Автор Тема: Какъв е този кактус?!  (Прочетена 170665 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #240 -: Ноември 27, 2012, 12:54:35 pm »
Isolatocereus dumortieri  :)

Enjoy  (beer)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #241 -: Ноември 27, 2012, 01:01:57 pm »
Ей мерси много  (handshake) (party)
Баш тоя е  (y) (sun)

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #242 -: Ноември 27, 2012, 04:17:44 pm »
Една безименна Wigginsia...имате ли идея каква точно е?


Wigginsia erinacea

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #243 -: Ноември 27, 2012, 04:35:52 pm »
Благодаря

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #244 -: Ноември 28, 2012, 05:51:45 am »

Ами този Феро? Прилича ми на F. fordii / latispinus, ама е цъфнал в много странен цвят. Те не са много цъфтящите толкова малки от тоя род.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #245 -: Ноември 28, 2012, 09:52:53 am »
Разкошно трънче. Да ти е живо и здраво.

На пръв поглед / ако трънчето не беше цъфнало / щях да кажа сто процента фордии. С този цвят обаче според мен има два възможни варианта за определянето му.
Първият е това все пак да е фордии, но майка му да е кръшнала с някой цилиндрацеус. Тоест хибрид между двата вида като фордии определено е надделял. 
Другата, втората, възможност е това да е един Ферокактус който лично аз отдавна издирвам, но който за съжаление се среща рядко в колекциите, и още по-рядко при търговците. Става дума за Ферокактус грандифлорус. Някои специалисти го определят като самостоятелен вид, други като разновидност на фордии, а трети като разновидност на крисакантус. Причината за този разнобой в мненията е факта че това най-вероятно е природен хибрид между фордии и крисакантус. Природното му местообитание дава основание да се твърди така защото той се среща само на брега на няколко залива точно срещу островите Кедрос и Сан Бенито само на които пък от своя страна се среща крисакантус-а .
Този Ферокактус на пръв поглед трудно се различава от фордии. Също като него започва да цъфти в ранна възраст. Само че за разлика от фордии който има тъмно розови чак до виолетови цветове грандифлоруса цъфти с жълти цветове с ланцето подобна оранжево червена ивица в средата на листенцата. Точно както на твоята снимка. Другата основна разлика с фордии / която идва от крисакантус-а / е по-гъстото ободляване. Фордии има четири централни бодила като най-големия от тях е плосък с кукичка на края и насочен напред. Граднифлоруса има от седем до десет централни бодила като един от тях също като на фордии е плосък и с кукичка на края насочен напред. За разлика от фордии обаче при грандифлоруса най-голям е не плоския бодил с кукичката на края а централния бодил който е насочен на горе. Той е шилообразен с кръгло сечение. Разликата между него и плоския с кукичката обаче не е голяма. В рамките на половин, един сантиметър. За това при някои екземпляри, и в по-ранна възраст може да се получи обратното.  Грандифлоруса получава пълното си ободляване в малко по-напреднала възраст. Младите растения / като това от снимката / може да имат четири, пет централни бодила което още повече ги кара да приличат на фордии. За това в случая цвета е определящ.

Така че въпреки че е много по-рядко срещано аз бих казал че трънчето е Ферокактус грандифлорус , а не хибрид на фордии и цилиндрацеус. Все пак си оставям отворена вратичка за втория вариант. Трябва да се видят и младите бодли. С какъв цвят и форма са. 

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #246 -: Ноември 28, 2012, 11:36:59 pm »
Готин е! Хибрид или мулти-хибрид - няма значение. На каква възраст е и какви са му мерките (височина, диаметър)?
Поздрави, Андрей

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #247 -: Ноември 29, 2012, 05:40:18 pm »
Някой чувал ли е за  Epithelantha petrii ? Ако може и да пусне снимка тук , ще съм много благодарен Ч

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #248 -: Ноември 29, 2012, 06:14:53 pm »
тези снимки на това сайтче открих с гугъл търсене http://www.kaktus-mila.cz/cz/jmenna-fotogalerie/detail/epithelantha/petri/

Преди година бях мернал в някакво PDF списание (чешко или италианско) статия за нова епителанта, ама не помня изобщо тази ли беше или не.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #249 -: Ноември 29, 2012, 06:21:18 pm »
Много мерси  (bow) (bow)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #250 -: Ноември 30, 2012, 07:28:09 am »

Мерси, Склери, за изчерпателния отговор. Не е мой, на един колега е, аз само го снимах лятото.
Готин е! Хибрид или мулти-хибрид - няма значение. На каква възраст е и какви са му мерките (височина, диаметър)?
Размерите са каквито се виждат, почти клбовиден, няма и 15 см. Искам и аз такъв, цъфтящ от малък, щото ми е проблем със мястото за кактуси в къщи. Ония по-едрите бодили, останаха в България.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #251 -: Ноември 30, 2012, 10:02:10 am »
Ако искаш да имаш в колекцията си цъфнал Ферокактус без той да заема половина ти балкон можеш да си вземеш някои от следните видове : - фордии, латиспинус, макродискус, или видисценс.  И четирите вида освен че започват да цъфтят рано, не стават и кой знае колко големи. Иначе има още няколко вида които започват да цъфтят относително рано, но продължават да растат. Феро глауцесценс също започва да цъфти като стане колкото грейпфрут, но продължава да расте, и може да стане колкото плажна топка. Ферокактус пенинсулае вар. Санта Мария също започва да цъфти като стане около 12 - 15 см. в диаметър, но също продължава да расте и достига до метър височина.  Цилиндрацеус - а започва да цъфти като стане двайсетина сантиметра в диаметър. Горе долу толкова голям трябва да стане за да цъфне и пенинсулае вар. пенинсулае.  На тази големина започва да цъфти и крисакантуса.  Всички те обаче продължават да растат. Има и една дребна подробност. За да достигнат тези размери са им нужни поне петнайсетина години при добро гледане. При средно добри условия растежа до този размер може да отнеме и повече от двайсет години.
Не съм сигурен само дигуети дали може да цъфне в любителски условия, но нищо чудно някъде и това вече да е станало. Въобще мнението че Ферокактусите са род трудно, или въобще не цъфтящи, в любителски условия кактуси е остаряло и трябва да го забравим.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #252 -: Декември 09, 2012, 03:44:15 pm »
Това трънче и още три такива се пръкнаха между няколко Echinocereus stramineus. Чакат си име. Аз се двоумя между две, за това ползвам жокер - пусни снимка във форума:

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #253 -: Декември 09, 2012, 04:06:55 pm »
Това трънче и още три такива се пръкнаха между няколко Echinocereus stramineus. Чакат си име. Аз се двоумя между две, за това ползвам жокер - пусни снимка във форума:


Според мен прилича на Thelocactus conothelos var.aurantiacus?

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #254 -: Декември 09, 2012, 04:18:40 pm »
А може да е само Thelocactus conothelos.

Кактус БГ

Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #254 -: Декември 09, 2012, 04:18:40 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33