Автор Тема: Макро за семена  (Прочетена 13035 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Макро за семена
« Отговор #15 -: Януари 09, 2013, 03:17:45 pm »
 (bow)

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Макро за семена
« Отговор #16 -: Януари 09, 2013, 03:27:37 pm »
Толкова са макровъзможностите на моето обикновено фото, не е ли достатъчно за една семка, дори от най-малките.

Неактивен tania1704

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 148
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Макро за семена
« Отговор #17 -: Януари 09, 2013, 03:29:32 pm »
kalinaalena,едно просто обяснение за двата режима.Всички компактни дигитални апарати имат режим, означен като «макро», а някои от тях са снабдени и с режим «супер макро». Този режим показва най-близкото разстояние, на което може да фокусирате. Той  дава възможност да се снимат неголеми обекти от 10 до 20 см разстояние, което е напълно достатъчно, за да влезе в графата «макро». При режимът «супер макро», може да се снима от още по-близко разстояние – от 1 до 4см.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Макро за семена
« Отговор #18 -: Януари 09, 2013, 04:01:19 pm »

Разбирам че сега е " мъртъв" сезон и все с нещо трябва да си чешем езиците. Това го разбирам, ама не разбирам защо ви са тези супер макро снимки на семена. Ами в нета има достатъчно специализирани сайтове където учени хора са се постарали да ги направят вместо вас.
Като тези на  копиапойски семки.  - http://www.peggyhome.com/morfologiasemi.htm

Когато, ако въобще ви потрябват такива снимки можете са си ги намерите бързо и удобно.


Иначе наистина е добре личното ви апаратче да може да прави добри " макро " , не " Супер макро " снимки.  Ако възникне проблем с болест някаква например лесно може да се покаже засегнатия участък и вече препатил колега да помогне със съвет. За друга нужда, освен естетическа / красотни снимки / не се сещам.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Макро за семена
« Отговор #19 -: Януари 09, 2013, 04:29:01 pm »
Да, зимата е скучен сезон за любителите на кактуси.Благодаря за отговорите...

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Макро за семена
« Отговор #20 -: Януари 09, 2013, 05:50:27 pm »
Да , Склери  ние не сме задобрели дотолкова , че да си определяме сами семките от Пародий , но за мен темата никак не е лоша. Още повече , че когато имаш някакви съмнения относно видовата принадлежност на някое семе ( порция семена ) винаги можеш да ги снимаш и да поискаш мнение от някого - независимо дали е тук , да сравниш материала в  интернет или мнение на специалист от странство.
Аз например съм хващал на 2 пъти чехите лекинко да подслъгват  или да са объркали нещо , айде да не съм краен  8) ... Веднъж купих семена на Мaihueniopsis ( Тunilla ) nigrispina , когато получих семките се оказа  някакъв друг вид Maihueniopsis - сега имам бебоци от него. Айде - това са едри семки и за това макро не трябва , вторият случай е по фрапантен :
купувам семена на Neoevansia viperina от един 'друг' чех , навремето съм купувал от С. Брак семена от този вид и знам че са по едри , по нагънати.. с едно просто увеличение се видя че съм получил друго ( не че имаше и нужда от такова увеличение  де ... така и не разбрах какво съм получил, защото нищо не поникна.

Калинче , за снимки на семена трябва приспособление за снимане от бинокуляр/микроскоп ..нещо с мноого голямо увеличение.
Макро и Супермакро режим не върши никаква работа. Можеш да правиш снимки на насекоми обаче ;-) Когато обаче доближиш много обективът до обекта  до сантиметър - два, както казва Таня -  правиш сянка и не можеш да ползваш светкавица. Говоря за обикновенните и полупрофесионални апарати , с каквито засега работим.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Макро за семена
« Отговор #21 -: Януари 09, 2013, 05:50:57 pm »
ама да не забравиш, че само разни плоски и дребни нещица ще можеш да буташ- примерно семки, цветен прашец, срез на туберкула, а няма да можеш да направиш макро на кактусче в саксийка, макар и семеначе да е, даже и в 5-ка да е  :P      най- много да го изровиш от субстратя и да му направиш макро по корен  :)

:) Хаха надценяваш ме. Мислех да снимам направо големите кактуси!  :P

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Макро за семена
« Отговор #22 -: Януари 09, 2013, 09:35:14 pm »
Ето макро на семенца от Пародия
слагам снимката на 4000 пиксела да може да се видят по-добре  :D



ето и друго макро на същите семки
« Последна редакция: Януари 09, 2013, 09:52:15 pm от zmei4o »

guest8

  • Гост
Re: Макро за семена
« Отговор #23 -: Януари 09, 2013, 11:11:20 pm »
не искам да ви се бъркам в дискусията за "макро"-режима на на ултразумите, просто едно уточнение: този режим на големи приближения (а сапунерките по презумпция си имат голямо зумиране) наистина си е в кавички  ;)
с две думи, ако искаш да снимаш точно макро, като начало ще трябва да се поизръсиш за техника и екипировка, и пак не е сигурно дали задфотоапаратното устройство е на нужното ниво.
Мога да препоръчам поредица от съдържателни и поучителни статии по темата:
на български
на руски
на английски
и да правите художествени снимки на семки като тези тук  (y)



или тези (аз лично много харесвам Martin Amm(y) (y)

Неактивен tania1704

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 148
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Макро за семена
« Отговор #24 -: Януари 09, 2013, 11:58:51 pm »
Тъкмо съм на вълна....избор на макрообектив...Мерси за снимките...Винаги с удоволствие разглеждам макрофотографии...и не само.Друг е въпросът...дали изобщо някога ще мога да правя такива....

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Макро за семена
« Отговор #25 -: Януари 10, 2013, 09:39:57 am »
Калинче , за снимки на семена трябва приспособление за снимане от бинокуляр/микроскоп ..нещо с мноого голямо увеличение.
Макро и Супермакро режим не върши никаква работа. Можеш да правиш снимки на насекоми обаче ;-) Когато обаче доближиш много обективът до обекта  до сантиметър - два, както казва Таня -  правиш сянка и не можеш да ползваш светкавица. Говоря за обикновенните и полупрофесионални апарати , с каквито засега работим.
[/qu
Отново благодаря за подробните обяснения какво е макро и супер макро.Ако целта на снимката в случая е да се види добре формата, не арт изпълнение, защо да не свърши работа една такава снимка.EFC hastatus, около 1мм.Между другото тези семена са от 2012г и няма да ги сея...има ли желаещи за тях.

ote]
« Последна редакция: Януари 10, 2013, 09:53:13 am от kalinaalena »

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Макро за семена
« Отговор #26 -: Януари 10, 2013, 10:51:04 am »
za kakvo vi trabva Macro ne snam ... pove4e snimki koito pravime sa Proxysnimki , s nashi rastenie.  s macro lesno e , kupite stativ , pone focus shte e dobyr i kartinka shte e qsna.

Tanq !!!! nqmam tyrpenie da vijdam snimki ot tvoiti cactusi  s tvoi Nov Aparat :D
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Макро за семена
« Отговор #27 -: Март 03, 2013, 05:58:29 am »
Начи...
аз като отпочнах кактусовите семена се видях в чудо. Щото аз виждам прекрасно и имам една лупа х5 и туй досега ми беше достатъчно. Но после като трябваше да се прецени накъде отива някое семе се наложи да снимам отблизо с 7-10 Мегапиксела и после да си увеличавам картинката та да разбера кво се случва.Купих си китайска ЮеСБи камера, микроскоп 25-200, с 4 светодиода и регулация на осветлението и фокусното разстояние.
Ся... камерата е китайска и ергономията й е убииствена. Например принуден съм да я държа надолу с главата, щото така е възможно да й променяш фокусното разстояние. И като мърдам насам натам го правя наобратно. Проблем е, че и софтуера към камерата е китайски. Дизайната е древнокитайска. Ако Шмидт иска, щше му направя принтскриин да си го сложи на десктопа.Само дето надписите на бутоните са извън екрана. и други такива. Примерно глезотии, като тази да кажеш де да се записват снимките няма. Разработчика е преценил де ще е и това е! Обаче е 20 пари и фрии шипинг. Е! Аз платих 2 мегапиксела с 8 диода осветление, а получих 5 мегапиксела с 4 диода осветление, ма аз съм истински мъж и мога да се справя с това.
А с този микроскоп, като си снимам едносантиметровите семенаци с х25 не е по-добър от стария метод, а досега не ми се е наложило с него да снимам семена. Но го чаках месец и половина да дойде с китайски паравион. Явно тез, дето са въртели педалите, дето въртят перката на самолета не са яли отдавна ориз.
 (rofl)
Работата с тоз ел. микроскоп е бавна, трудна и досадна.
т.е. не става за нищо, но пък е евтин.
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Макро за семена
« Отговор #28 -: Март 04, 2013, 08:44:35 pm »


Обработката помага понякога за изясняване на гледката. Един път смесих случайно 2 вида семена, разделях ги после на ръка, и накарая снимах и увеличих да видя дали нещо не е останало от другия вид примес.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Макро за семена
« Отговор #29 -: Януари 30, 2014, 04:04:25 pm »
Евтино и може би удобно за мнозина решение за макро, че и широкоъгълни, направени с елементарните камери по смартфони и таблети само с една дребна добавка- китайска джажджа играеща ролята на сменяеми обективи  :P
 

Погледнах по китайските сайтове и има различни вариации, комплекти и модификации, че и някои специализирани за дадена марка отхапани ябълки, а други с вид направо, като телеобектив за DSLR камера и са на цени от 7 до 15 долара с фрий шипинг до БГ  8)

Не е ли гот да извадиш телефончето и цък- едно макро на бодлите на едномесечното семеначе  (devil)

Кактус БГ

Re: Макро за семена
« Отговор #29 -: Януари 30, 2014, 04:04:25 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33