особено важно.    И когато някой  изрази несъгласие по така поднесената  псевдоинтелектуална  тема , бива тутакси обвинен  в непросветеност  и ограниченост.  Разбира се ,че това е въобще не е така - точно обратното.   Доста елементарна психология.     Аз съм сигурен ,че всеки е щастлив с хобито си,  даже някои са особено  подозрително  щастливи  с  дежурни усмивки и лицемерно общуване.    Иначе всеки човешки индивид се бори цял живот за признание, за оценки , за работни места,  конкурси и т.н. това е нормално -такъв е живота.   Но не всичко трябва да е на всяка цена.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Всичко е въпрос на тълкуване. Една единствена универсална истина няма.
Дори тя да е записана като такава в дебелите книги и да е набита в главите на хората като такава.
Аз ви представих моята гледна точка по въпроса с латинския. Това , че не я приемате си е ваше лично мнение . Нито аз  ще си променя моето , нито вие - вашето. 
Изразяване на мнение различно от общоприетото аз не считам за проява на комплексарщина , на неудовлетвореност от нещо , на изява на собственото его , самоизтъкване .... и т.н. все от тоя род квалификации. Точно обратното - винаги ми е било интересно и съм адмирирал точно това -. различното мнение. За съжаление ТО тук / в частност - този форум/ е голяма рядкост. Защото точно различното е това , което те кара понякога да си размърдаш мозъка и да си зададеш някои въпроси.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Интересно особености на участниците ли правят дискусиите във форумите неконструктивни, или самите платформи създават идеални условия за негативизъм?
Има формални групи - в които хората са задължени да са заедно от институция - клас, отбор, етнос, религиозна общност, нация и прочие.
Има неформални групи - в които хората искат да са заедно - клубове по интереси, агитки, музикантски групи и т.н.
А форумите - събират хора по някакъв обединяващ ги принцип (неформално), а по всичко останало са формални. Май такова смесено общуване е най-непродуктивно на практика.
Като се срещнат същите ентусиасти на живо и се държат почти цивилизовано, а тук - мъка.


Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33