Автор Тема: Вкореняване в Seramis  (Прочетена 32430 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #75 -: Юли 17, 2014, 12:46:49 pm »
Echinocereus subinermis ssp. ochoterenae се вкорени в края на 3-тия месец.
В началото на 4-тия месец Pelecyphora aselliformis няма и намек за корени, но продължава да е жива. Калусът на среза е черен. Мина през белина и отново е в Seramis заровена до върха.
След 3 месеца Aztekium ritterii отиде напълно изсъхнал в коша. Калусът на среза също беше черен.
Поздрави, Андрей

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #76 -: Юли 18, 2014, 09:30:05 pm »
Ето какво извадихме вчера от аквариума след 45 дневен престой в парника при дневни температури между 35-40 и нощни между 10-15 градуса. Серамисът се овлажнява почти ежедневно, не го оставяме да изсъхва напълно и вместо мухъл се появиха само малко водорасли там където слънцето е греело директно аквариума. Процента на успеваемост при вкореняването е 100% при около десетина вида кактуси, включително и няколко "склеропеда". :)








Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #77 -: Юли 21, 2014, 01:43:39 pm »
Ето какво извадихме вчера от аквариума след 45 дневен престой в парника при дневни температури между 35-40 и нощни между 10-15 градуса. Серамисът се овлажнява почти ежедневно, не го оставяме да изсъхва напълно и вместо мухъл се появиха само малко водорасли там където слънцето е греело директно аквариума. Процента на успеваемост при вкореняването е 100% при около десетина вида кактуси, включително и няколко "склеропеда". :)
Завидни резултати, браво! Очевидно съм далеч от правилния подход. Като пишеш "… извадихме… от аквариума след… престой в парника" не добивам представа как процедирате. Грее ли ги самите растения слънце, затворени ли са в аквариума (на висока въздушна влажност), парникът това, в което са големите растения ли е или нещо друго?
Поздрави, Андрей

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #78 -: Юли 21, 2014, 04:14:10 pm »
В последно време имам доста добри резултати за вкореняване в Серамис  (nod)
Забелязал съм някои неща:
1. Дълбочината на серамиса трябва да е над 5-6см
2. Иска се доста жега - над 30 градуса
3. На дъното на съда (чашка за чай) трябва да има поне 5мм вода (при 5-6см дълбочина на серамиса)
4. Блосфелдиите (ми) не пукат корени  :D мухлясват си прекрасно отдолу.
5. Корените тръгват, когато не е мокро, а явно си има остатъчна влага в серамиса.

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #79 -: Юли 22, 2014, 09:31:31 am »
… Завидни резултати, браво! Очевидно съм далеч от правилния подход. Като пишеш "… извадихме… от аквариума след… престой в парника" не добивам представа как процедирате. Грее ли ги самите растения слънце, затворени ли са в аквариума (на висока въздушна влажност), парникът това, в което са големите растения ли е или нещо друго?

Да, парника е този в който са големите растения. Аквариума не е захлупен отгоре, отворен е, но серамиса се навлажнява почти всеки ден, трябва постоянно да е влажен. Директно слънце не го грее, но дневните температури са много високи, над 30 градуса. (y)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #80 -: Юли 22, 2014, 02:22:38 pm »
Благодаря. (y)

Аз моите ги държа на слънце (грее ги около 4 часа) зад стъклопакет. Първоначално са в барутно сух Seramis за 2 седмици (заради прясната рана). После почвам да мокря до насищане веднъж седмично. През лятото (къде ли е?) при слънце температурата достига около 38°, през нощта рядко пада под 25°. Пълня саксии 5 × 5 × 5 cm до горе. Ако телата са малки, слягам по 2 - 4 в саксия, иначе по 1. Ако тялото позволява, заравям 1 - 2 cm.

А! Да допълня нещо - напоследък кисна задължително растението в белина преди да режа. Не съм имал засега рецидиви на мухъл и плесен.
Поздрави, Андрей

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #81 -: Юли 22, 2014, 04:52:22 pm »
Днес заредихме още два аквариума с резници, ето снимки на малкия, в който са: склеро, педио, птеро и аустрокактуси. :)



Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #82 -: Юли 22, 2014, 11:27:57 pm »
Това припокрива ли се с онова, което zmei4o пише - при 5 cm дебелина на слоя (гледам, че в аквариума е там някъде), 5 mm свободна вода на дъното?
Поздрави, Андрей

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #83 -: Август 05, 2014, 01:31:00 pm »
Мамилария тереза...беше в серамис, направи коренчета, сложих я в постоянен субстрат и ги изгуби.И сега обратно във вълшебния субстрат :) за повторно вкореняване.А видно има желание да живее.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #84 -: Август 20, 2014, 02:43:34 pm »
Чудото се случи и с Пелецифорeната невкоренена издънка, която ми прати Веснер, като бонус при последната форумна поръчка от него.

Изобщо не бях оптимист, едно, че беше с черен мухъл на мястото на отчупването, второ, че след като рязах почти нищо не остана, но въпреки това не пожелях да я лепна на подложка, а напудрих с вкоренител и заложих в Серамиса, и трето, че всяка седмица потъмняваше и плесенясваше отдолу, колкото и да третирах с мухомори. Но все пак и при явно наличие на плесени, растението показа завидна борба за живот и напуска коренови зачатъци, повечето от които по ръба на среза под ареолите, а в центъра все още няма, но очевидно през другите засмуква водица, защото почна да се поиздува  (sun)




П.П. Мислех да пусна снимката в темата "Корени и репи", ама корените са едва- едва, а за репи се надявам след време да се получат от самосебе си, като почне да расте.  :P

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #85 -: Август 20, 2014, 04:31:47 pm »
Това припокрива ли се с онова, което zmei4o пише - при 5 cm дебелина на слоя (гледам, че в аквариума е там някъде), 5 mm свободна вода на дъното?
Уточнение за 5те мм вода - това е приблизително.
Сложил съм серамиса в чашки за чай и когато има 5мм вода на дъното,
най-горния серамис е съвсееееем леко влажен - почти сух :)
Така няма прекалено много вода и не загниват :)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #86 -: Август 30, 2014, 01:14:13 pm »
Sclerocactus spinosior - напудрен само със стар полски вкоренител, стоял две седмици на жега на остъкления балкон и пуснал коренчета. Чак сега ще го сложа в серамис за да развие корените си и след година - година и половина отива при останалите на пек:

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #87 -: Януари 18, 2017, 12:33:50 am »
Имам една добра новина за търсещите Seramis  :)
Вече има официален вносител в България на тази марка субстрати.  (dance)

Явно преди месец-два са стартирали, а аз ги открих около Нова година и си поръчах в събота.

А вторник сутринта си получих поръчаното чувалче от 7,5 литра, което в момента е в промоция и се продва на цена 19,30лв, иначе е 22,30лв.

Ето връзка към продукта в сайта
Teглото на чувалчето от 7,5 литра е 3,4 кг и таксата на куриера Еконт до офис с наложен платеж е 5,43лв.

Смея да твърдя, че е доста по- изгодно отколкото да си купя през ebay, Seramis от Германия и транспорта да е по- скъп от цената на чувалчето с гранулите.
Продават и на литър насипно по 3,60лв/л за хората на които ще им е много опаковка 7,5 литра (на мен не ми е никак много). Имат и субстрат пак на Seramis, но за орхидеи, който е смес от кори и керамичните гранули, ето връзка и към целия асортимент субстрати

guest8

  • Гост
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #88 -: Януари 20, 2017, 08:08:41 am »
благодаря за полезното инфо, вчера си получих пратката със Seramis-a

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #89 -: Януари 20, 2017, 11:32:52 am »
Благодаря много !

Кактус БГ

Re: Вкореняване в Seramis
« Отговор #89 -: Януари 20, 2017, 11:32:52 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33