Автор Тема: Вкореняване в Seramis  (Прочетена 32883 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #45 -: Ноември 29, 2013, 10:54:39 am »
най ги обичам с корени  :) Браво змейчо

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #46 -: Ноември 29, 2013, 01:10:55 pm »
Браво Змейчо (clap)!
Чакам само да пусне детки и съм пръв в редичката на чакащите (inlove) (rofl)
Valyo

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #47 -: Ноември 29, 2013, 10:42:01 pm »
Ще ти осигурим  8)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #48 -: Ноември 29, 2013, 11:06:14 pm »
Още малко успехи в Seramis:



Отляво-надясно - Sclerocactus polyancistrus ZJ874a, Sclerocactus johnsonii RP34 и Sclerocactus pubispinus ZJ522a (с изровените корени).
Това са ми подаръци - свалени издънки от семеначета сети 03.2013 и лепнати на Песп. Сложени са в сух Seramis на 17.09.2013 1 ден след отрязването им. 1-ви даде признаци (нов ареол със свежи бодли Sclerocactus johnsonii преди 2 седмици. 2-ри с признаци на свежест беше Sclerocactus pubispinus, а Sclerocactus polyancistrus също не изглежда зле.
Вкоренявам ги в помещение юг-югозапад зад стъклопакет без засенчване и с 1 поливане 2 седмици след поставянето. Ще зимуват навън при другите моржове вкъщи.
Днес погледнах какво е положението със Sclerocactus johnsonii и Sclerocactus polyancistrus. Нямат корени и не са имали. Признаците на растеж явно са били от самоизчерпване на ресурси и от влага поемана отвън. Огледах калусите и на 2-те растения - чисти, изпъкнали и дебели. Видимо са добре като моментно състояние. Ако останат така до януари догодина, почвам да ги мокря (мохавейци са и трябва да се активират, според мен). Иначе Sclerocactus pubispinus вече е в субстрат и навън с моржовете.
Поздрави, Андрей

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #49 -: Февруари 26, 2014, 12:19:40 am »
(dance) Още един успех (или поне начало на такъв):
25.02.2014 - Sclerocactus polyancistrus ZJ874a:



5 месеца (17.09.2013) след полагане…
Поздрави, Андрей

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #50 -: Април 27, 2014, 10:37:03 am »
Echinocereus viereckii ssp. morricalii


Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #51 -: Май 09, 2014, 11:38:00 pm »
За мое съжаление Seramis се проявява и като "скрита лимонка". При подходящи условия става идеален субстрат за гъби и плесени, които се развиват точно под среза на растението. Появи ли се тази гад, приключва възможността за вкореняване, най-често с рецидивиращи повреди и смърт на растенията. Мислех, че нещо недоглеждам или не правя както трябва, но освен при мен и в Бистрица, днес се оказа, че и при Schmidt го има това. Поразсъждавахме по темата и май се оказва, че при повишена влажност и хладна до умерена температура, след намокряне ефектът на гъбясване/плесенясване е гарантиран. За мен е ново предизвикателство и смятам да го разнищя. Имайки предвид постигнатите успехи, една такава гадна аномалия би трябвало да може да се изясни и преодолее.

Като писах "успехи", редно е да пиша и за неуспехите. Постепенно губя Espostoa (Trixanthicereus) blossfeldiorum. След 3 месеца в пещна жега и върху барутно сух Seramis миналото лято без никакъв ефект, след последващи намокряния, плесенясвания и подрязвания, растението продължава да няма никакви намерения да се вкоренява и вече е почти мумия (10 месеца без да се вкорени). Sclerocactus (Echinomastus) johnsonii от септември 2013 досега бавно гасне и се стафидизира, вече и той хвана плесен. Ferocactus cylindraceus, въпреки, че се оказа, че има наболи коренови зачатъци под дебелия калус, гъбяса и умря…

Ако някой има подобни наблюдения, би ли споделил?
Поздрави, Андрей

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #52 -: Май 10, 2014, 12:47:36 am »
И при мен Sclerocactus (Echinomastus) johnsonii поставени директно върху серамис не пускат корени. Но са в прилична форма и мисля да резна и двете бройки и да ги пробвам този път във прахообразен вкоренител. При 7-8 годишен johnsonii, който беше загубил корени имах успех с вкореняването, но първо беше известно време напудрен със стар полски вкоренител и по-късно когато направи половин-сантиметрови корени го сложих в серамис за да си развие корените. Ферокактус леконтей се вкорени, но не си спомням дали го сложих направо върху серамис или направих по-горното упражнение. Една издънка на Склеро ветландикус е мумия без корени от есента, докато три бройки от Склеро парвифлорус от същото време за месец-два си пуснаха корени.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #53 -: Май 10, 2014, 02:22:43 am »
В последно време растенията положени върху серамис (сух) ми мухлясват отдолу  (think)
Някаква идея защо  (think)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #54 -: Май 10, 2014, 04:14:42 am »
Аз лично съм недоволен от серамиса.От 2-3 год.експериментирам ,като вкоренявам едни и същи видове растения в серамис и в обикновен песъчлив субстрат.Тези които са в серамиса са добре ,докато не ги полея съвсем леко . После правят черен мухъл отдолу .Не са оставени на хладно място .Не е от влажното време, защото ми се случи и миналата година в най-голямата жега.Другите растения в нормален субстрат при същите условия са чисти отдолу и вече се вкореняват. Говорихме с Андро-(exotica),обсъдихме нещата и се оказа,че и при него има такъв проблем. Той вече го е споделил с аудиторията.Сега тези с мухълът съм ги сложил в нормален субстрат.Ще мина на вкоренител и чист пясък за по трудните неща.Със серамиса е някаква лотария, единсвеният вариант е да стоят  сухи кактусите , докато пуснат някякви малки корени(евентуално) и после да се прехвърлят в нормален субстрат.Повече церамис не овлажнявам.Добре, че не съм го добавял, като компонент в субстрата  за кактусите.Не бих го направил докато не съм уверен в качествата му.За съжаление се оказа ,че този прехвален  материал може да бъде вреден и опасен.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #55 -: Май 10, 2014, 08:51:54 am »
И аз не съм във възторг .Не че съм го използвала много и имам достатъчно наблюдения, но и на мен ми почерня един ното, беше само за експеримента сложен в серамис.С много по-голям успех съм вкоренявала в зеолит.
В момента съм сложила един друг стар ното, който цяло лято си стоя без корени в празна саксия, зимува в мазето и явно има още резерви, защото изглежда добре за сега.Една дребна полужива тереза дреме в серамис от септември, не съм я изкарала да видя колко коренчета е пуснала.
Ето и нотото върху серамиса:

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #56 -: Май 10, 2014, 03:36:25 pm »
Този материал има някаква хигроскопичност, както и зеолита, лавата и т.н.
При престоят, транспорта и складирането си, той се подлага на различни условия с различна влажност и сменя опаковката си от хартиена в найлонова или пък стъклена, пластмасова, като няма никаква гаранция, че през това втреме няма досег със спори, които при благоприятни условия да се развият на момента или пък да останат латентни до момента на овлажняване и подходящи други условия, и тогава да "блеснат".
Не съм запознат с процедурите, които правите преди и по време на вкореняване в тоя Серамис, а и аз все още не съм го пробвал, но само мога да предположа нещо- не сте изпекли във фурна за поне 10- на минути на температура над 150° С, количеството материал, който ще ползвате за дадено вкореняване.
Аз за всичките материали, които ползвам за субстрат процедирам така, без значение дали е лава, зеолит, кокосови влакна, шамот, едра керамика, че даже и плътен камънак и пясък препичам така непосредствено преди използването му до един- два дена след процедурата, ако ми е останал вече препичан материал и е стоял в някой съд/чувал за повечко време, то повторно се изпича за кратко преди да го ползвам.
Навремето, като поръчвах от лавата- и двата пъти ми пристигаше доста влажна и наквасена. Предполагам, че е валяна от дъждове там, където са я съхранявали, същото е и с керамиката и базалта, които видях как се съхраняват  на открито в Кю сандс София и ако ръсне дъжд, всичко се абсорбира, а и да не е на открито, то и в някой покрит и мрачен склад, също може да тръгне плесен.
Така, че при мен и най- баналните уж инертни материали, като пясък и камъни, минават през температурна дезинфекция, която естествено няма да има дълготраен ефект и ако при мен после е мрачно, хладно и влажно, почти сигурно ще тръгне плесен до седмица, ако не е третирано в фунгицид, защото и без това атмосферната влажност при мен е постоянно над 75-80 до 99 %.
Затова допълнителен тласък на плесента при вашите опити може да дава и продължителното " навъсено" пролетно време. Може би след месец, като се покачат още малко температурите и стане по- слънчево, ще имате повече сполука.


Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #57 -: Май 11, 2014, 01:30:54 am »
Не е  свързано с облачното време, при мен, както писах се получи и  миналото лято в жегата.Няма такъв вид заразяване на материал в такава концентрация  със спори на този черен мухъл. Според мен това е от химическият състав на серамиса, реакция на материала, растението и влагата.Овлажняването е било съвсем леко ,не е било поливане и е било в слънчеви дни на остъклен балкон, където е било 25-30 гр. Гаранция, че ако изляза на улицата и взема една шепа пръст, без да я пропарвам няма да се сдобия с тази черна плесен. Иначе и аз си пропорвам задължително субстрата.Но като върна лентата преди преди доста години, понякога не съм го правел от мързел и не съм имал някякви големи загуби. В случая не съм пропарвал серамиса, но не мисля че причината е в това. Това са моите лични анализи и наблюдения и може да се окаже ,че не съм прав.Кой знае? Може да е ,защото веднага ,след като се  срежат растенията ,още неизсъхнали се поставят в серамиса .Може би трябва да се изчака да изсъхнат ,както вкореняваме с  другите субстрати.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #58 -: Май 11, 2014, 08:29:16 pm »
Без да навлизам в детайли, само ще спомена, че причината за чернилката не е в серамиса. (rofl)

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #59 -: Май 11, 2014, 09:59:07 pm »
Ако срежете растението и го закопаете неизсъхнало в каквото и да е има голяма вероятност да прихване плесен, гъба или всяко друго подобно!! Никога, никога не правя така, винаги, винаги оставям ден или два да изсъхне среза и тогава, ако съм решил го заравям в нещо и то е СУХО!!
« Последна редакция: Май 11, 2014, 10:13:38 pm от practicar »
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Кактус БГ

Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #59 -: Май 11, 2014, 09:59:07 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33