Автор Тема: Какъв е този кактус?!  (Прочетена 171215 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валентин

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #525 -: Юни 08, 2013, 03:18:45 pm »
първия е Gymnocalycium intertextum.за втория не мога да дам точен отговор,нека да цъфне.

Неактивен VPetrov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #526 -: Юни 09, 2013, 11:03:48 am »
Пропуснах да спомена, че първия кактус е в 9 см саксия, т.е. с диаметър около 7.5-8 см. Ще го чакам да цъфне и пак идва тук за разпознаване!

P.S. Благодаря ви за отговорите.
« Последна редакция: Юни 09, 2013, 11:25:07 am от VPetrov »

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #527 -: Юни 09, 2013, 12:35:03 pm »
     Здраствуйте, братушки! Имам един трънь, който, колкото и снимки да разглеждам, не мога да разпозная какъв е /явно е най-безличен вид, но ми е симпатичен, защото направи хубави бодлета/! Моля за вещия ви отговор, за да разбера как да го гледам по-добре, защото му избиват "старчески петна (nod)" тук-там ;). Днес го погледнах и гледам и бебенце си направил /долу вдясно по-наблюдателните могат да видят зеленикаво петънце, въпреки "супер" качеството на снимката (mm).
     Поздрави на всички!

     Ще ме прощавате за счупената саксийка - виновен съм  :D

Неактивен Валентин

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #528 -: Юни 09, 2013, 12:40:45 pm »
Trichocereus 
Имам само един в колекцията си така че нека друг да го определи  :)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #529 -: Юни 09, 2013, 12:53:45 pm »
Trichocereus 
Имам само един в колекцията си така че нека друг да го определи  :)
     Благодаря, Вальо! Добро начало! Викаш нищо интересно няма да излезе, а? Може ли да е Trichocereus chiloensis (Syn: Echinopsis chiloensis)? Като разгледах, прилича на него, но...

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #530 -: Юни 09, 2013, 02:06:47 pm »

И според мен е чиленсис.  Между другото някой, някога, някъде допуснал правописна греша и така се появил нов вид - чилоенсис. Много от търговците смело предлагат и двата вида въпреки че много добре знаят че става дума за едно и също растение. 


Представи си го два метра високо, петнайсет сантиметра дебело, с четири пет централни и една дузина радиални бодли дълги по една педя. И на това ако викаш нищо особено.....  Само трябва да почакаш има няма двайсетина, или малко повече години.



Трихотата са несправедливо / според мен / пренебрегвани растения. Невзискателни са, но са малко мързеливи и не бързат да растат. Ако човек има търпение да ги изчака някои от тях могат да станат гордостта на всяка колекция. Скотсбергии например, или десертикола.  Само отвори снимките на Акоста и ще видиш за какво иде реч.

Централното бодилче на един чиленсис / или чилоенсис/



И цялото трънче.




Аз не бих го нарекъл нищо особено, и с най-голям кеф ще го сложа на средата на колекцията си. Ако го имах де. Ама мечти, мечти...

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #531 -: Юни 09, 2013, 02:23:49 pm »
     Ауу, scleri, след тези снимки, които показа, затвърди симпатията ми към това...не трънче, ами...ъъъ...шило ли, как да се изразя :D. Наистина, може би, съм мислил тенденциозно, че няма да излезе нищо особено, но ще говорим пак след 20 години...Ако не друго, то поне няма да се оплакват вкъщи, че няма къде да простираме чорапите на терасата...я виж какви бодлища ще отпере моя `убавец. Само трябва да му намаля водата, че тъкмо четох, че иска да се полива само в горещо време, иначе "старческите петна" избиват. Много се радвам, че и бебенце си е направил - другата седмица ако не го пресадя в по-комфортна саксия и почва, ей ме на!!!
     Имам един друг симпатяга, но за него ще питам друг път, че нямам време сега да снимам, а той ми е любимец и красавец (h)
     Благодаря и поздрави!

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #532 -: Юни 09, 2013, 02:28:27 pm »

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #533 -: Юни 09, 2013, 02:45:25 pm »
     Мерси, zmei4o (handshake)
     
     Не се стърпях и, въпреки всичко, щракнах 2 снимки на другия кактус, който имам от доста време, а така и не ми казва как се казва :D. На живо е доста по-цветен, но нямам качествен фотоапарат и дъня с телефона /сори, за което/!
     Та, този симпатяга има много готини бодли - в основата жълти, а на върховете отиват към оранж..., пък за вълната няма да коментирам, още малко и ще залае :D.
     Ще намерим ли дружно име на "Шаро"?


     Тоз` ми е любимец, както споменах одеве...Беше в една малка, малка саксийка, от най-малките, но от две години прилича на "човек" вече.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #534 -: Юни 09, 2013, 03:04:14 pm »
Не съм на сто процента сигурен / само на деветдесет и пет / но мисля че е Espostoa ruficeps .  Някои я водят като разновидност на мирабилис, а според други специалисти си е отделен вид. Аз нямам мнение по този въпрос.  Все пак и за мен това е една от най - впечатляващите Еспостоа.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #535 -: Юни 09, 2013, 03:12:06 pm »

И за мен това е една от най-грабващите окото Еспосоа. Не съм на сто процента сигурен но мисля че е Espostoa ruficeps .
     Без да искам, в последния момент, в който качвах снимката, не зная защо, си реших, че това може да е Еspostoa, но се разколебах...викам, с тези шарени бодли какви ги мисля, но ето че отговорът ти, scleri, съвпадна неволно с моята мисъл  (nod). Естествено, това че е ruficeps, не бих и могъл да преценя с моите кекави познания. Като гледах снимки на вида - те такъв е 100% (whew)
     Благодаря ви още веднъж!

Неактивен rumfot

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #536 -: Юни 19, 2013, 04:42:51 pm »
Помагайте за тази пародия, холандче е..Прилича много на leninghausi, но е сферична..

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #537 -: Юни 19, 2013, 05:38:30 pm »
Баш си е  leninghausi (nod)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #538 -: Юни 20, 2013, 12:43:02 am »
За да стане високо и обърнато да 'гледа' към Слънцето му трябват години  (wasntme)

Неактивен rumfot

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #539 -: Юни 21, 2013, 09:40:40 pm »
БЛАГОДАРЯ!!!

Кактус БГ

Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #539 -: Юни 21, 2013, 09:40:40 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33