Автор Тема: Gymnocalycium spegazzinii var. unguispinum  (Прочетена 3735 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Gymnocalycium spegazzinii var. unguispinum
« -: Септември 23, 2019, 01:08:27 pm »
Gymnocalycium spegazzinii f. unguispinum продължава да е търсен и силно желан обект за колекциониране.
В долния текст на Petar Kutak е дадена кратка история на част от разпространената популация. Интересен детайл е, че  членовете на българската група, която посети Хрудим през 2018г. си взе доста растения от тази атрактивна форма именно от щанда на г-н Кутак. ;)

Rostlinu, kterou dnes představuji, mám ve své sbírce více než 30 let. Přivezl jsem si ji jako malý
semenáček z klubového zájezdu do Východních Čech. Tenkrát jsme s Petrem Česalem v jedné
sbírce v Hořicích ve velkém výsevu Gymnocalycium spegazzinii objevili dvě atypické rostliny
s nápadně krátkými trny
. S dovolením majitele jsme si je vydloubli a každý si vzal jednu. Kytičky
rostly do krásy a nádherně vytrňovaly tlustými krátkými kuželíky. Když začaly kvést, domluvili
jsme se s Petrem, že si obě rostliny vezmu k sobě, abych je mohl sprašovat a získávat semena.
Dařilo se to znamenitě a semena dobře klíčila. Polovinu získaných semen jsem přenechával Petrovi.
Potomstvo bylo na 100% krátkotrnné.
O Unguispina byl velký zájem a dobře se prodávaly na burze v Plzni i v Chrudimi. Jednu podobnou
rostlinu jsem získal od Míly Hájka, bohužel kvete v jinou dobu. Mám již květuschopné potomstvo
z původních kytek, tak je zpětně sprašuji s rodiči, ale klíčivost semen je výrazně menší.
Další Unguispina jsem viděl ve sbírce Rudy Slaby v Tálíně. Neznám přesně jejich původ, myslím,
že Ruda říkal, že je kdysi objevil v přírodě. Gymnocalycium spegazzini var. unguispinum se pěstuje
dobře a roste bez problémů, jako ostatní gymna, snad jen trochu pomaleji. Opakovaně kvete
od června do září, krémově bílými květy s krátkou trubkou. Semena jsou velmi malá.
/Petr Kuták/

Кактус БГ

Gymnocalycium spegazzinii var. unguispinum
« -: Септември 23, 2019, 01:08:27 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33