Автор Тема: Докога си нов кактусар?  (Прочетена 51186 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Докога си нов кактусар?
« -: Декември 30, 2012, 03:29:28 am »
От гледна точка на форума, докато не се появи некой нов льольо, който да пита как се гледат кактуси, туй ще съм си аз. От друга старана, за мен си, аз почвам да се вълнувам от същите проблеми, като много напредналите и мъдри кактусари, които винаги са прави. Примерно, кви саксии да си зема.
Обаче, понеже, аз разбирам много добре своето място във форума, то ще продължавам да пиша в "спам зоната", а не като знаещите и можещите кактусари с голям опит и обширни познания, които много уважавам, по нагоре низ форумта.
Та тоз път ще разгледам въпроса за саксиите.
Саксиите се различават по своята форма, обем и мат'рял. .....  Е, ся! И кой ги е правил, де!
(няма да разглеждам циглите и тухлите, щото там, дет живеят кактусите нема нит тухли , нит кер'миди)
Значи има три основни рода саксии според формата:
1. Конуси (Conidae) - oбикновена саксия (Наречена е неверно конусовидна, а в същност е пресечен конус )
2. Цилиндри (Cylindrus) - консерв'на кутия от картофи, може и от грах.
3. Паралелепипед  - това е по-модерен вид и нема още място в класическата класификация. Викат му квадратна саксия. Много е фън, щото е ново. Като новите кактусари са. Интересни, щот са нови.
Обаче, ако гледате кактуси с квадратни корени са само за вас! Основното им предимство е ако ги редите в гъста формация. Тгава термо изолацията на тез, в средата е много по-голяма. Някои автори препоръчват по един ред празни квадратни саксии пълни с пръст в края, за да се предпазят и крайните кактуси.
Опредлен тип хора смятат, че тез саксии водят до спестяване на място, но туй е, щото не разбират от стереометрия т.е. са спали или са гледали краката на съученичките си в 11 клас.
формулите за обем на
конуси (пресечени)
V = 1/3* π* h* (r**2 + {r1}**2 + r* r1).
цилиндри
V =  π*h* r**2
квадратни
V= a*b*h
От което непосредствено следва, както и от факта, че не можеш да туриш кактус в саксия по-малка от коренната му система, че няма никакво спестяване на място. Просто празното място, при класическите саксии тук се пълни с пръст, която осигурява един допълнителен източник на изолация и на влага.

В заключения, мога да кажа, че няма никакво значение, какви саксии харесваш, а кви можеш да си купиш.
 :) 
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #1 -: Декември 30, 2012, 10:22:26 am »
хи-хи-хи....
Много философия и нищо друго-математика може да ползва в училище ама при пресаждането е нужна дотолкова,че да не се излагаш пред продавачките,га ги купуваш саксиите.
Та квадратните са най-добри,и щото не че са нови(ако ги чуваш за първи път наистина са нови,ама по света се ползват последните 30-40 години) ами защото най-икономично използват обема.При всичките формули се вижда с проста сметка.Най-лесно се вкарват корените от кръгла в квадратна саксия.Още по-лесно се режат и почистват от стара почва и се навират в какъвто си искаш профил,и в 3 номера по-малка саксия ако щеш.
Най-много кактуси на единица площ се събират в терини,ама за 2-3 години се трошат от слънцето,защото не са пригодени за това.Керамичнитите пък много тежат при разнасянето.Изобщо всеки сам намира златната среда за него сред цени,материал,място,тегло и т.н.
Дълги години в развитото соц общество поддържах 120-150 растения,които всяка година зимуваха извадени от саксиите,по голи корени.И всяка година ги набутвах в същите "саксии" напролет-чашки от кафе.Сега мога да намеря каквито си искам,но съм ограничен от 7-8 квадрата.Поради тази причина ги държа само в седмици и рядко деветки и единайски.Поради тази причина не гледам Ферота и цереусовидни-сърце не ми дава да държа 30 год растение в деветка.
И керамиката е хубава, ама съхне бързо,и трябва по-често поливане.А аз нося водата нагоре-по 40-50 литра наведнъж.Бе тежат си.Събирах дъждовна от улука и ми стигаше до юли,ма това лято почти не валя.
Изхитрих се да ги поливам на две седмици..... :)
И като финал-преди 10 години купих от Стоян(бог да го прости) много хубави немски квадратни саксии.Не знам колко години са били при него,но аз още ползвам от тях.Не ми харесва само че са доста скосени надолу и се губи обем точно там ,където слагам новата почва.(Май и аз го давам вече като Склери  (rofl))

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #2 -: Декември 30, 2012, 10:52:01 am »
Аз ползвам квадратни саксии от времето на соца - 5.5х5.5, 6.5х6.5, 8х8, 10х10, 17.5х17.5, както и нови немски 13х13. Кактусите ми са на балкон и с квадратни саксии най-пълноценно използвам ограничената ми площ. Имам и някоя и друга 7х7 и 9х9 и ги ползвам там, където се получава някоя пролука с ширина сантиметър примерно. Празно място за мен си е разхищение. Единствената ми кръгла саксия е една 40 сантиметрова, в която е грузонито. Познавам един кактусар, който квадратна саксия не понася. Всички са само кръгли. Но той може да си го позволи. Има огромен двор, малка оранжерия. Чисто естетически в кръгла саксия кактусът стои по-добре, но само до тук. Всичко си е въпрос на вкус.

Неактивен rjf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #3 -: Декември 30, 2012, 11:57:39 am »
според мен ако кактуси се отглеждат на открито без оранжерия за предпочитане са керамичните саксии тъй като се отцеждат мноого по бързо от мластмасовите,по тази причина вероятноста да ти изгние кактус през обилните пролетни дъждове е минимална в сравнение ако е в пластмасова,а колкото до това че изсъхват бързо и се налага по често поливане-да съгласен съм.ама по добре да изсъхват бързо и да ги имаш отколкото да изсъхват бавно и да ти изгният.а колкото до формата няма спор че квадратните саксии са с мноого по голямо предимство пред останалите по отношение на място,леки и с повече място са субстрат от конусовидните.аз имам и керамични и пластмасови,обаче като чуя че ще вали няколко дена посред почвам да местя пластмасовите под терасата да не ги вали което си е неудобство,в този смисъл благородно завиждам на хората с оранжерии които си спестяват куп от проблемите на хората които нямат
..И няма да спра,когато се уморя
..Ще спра, когато постигна целта си!!

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #4 -: Декември 30, 2012, 12:29:54 pm »
Аз ги оставям да ги вали. Субстратът ми е доста отцедлив, така че не ме е страх. Е, чат пат има някое цепнато от преполиване.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #5 -: Декември 30, 2012, 02:15:13 pm »
andy , защо не им направиш един навес. Ще си спестиш местенето преди дъжд. Навесът - било той найлонов или поликарбонатен не изисква кой знае колко средства , а да правиш оранжерия само за лятно ползване освен че е по-трудоемко си е и малко безсмислено.

Неактивен rjf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #6 -: Декември 30, 2012, 03:49:07 pm »
да спини,прав си  (y) така ще  направя тази пролет само един навес от поликарбон че ми писна
..И няма да спра,когато се уморя
..Ще спра, когато постигна целта си!!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #7 -: Декември 30, 2012, 06:38:45 pm »

Аз не харесвам понятия като нов, и стар кактусар. Начинаещ и знаещ. Границата между тези понятия е твърде размита. Може би човек е " нов " докато се чувства такъв.

За саксиите.
По света хората използват всякакви саксии, но най-масово се е наложила пресечената четиристенна пирамида. / Щото квадратни саксии няма. Квадрата е двумерна фигура и няма как в нея да вкараш триизмерни корени и почва / Щом този тип саксия се е наложила значи плюсовете които има са повече от недостатъците и.
Поста на Трола завършва с едно изречение което синтезира общочовешката заблуда че винаги колкото повече е толкова повече. При розите / другите любимци на Трола / голямата саксия дава възможност за по-добро развитие на растението. При кактусите това не е така. Кактусите нямат нужда от почвен запас от влага. Те съхраняват в себе си нужната им влага. Излишъкът от почва се явява място където в условията на постоянна влага и топлина се развиват патогенните гъби, плесени и други вредности с които всячески се опитваме да се борим. В идеалния вариант саксията трябва да е толкова голяма че корените на кактуса да обхванат целия обем почва. Да успеят да " изпият " влагата която им е нужна за ден, два след поливката, а останалата в почвата влага да се изпари за не повече от пет, шест дена. Някъде из форума трябва да има едно дълго мое писание на тази тема където по-подробно е обяснено защо трябва да е точно така.
В тая връзка да взема отношение и по един друг въпрос на Трола който остана без обстоен коментар. Колко често трябва да се пресаждат кактусите, и влияе ли размера на саксията на големината на кактуса.  Тъй като Трола мрази отговори започващи със зависи, ще се опитам да обобщя възможно най-конкретно темата така че да важи за всички кактуси. По принцип в първите си три, четири години кактуса се пресажда всяка година и това стимулира растежа му. След това има видове които растат бързо и могат да се пресаждат често. Има и видове с чувствителна коренова система / Като Астрофитумите например / които се пресаждат веднъж на пет, шест години, като при някои от пресажданията / в зависимост от състоянието на кактуса / може да се смени само почвата без да се увеличава размера на саксията. Има и случаи при които за кактуса е по-добре да се пресади в по-малка саксия / Заради идеята корените да обхващат целия обем почва / .




Троле, не го приемай като критика, но всички кактусчета които си купуваш имат някакви дефекти. Освен ако това не е някаква твоя благотворителна мисия да спасяваш трънчета непожелани от никой. Не е за вярване но май цветарските магазини в Канада не се различават кой знае колко от цветарските магазини в България. Хората които работят там не разбират нищо от кактуси, и явно това не им пречи на бизнеса. В щатите има доста онлайн магазини от които можеш да си купиш прекрасни трънчета почти за без пари.  Има по-масови магазини в които предлаганите видове са придружени със снимки. Има и по-сериозни / като Меса гарден / които предлагат стотици видове но за съжаление каталога им е във формата на обикновен списък. Няма картинки. Но ако някъде , при приятел, или от снимка в нета , си харесаш някакво трънче спокойно можеш да си го купиш от Меса гарден. Или от някой друг производител. Качеството ще е на светлинни години от това в цветарските магазини, а цената вероятно ще е по-ниска.   

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #8 -: Декември 30, 2012, 07:41:15 pm »
 (handshake) Моите растения са във всякакви саксии, мога да си го позволя. Не държа да имам мнооого голяма бройка кактуси, че чак да им броя сантиметрите. Гледам и новата саксия да е поне малко по-голяма от старата.
Забелязал съм също, че най-често кактуси в по-големи саксии растат по-бързо и са "по-напомпени" от тези в малките, при равни други условия. И такива растения може да се поливат по-рядко, но ако ще ги вали дъжд на двора, това е по-скоро минус.
Склери горе го е казал толкова добре, че няма почти какво да добавя. Но, саксиите трябва да са скосени към надолу (конус, пирамида), иначе не ще изкараш кактуса навън, ще трябва да му режеш корените или чупиш саксията при поредното пресаждане.  (nod)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #9 -: Декември 31, 2012, 12:05:26 am »
Нямаш никакъв проблем, Склери, да изказваш критически съждения за мен. Твоя подход е доброжелателен, което оправдава почти всякакви резултати.
 (nod)
Аз пуснах настоящата тема, щото така усещам, че завършва един етап от моето кактусово битие и съм готов с план-програма за близкото бъдеще, което, от сега да се разберем, с нищо не ме задължава.
 (rofl)
Начи
Първо
   аз нямам намерение да ставам виден капацитет и класигфикатор кактусист, а да си прая кефа. Къде ще ме доведе туй е друг въпрос.С оглед на това
Второ
   смятам колекцията ми да е от около 50 кактуса (разбирай от 50 до .... ъъъъ... 100 или 150)
Трето
   смятам да направя микрооранжерия за около 75 кактуса (може би две)Още не съм решил дали да бъдат целогодишни. Тук е доста студено. Нормалните температури са -10 ,-15 и с лекота отиват до -30 и повече т.е. по-малко. Обаче аз си мисля да им сложа за зимата някаква изолация и отопление естествено. Но това изключва възможноста да ги виждам, което не е добре. Може би някои ще прибера в мазата (имам един килер на който спрях отоплението и в момента в ъгъла на къщата е 16 градуса долу при основите, навън е -11 и там съм сложил кактусите в момента) Имам един тип прозорци, които се отварят с манивела и мрежата за защита от гадини им е отвътре. та на тях мога да направя готини полици и да разположа кактусчетата там за зимата и тук идваме до
4етвърто
   Кви да бъдат кактусите? Начи аз тез, дето съм ги купил са последните изостанали по цветарските магазини т.е. тези с най-лош търговски вид. Ма на мен си ми харесват. Щото влезох във връзка с доставчици от рода на месагардън и те ми казаха, че в Кебек доставят от април нататък и то ако всичко е наред. т.е. аз от тях растения няма да видя до април. Повечето доставят на гол корен. Цените барабар с доставката са по-ниски от кварталните и сичко е ОК. Начи ... на мен на сърце най ми е макродискуса т.е. ферокактусите обаче ние не сме деца. все още се колебая дали да си поръчам 25 различни мамиларии и 25 различни ферокактуса или 50 различни мамиларии. Изобщо с кактусите с които съм в момента виждам проблемите. С колекцията, която ще отпочна ще видя специфичните проблеми, а после ще видим.
пето има едни канатски неща, с които не ща да ви занимавам.
Това е само част от изводите до които съм стигнал на този етап.
А  за саксиите ще използвам глинен пресечен конус, правен в Германия с гледжосани чиниики отдолу.
 :)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #10 -: Декември 31, 2012, 12:36:33 am »
 (y)
За бройката не се заричай, всички така започвахме.

А  за саксиите ще използвам глинен пресечен конус, правен в Германия с гледжосани чиниики отдолу.
 :)
На тоя континент май нямат достатъчно глина. Всички глинени саксии дето съм видял тука, са правени във Франция, Германия или Италия.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен rjf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #11 -: Декември 31, 2012, 12:51:35 am »
чудесен избор за глинените саксии трол,а колкото до това какви кактуси да гледаш според мен послушай вътрешното си усещане,какво харесваш-форми бодли или цветове.аз лично съм фен на по дребните интензивно и красиво цъфтящи кактуси като лобивия, ребиция,ехинопсис и техните безкрайно много разнообразни вариетети,даже съм си накупил към 60 броя само от тези видове.имам и други разбира се,но като цяло искам да имам кактуси които ме кефят защото има и такива дето не ме кефят пък били те и много редки,абе природата е създала такова разнообразие че всеки ще намери какво да му допадне,аз също не се стремя да имам 2-3000 броя,искам лятото сутрин като си пия кафето срещу тях да виждам едни красиви бодливи топчици които съм създал с кеф и които много ме зареждат със спокойствие,и радват с изобилие от цветове.абе смело мога да кажа че кактусите са някаква много силна магия която те обсебва до живот,и действат като наркотик ,,без един мога,но с един не мога,,мисля че с всички колеги е така (y)
..И няма да спра,когато се уморя
..Ще спра, когато постигна целта си!!

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #12 -: Декември 31, 2012, 01:16:32 am »
…съдейки по заглавието на темата, ето някои насоки за самоосвидетелстване на новия кактусчия.
  • Още не мога да преценя кое е кактус и кое не е (насока за преценка: всички кактуси са сукуленти, но не всички сукуленти са кактуси)…
  • Още не знам дали искам да отглеждам кактуси или просто да имам нещо различно от кокичета, лалета, невен, хризантеми и подобни…
  • Още не знам, че кактусите изискват различни подход и грижи според това, откъде произхождат.
  • Не съм готов да преценя, доколко ще задържа скоропородилия се интерес (насока за преценка: дали да не опитам нещо друго, ако ме боде скука, неудовлетвореност, яд, проблем)…
Поздрави, Андрей

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #13 -: Декември 31, 2012, 02:54:40 am »
Бе то може би с парите, дето ще похарча за кактуси е по-добре да си зема час при психоаналитик.
Ма нии не търсим най-ефтиното а най-убавото!
А кое е най-убавото?
Еми дошли сме тук та да ни изяснят!
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #14 -: Декември 31, 2012, 04:10:05 am »
Ма една идея сън не ми дава!
Да ги туря в прозрачни стъклени съксии, а после в керамични.
Щото керамичните са красиви, а аз искам да виждам корените.
 ;)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Кактус БГ

Re: Докога си нов кактусар?
« Отговор #14 -: Декември 31, 2012, 04:10:05 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33